m Hoveniers gezocht! 'Een beetje in de grond wroeten is goed voor de weerstand' 'Hoveniers kunnen het werk nauwelijks aan' 'Ga lekker aan de slag, deel een groot project op in kleinere klussen WONEN 11 Kuindersma: ,,Maar ik ga wel eerst het gesprek met ze aan: waarom kiezen ze voor die ste nen? Soms staan ze alsnog open voor een groene tuin, dan gaan we samen een leuk project aan.'' Behalve met tuinen houdt Kuindersma zich onder meer bezig met het vergroenen van schoolpleinen. ,,Zoals onlangs nog: drieduizend vierkante me ter tegels eruit, groen ervoor in de plaats. We kiezen dan voor wat stevigere planten, struiken en bomen, die kunnen wel wat hebben. Daar waar je niet wilt dat de kinderen komen, zet je planten met stekels neer.'' Dat klinkt wat kindonvrien delijk, maar het tegenover gestelde is waar, aldus Kuin- dersma: ,,Zo'n schoolplein ver andert in een kruip-door-sluip- door-oase. In de pauze kunnen kinderen daar weer echt ver stoppertje spelen en op avon tuur. Je brengt ze dagelijks in aanraking met de natuur en geeft ze plekjes waar ze even op zichzelf kunnen zijn. Een beetje in de grond wroeten is heel goed voor de weerstand. We zijn in Nederland veel te poetse- rig en risicomijdend. Waarom moet zo'n gazon helemaal strak? De bladeren van paardenbloe- men en madeliefjes zijn toch ook groen? Met wat mensen onkruid noemen, trek je beest jes aan, daar komen weer vogel- tjes op af. Zo komt de natuur je tuin in.'' Op de schoolpleinen werkt Kuindersma onder meer met hoogteverschillen. Dat kan ook goed werken in een wat grotere tuin. ,,In de winter kun je dan sleetje rijden als het sneeuwt. Voor een kleintje is zo'n heuvel tje sowieso al gauw een uitda ging. Erop klauteren, eraf rollen, al die dingen zijn ontzettend belangrijk voor de ontwikkeling van de motoriek van je kind. We leggen ruwe boomstammen neer waar ze op kunnen klim men. De schors die er vanaf valt, daar zie je kinderen bouwseltjes van maken. Het levert samen spel op. Vaak informeren we bij een school na een poos hoe het groene schoolplein bevalt. Bijna standaard krijgen we te horen dat het aantal conflicten tijdens de pauzes enorm is afgenomen. Het werkt gewoon.'' Kuindersma hoopt dat meer en meer mensen zich tot een groene tuin bekeren: ,,Je zit vaak dat buren elkaar aansteken. Neemt de een zonnepanelen dan zie je ze bij de andere buren ook verschijnen. Hopelijk kan de trend van tegels en kiezel stenen ook weer worden omgekeerd.'' Hij voegt er nog een 'pro-tip' aan toe: ,,Hou rekening met de grondsoort waarin de planten komen te staan. Aan de kust is die anders dan in het binnen land. Aan rododendrons moet je in de polder niet beginnen, dan moet je turf en verbeteringen laten aanrukken en dan nog blijven ze klein. Je kunt een monster van grond uit jouw tuin opsturen en laten onder zoeken voor advies, bijvoor beeld bij een ecologisch bedrijf als Innogreen.'' Sander Hoogland van hoveniersbedrijf Floridus in het Noord-Hollandse Nibbixwoud et geld dat normaal gesproken opgaat aan vakantie, uitjes en een avond op stap, investe ren mensen nu in de omgeving waarin ze zich bevinden'', ver klaart hovenier Sander Hoog land de toegenomen vraag naar zijn diensten. ,,Jullie hebben er verstand van'', hoor ik mensen die ons benaderen vaak zeggen. ,,En wij hebben alle benodigde materialen. Tuinen in Neder land worden steeds kleiner. Als je dan ook nog ruimte moet in richten om je eigen grasmaaier en ander gereedschap op te bergen, blijft er helemaal wei nig meer over.'' Hoogland heeft net weer een nieuwe werknemer aan genomen, nadat hij zijn team afgelopen jaar ook al met twee personen had uitgebreid. De hoveniers zien het als hun missie om de Nederlandse tuinbezitter het plezier van groen terug te geven. Hoog land: ,,Ik wil de wereld duur zamer achterlaten dan dat ik hem aantrof. Als het gaat om de afname van groen in Ne derland, dan is iedereen het ermee eens dat natuur behouden moet blijven. Maar onze eigen achtertuin gooien we vol met tegels. 's Zomers is het daar niet uit te houden, laat staan dat een vlindertje of kool mees zich in je tuin waagt. We hebben deze wereld alleen maar in bruikleen. Vogels en insecten hebben ook ruimte nodig. Op die kleine postzegel tjes van ons kunnen we wel de gelijk verschil maken. Ga lekker aan de slag in je tuin. Deel een groot project op in kleinere klussen, zodat je elke volgende stap goed kunt voorbereiden. Wees niet bang om fouten te maken. Bel een hovenier op voor advies als je wat meer wilt weten en het antwoord niet op google vindt. Zo leer je zelf ook steeds meer.'' GO VRIJDAG 14 MEI 2021 Zo'n dertienduizend hoveniers staan inge schreven bij de Kamer van Koophandel. Veruit de meeste daarvan - ruim tachtig procent - zijn eenmanszaken, zegt Richard Maaskant van de Koninklijke Vereniging van Hoveniers en Groenvoor- zieners (VHG). Sinds enkele jaren kunnen hove niers het werk nauwelijks aan, aldus Maaskant. Mensen besteden meer aandacht en geld aan hun huis en tuin, corona heeft die trend versterkt. Dank zij inspanningen van de VHG volgen meer leerlin gen momenteel een oplei ding tot hovenier, maar die stromen pas over een poos de arbeidsmarkt op. Een hovenier inhuren is niet alleen voor de happy few, volgens Maaskant: ,,Ook mensen met minder budget schakelen een hovenier in om een tuin aan te leggen of renove ren, en soms voor perio diek onderhoud.'' Een richtlijn voor wat een redelijke prijs is voor de diensten van een hove nier, vindt Maaskant lastig te geven: ,,De prijzen ver schillen enorm, afhankelijk van welke specifieke dien sten iemand nodig heeft. Wij raden aan om goed naar de offerte te kijken: staat er een duidelijke werkwijze in omschreven waarin wordt uitgelegd wat er gebeurt en op welk moment?'' Huurt u een hovenier in die is aangesloten bij de VHG dan ontvangt u een certificaat dat garandeert dat fouten en schade worden hersteld. S mg pp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 59