lp? A1 ff 'Een groene tuin staat niet per se gelijk aan een wilde tuin' Wie geen groene vingers heeft maar wel genoeg budget, schakelt beter vakmensen in voor aanleg en onderhoud van de tuin. Maar wat te doen als de pro's het te druk hebben? 10 WONEN feflRWf# Henk Zandee van Allure Tuinen, onderdeel van Weverling Groenproviders in het Zuid Hollandse Monsteren Is mensen tegen me zeggen: 'Bestraat i maar dicht', dan stuur ik ze door naar een stra tenmaker, zegt hovenier Henk Zandee. Natuurlijk heb je een terras nodig in je tuin, en mis schien wel twee. Maar alsje blieft, vergroen je tuin. Met een goed uitgekiend beplantings plan hoeft dat helemaal niet veel werk te zijn.'' De juiste planten op de juiste plek, dat is in kort bestek de es sentie van zo'n plan. ,,Kien het goed uit'', zegt Zandee. ,,Waar komt de zon, waar heb je scha duw? Waar komt vervolgens je terras, het pad ernaartoe? En welke planten hebben veel zon nodig, welke staan juist graag in de schaduw? Als je kijkt naar de bloeiperiodes van planten, kun je ervoor zorgen dat je vanaf de lente tot het najaar bloeiende planten in je tuin hebt, en 's winters wat winter hard groen. Zet de planten niet te dicht op elkaar zodat ze naar elkaar toe kunnen groeien. Geef de tuin twee, drie jaar de tijd om volwassen te worden. Er omheen schoffelen kan eigenlijk nauwelijks nog als de planten vol in het blad staan. Het enige wat je dan nog te doen staat, is af en toe snoeien in het voorjaar en eventueel in het najaar. En zo nu en dan het gras maaien.'' Een groene tuin staat niet per se gelijk aan een wilde tuin, benadrukt Zandee. ,,Je kunt in je tuinontwerp heel strakke lijnen hanteren, en vervolgens in de borders zelf het groen zijn gang laten gaan. Juist dat con trast werkt heel mooi.'' Ook in een kleinere tuin is qua vergroenen veel meer mogelijk dan mensen vaak denken, voegt hovenier Zandee toe. ,,Koppel bijvoorbeeld je regenpijp af van het riool. Laat het water wegstromen in een zogenaamde wadi, een verlaagd deel in de tuin waar het water wordt opgevangen en op na tuurlijke wijze de bodem kan inzakken. Binnen de kortste keren begint op zo'n plek leven te ontstaan, een klein vochtig klimaatje. Leg er een flinke uit geholde steen in of een drink schaal waarop vogels kunnen landen. Een vogeltje dat zich wast in het water, hoe leuk is dat voor de kinderen? En voor jezelf. De meeste tuinen zijn omheind met schuttingen. Als je er samen met de buren poortjes in maakt van veertig bij veertig centimeter, geef je egeltjes de kans om van tuin tot tuin te trekken. Laat de blade ren liggen 's winters. Het scheelt werk, geeft voeding aan je tuin en allerlei beestjes kun nen er lekker in scharrelen.'' TEKST CASPAR PISTERS FOTO'S RICK ARNOLD Anno Kuindersma van hoveniersbedrijf Anno 2000 in Dronten Hovenier Anno Kuin- steentje uitzoeken en de boel lossing voor. Het voert water ge- dersma komt met een bestraten. Of de tuin wordt vol- leidelijk af en biedt beschutting pragmatische kijk op het gestort met kiezels. Kattenbak- tegen de warmte. Als een groene tekort aan hoveniers: ,,Als je de tuinen noem ik dat. Een paar be- tuin de kans krijgt zich goed te natuur het werk laat doen, heb- tonnen bakken met een plantje ontwikkelen, kan het zijn dat je ben we waarschijnlijk minder erin en klaar. Terwijl mensen er juist minder werk aan hebt. hoveniers nodig.'' tegelijkertijd de waarde van Zo'n tegeltuin wordt een poets Hij zegt het met een glimlach, groen onderkennen en snappen tuin, je moet alsnog in de weer maar hij bedoelt het wel degelijk dat het belangrijk is. Met name tegen algen en andere aanslag.'' serieus. „Mensen willen graag in de stad, waar sowieso heel veel Tuineigenaren die zich bij hem een onderhoudsvriendelijke tuin steen is, is extreme hitte 's zo- melden met het verzoek de waarnaar ze niet om hoeven te mers heel goed voelbaar, de ge- grond bij hun huis te betegelen, kijken. Wat je dan al gauw ziet volgen van een extreme plensbui verzoekt hij vriendelijk doch be- gebeuren, is dat ze een leuk zichtbaar. Groen is daar een op- slist een stratenmaker te bellen. VRIJDAG 14 MEI 2021 GO Tuinieren als een hovenier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 58