4 WONEN Trends 'Als imkers hun werk neerleggen, zal de honingbij verdwijnen' Zelf bijen houden? Ze zijn van levensbelang voor de bestuiving van gewassen en gedijen in de ecodiverse omgeving van een stad. exoten in onze natuur waarop in heemse fauna niet is ingespeeld. Kieviet: ,,Neem een Nederlandse zomer- ofwintereik en schud eens flink aan zijn takken; er vallen zo'n honderd verschillende soorten insecten uit. Doe je dit met een Amerikaanse eik, dan zal dat slechts een boel kleine zwarte vliegjes en larven van lieveheers beestjes opleveren. Evolutie is een traag proces en het duurt daarom lang voordat onze inheemse soor ten zich hebben aangepast aan nieuwe bewoners. Daarom kunnen buxusmot of eikenprocessierups zo welig tieren: ze worden door onze inheemse fauna nog niet herkend als voedsel.'' Bijendans Maar terug naar de bezige bijen. Die kunnen elkaar vertellen waar een goede nectarbron is. Ze laten dit weten aan hun soortgenoten door middel van een bijendans. ,,Ze bewegen in de vorm van een achtje waarbij de hoek van het achtje en de lengte van het middel ste stuk bepalen hoe ver het vlie gen en in welke windrichting de nectar te vinden is. Het enthousi asme van het dansje laat zien hoeveel nectar er te halen valt'', legt Krijn Kieviet uit. ,,Een onein dig interessant schepsel.'' bij is geen topbestuiver. Liever neemt zij zoveel mogelijk stuif meel mee naar de kast om de lar ven te voeden. De wilde bij (er zijn 358 soorten) heeft de mens niet nodig om te overleven. Zij leeft korter en begin pas in het voorjaar met de bouw van een nieuw volk. De wilde bij is wel een topbestui ver die veel stuifmeel van de ene naar de andere bloem brengt.'' Ecosysteem Beide bijen zijn even belangrijk in de keten van schakels die ons eco systeem is, stelt Kieviet. Hoe meer schakels dat systeem heeft, hoe steviger het is. Daarom is biodiver siteit zo ontzettend belangrijk: dieren en planten hebben zichzelf aangepast aan de specifieke om standigheden van een gebied. Om hun hele levensduur voorzien te zijn van voedsel, hebben bijen planten met verschillende bloei tijden nodig. En die verschillende bloeitijden ontstaan alleen met een diversiteit aan inheemse bloemen en bomen. Door globalisering verschijnen i i ilüËft, rijn Kieviet is stadsimker. In alle eerlijkheid: in eer ste instantie omdat hij honing erg lekker vindt. Maar, gezien zijn achter grond als bioloog, ook omdat de honingbij een oneindig interessant beestje is. En omdat de insecten populatie wel een beetje hulp kan gebruiken. „Honingbijen hebben een voor deel ten opzichte van hun wilde evenknie: ze worden gemanaged door imkers'', zegt Krijn Kieviet. ,,Je zou kunnen zeggen dat je als imker een soort veehouder bent: de bij is onder de insecten als de kip onder de vogels. Als imkers hun werk neerleggen, dan zal de honingbij verdwijnen. De honingbij over wintert met een volk en is vanaf het vroege voorjaar tot in de zomer ac tief.'' De diversiteit aan bomen die veelal in de stad te vinden is levert een aaneenschakeling van bloei op: „Precies wat de honingbij nodig heeft'', zegt Kieviet. ,,Een volk telt zo'n 50.000 bijen, dus er zijn nogal wat monden te voeden. De honing- VRIJDAG 14 MEI 2021 GO Biologieleraar Krijn Kieviet houdt zijn bijen op het dak van de school van zijn kinderen, hartje Utrecht. -Marlous Snijder - Krijn Kieviet, bioloog en imker Voor elke beginnende imker is het goed om een cursus te volgen bij een lokale imkerver eniging. Krijn Kieviet verwijst naar bijenhouders.nl/cursussen Bij Kosmos verschijnt het boek Bijen houden - stap voor stap van Kaspar Bienefeld. stads FOTO'S ANGELIEK DE JONGE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52