WONEN 5 Tenzij je een zentuin aanlegt of als een legerleider je planten in het gareel wenst te houden, is een groene tuin niet intensief in onderhoud, weet tuinman Casper Boot uit ervaring. 'Met groen in de tuin geef je broodnodige natuur terug aan de aarde' Budget ,,Het aanleggen van een tuin hoeft geen financiële aderlating te beteke nen. Zoek bijvoorbeeld eens op Marktplaats naar planten. Er zijn Casper Boot valt met de deur in huis: ,,'To plant a garden is to believe in the future', de uitspraak is van Audrey Hepburn en actu eler dan ooit'', zegt de natuurgids, vogelaar en tuinman. ,,Door groen terug te brengen in de tuin, geef je een stukje broodnodige natuur terug aan de aarde. Het formaat van je tuin maakt daarvoor niets uit. Alle groene tuinen bij elkaar vormen samen één groot natuurgebied.'' Boot vervolgt: ,,Hoe wilder de tuin, hoe meer vogels, insecten en andere dieren hem zullen bezoeken. Laat bladeren liggen, of hark ze in de borders. En ga niet gelijk in het najaar snoeien, maar wacht daarmee tot het einde van de winter. Het zo genoemde winterskelet biedt vogels extra beschutting. Ook is er geen objectieve definitie van onkruid. Met andere woorden: als je 'onkruid' mooi vindt, hoef je het echt niet sys tematisch te verwijderen. In feite hoef je voor de wilde tuin alleen voor een diversiteit aan planten en bloemen te zorgen. Biodiversiteit is namelijk van groot belang voor het behoud van natuur. Je kunt daaraan bijdragen door een 'bijenmengsel' te zaaien of- niet noodzakelijk, maar wel ontzettend bevredigend - een pluktuin aan te leggen. Dat kan trouwens zowel in je tuin als op je balkon prima! ,,De kleurrijke bijenmengsels - een zaadmix van bloeiende plan- ten - die je bij supermarkten en budgetwinkels koopt zijn populair door hun lage prijs, maar bevatten vaak niet de juiste (inheemse) plan ten die onze bijen en vlinders nodig hebben om zich voort te planten. Cruydt-Hoeck heeft een groot assortiment inheemse wildeplan- tenzaden en de website staat vol (kweek)tips. Wil je alles weten over het aanleggen van een pluktuin, lees dan het boekje Pluktuin van Uitgeve rij Snor (dewereldvansnor.nl). FAM Flowerfarm (famflowerfarm.nl) verkoopt onder meer gifvrije dah lia-, tulpen- en narcissenbollen. Ook grotere ketens zoals Intratuin lijken overstag te gaan als het gaat om biodiversiteit. Ze hebben momenteel een leuke actie om je tuin te vergroenen: intratuin.nl/ levedewildernis'', zegt Boot. veel hobbyisten die biologisch plantjes opkweken en die tegen lage kosten verkopen. Op Sprinklr.co bestel je je eigen inheemse micro- bos, balkontuintje of borderpakket. Of ga zelf kweken en stekken, het in ternet staat vol met werkomschrij- vingen. Het zal misschien niet altijd goed gaan, maar ook fouten maken hoort erbij. Dat is het mooie van de natuur: je leert er iedere dag iets bij. Om uiteindelijk een plant uit zo'n klein zaadje te zien komen is pas echt onbetaalbaar!'' GO VRIJDAG 14 MEI 2021 Groen: ec niet meer werk aan teae s Kijk eens op Marktplaats: veel hobbyisten kweken plantjes op en verkopen die tegen lage prijzen. Hoe wilder de tuin, hoe meer vogels, insecten en andere dieren hem bezoeken. - Casper Boot, zilverblauw.nl -Marlous Snijder Een vijver in de tuin vergroot de biodiversiteit met allerlei soorten. FOTO'S ANKI WIJNEN, ZILVERBLAUW.NL 1 De tuin van Casper Boot is verrijkt met dit A-frame huisje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53