f 6 WONEN De gevel Steen inruilen voor groen, dat is wat geveltuinpromotor Raymond Landegent wil. Een levendige stad, met divers groen dat beschermt tegen extreme hitte of wateroverlast. Roel van Dijk van Stichting Steenbreek is zijn strijdmakker. 'Geveltuinen spelen ook een rol in de beheersbaarheid van het klimaat' Rotterdammer Ray mond Landegent riep het eigenlijk in een opwelling toen hij vorig jaar door corona ineens thuis duimen zat te draaien: 'Ik wil dit jaar duizend geveltuinen aanleggen in Rotter dam'. Dat is gelukt, de teller staat inmiddels op ruim duizend tuintjes en waarschijnlijk zijn het er meer, zegt Landegent. Hij verwijst met een knipoog naar een term die de ver spreiding van het coronavirus aan duidt: „Ik schat in dat het reproduc tiegetal voor geveltuintjes ongeveer 1,5 is. Zien tuinieren doet tuinieren. Als iemand in de straat ermee be gint, gaan buren het vaak ook doen. Niet iedereen die een tuintje heeft aangelegd, heeft zich aangemeld bij mijn actie. Ik denk dat er zo'n 1500 geveltuinen bij zijn gekomen in Rotterdam.'' De langste Daaronder ook de langste geveltuin van Nederland - goed voor twee honderd meter gevel - tegen het markante appartementencomplex De Peperklip, dat ook al kan bogen op de langste natuurtuin van Neder land op het dak van een gebouw. Landegent telt 'm netjes mee als slechts één geveltuin. En Rotterdam troeft daarmee terloops Amsterdam af, tot vorig jaar recordhouder met een geveltuin van 120 meter. ,,Ik zocht naar een leuke stunt om de campagne onder de aandacht te brengen'', vertelt hij. ,,In juni hebben we ook een geveltuin van 140 meter aangelegd. Mensen werden heel blij van de actie. In no time hadden we de vrijwilligers bij elkaar, vijftig mensen hebben geholpen met aan leggen. De gemeente heeft betaald voor de aanleg van de bakken, de materialen, de plantjes en de aarde." Vijftienhonderd geveltuinen erbij betekent heel veel stoeptegels eruit, want daar is het Landegent om te doen. In totaal kwam er met de actie een strook van zo'n vier tot zes kilo meter groen bij in Rotterdam, wat neerkomt op ongeveer 0,2 tot 0,3 hectare. Helemaal uit het niets kwam de actie van Landegent niet. Met zijn bedrijf Groenemorgen houdt hij zich bezig met duurzaamheid en groene campagnes. De succesvolle Rotterdamse campagne krijgt lande lijk navolging in samenwerking met Stichting Steenbreek. Deze club zet zich op nationaal niveau in voor het vergroenen van particuliere tuinen, bedrijventerreinen en openbare ruimtes. In onder meer Alkmaar en Oss wordt ook een geveltuinenactie opgezet. Groen beschermt ,,Een geveltuin heeft een enorme impact op de belevingswaarde van een straat'', zegt Roel van Dijk, directeur van Steenbreek. „Tijdens deze corona-periode is heel duidelijk geworden hoeveel behoefte er is aan groen, juist ook in de stad. De straat gaat er levendiger uitzien met groen en bloemen, maar de geveltuinen spelen ook een rol in de beheers baarheid van het klimaat. Groen beschermt tegen extreme hitte. De planten zorgen ook voor een betere waterafvoer en voor biodiversiteit.'' Van Dijk raadt aan om ook te zor gen voor groen dat de hoogte ingaat: ,,Een klimplant zorgt ervoor dat de gevel minder warmte opneemt en afgeeft op hete dagen.'' Staan er bomen in de straat, dan biedt dat vaak ook mogelijkheden voor een tuintje in de zogeheten boomspiegel, de grond rondom een boom. Van Dijk: ,,Vaak zijn dat plek ken waar honden hun behoefte doen of waar fietsen tegenaan worden gezet. Maak je er een tuintje van dan knapt de straat aanzienlijk op. Gemeenten hebben regelingen en subsidies om te stimuleren dat mensen geveltuinen en boomtuinen aanleggen. Informeer daar naar op de website van je gemeente. Soms legt de gemeente het tuintje voor je aan, waarna je het zelf kunt beplanten.'' Per gemeente verschilt wat de af meting en diepte van een geveltuin mag zijn, er moet voldoende loop ruimte overblijven. Bij een monumentaal pand wordt bekeken of het tuintje past bij het karakter VRIJDAG 14 MEI 2021 GO De tegelwippers TEKST CASPAR PISTERS FOTO'S RICK ARNOLD Raymond Landegent schat in dat het reproductiegetal voor geveltuintjes ongeveer 1,5 is. 'Zien tuinieren doet tuinieren.' - Roel van Dijk, Stichting Steenbreek #NKTEGELWIPPEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54