Bidden op bijzondere plaatsen 4 Martin Garrix: 'Bono wijzigde tekst van EK-lied' Drie van de acht Kamerleden FORMATIE INFORMATEUR CORONA SUIKERFEEST X, i De nieuwe informateur Mariëtte Hamer begint na het weekend met gesprekken met alle fractievoorzit ters van de partijen in de Tweede Kamer. Zo lijkt de formatie van vo ren af aan te beginnen. Dat kan, omdat er afgelopen woensdag voor zichtige toenadering ontstond tus sen de VVD van Mark Rutte en de andere partijen. Hamer heeft van de Kamer tot 6 juni de tijd gekregen. In die drie weken moet ze met verschillende partijen tot eerste voorstellen ko men voor een nationaal herstelplan om Nederland uit de coronacrisis te helpen. Verder moet Hamer kijken welke partijen willen aanschuiven om een nieuwe regeringscoalitie te vormen. ,,Een pittige klus'', zei Hamer woensdag, toen ze haar op dracht kreeg. Hamer is sinds 2014 voorzitter van de Sociaal Economische Raad (SER). Daar bemiddelt ze bij con flicten tussen werkgevers en vak bonden. Zo speelde ze bij de tot standkoming van het pensioenak koord een belangrijke rol op de ach tergrond. Daarvoor was Hamer Ka merlid voor de PvdA, waarvan een aantal jaar fractievoorzitter. Haar PvdA-lidmaatschap heeft niets met de keuze voor haar als informateur te maken, zegt ze. ,,Je kunt geen voorzitter van de SER zijn als je niet boven de partijen staat.'' Toch gelooft niet iedereen dat de keuze voor Hamer toevallig is. Zo denkt PVV-leider Geert Wilders dat dit een signaal is dat de PvdA zal aanschuiven bij een kabinet van VVD, D66 en CDA. Zo ver is het echter nog lang niet. Al bleek afgelopen woensdag tij dens een debat over de formatie wel dat een aantal partijen bereid lijkt zich over hun weerzin tegen VVD- leider Mark Rutte heen te zetten. De formatie kwam in een impasse toen partijen hun vertrouwen in hem verloren nadat hij had gelogen over het praten over de toekomst We hebben geconstateerd dat we er een streep onder zouden zetten van Kamerlid Pieter Omtzigt tij dens de eerste verkennende forma- tiegesprekken. Ook is Rutte voor veel partijen symbool van een ver starde Haagse bestuurscultuur en kan die alleen veranderen als de VVD-leider plaatsmaakt voor een ander. D66-leider Sigrid Kaag zegt nu verder te willen. Dat heeft ze Rutte ook gezegd, tijdens een lunch in het Catshuis: ,,We hebben geconsta- teerd dat we er een streep onder zouden zetten." Ze wil verder op 'de inhoud' en niet naar personen kijken. ,,Ik ben vredesgezant ge weest en ik weet: met degene met wie je de grootste verschillen hebt, zul je toch aan tafel moeten gaan zitten.'' CDA-leider Wopke Hoekstra houdt de kaarten nog tegen de borst. Nog altijd zit de veelbespro ken Omtzigt oververmoeid thuis. Zolang de populaire nummer 2 van het CDA zich niet voor of tegen samenwerking met de VVD heeft uitgesproken, durft Hoekstra zich nog niet uit te spreken voor rege ringsdeelname. Wel benadrukt hij dat de kiezers in het land verwach ten dat er nu eens wat gebeurt. Ploumen en GroenLinks-leider Jesse Klaver geven aan nog steeds grote moeite te hebben met Rutte, maar lijken wel bereid om na te denken over gesprekken. Klaver: ,,Het gaat erom dat je inhoudelijk wat kunt veranderen.'' Leek Rutte een maand geleden nog afgeschreven als potentieel premier, inmiddels mag hij weer voorzichtig hopen op een vierde kabinet. Wel zegt hij 'met het mes tussen de tanden' te zullen onder handelen bij een formatie 'als ik mag meedoen'. We are the people (We've been wai ting for) maakte hij in het diepste geheim samen met Bono en The Edge van U2. Martin Garrix, artiestennaam van de 24-jarige Martijn Garrit- sen, treedt met zijn EK-nummer in de voetsporen van Nelly Fur- tado, David Guetta en Enrique Iglesias. Voetbalbond UEFA gaf hem zijn eigen nummer High on life anderhalfjaar geleden als re ferentie, maar uiteindelijk kreeg hij carte blanche. Hij schreef samen met een vriend een demo. In het intro dat ze maakten, zat een gitaarriedel tje 'dat U2 ademde'. Kort daarop was de vraag: wie neemt de zang voor zijn of haar rekening? ,,Bono'', grapte iemand. Mijn manager zei: we kunnen het toch proberen? Nee heb je, ja kun je krijgen", vertelt Garrix in een ge sprek met journalisten wereld wijd, voorafgaand aan de lance ring van het nummer vandaag. Die middag ging er een mail uit naar het team van U2. Een uur of zes later kreeg Garrix een belletje van de U2-zanger en gitarist The Edge. ,,Ik deed heel cool aan de telefoon, maar ik zette 'm even op mute om 'aaaa- aaaaaaaaaah' te roepen." Bono zong wat melodietjes, The Edge kwam met 'crazy guitar riffs'. ,,De melodieën bleven overeind, maar Bono veranderde letterlijk elk woord van de tekst die we hadden bedacht", vertelt Garrix over het maakproces. ,,Ik zie het als winst. Hij gaf de teksten veel meer importantie. Hij schreef het nog voor corona, maar de boodschap is actueler dan ooit." Even later stonden ze met elkaar in de studio. ,,Ik had kip penvel. Twee legendes aan boord. We are the people was geboren." M Wybrln van Haga en Thierry Baudet (rechts). Ditmaal leverde Thierry Baudet wederom zélf de munitie voor de val: de 'bevrijdingsposter' die de partij de wereld in slingerde. Op de poster, oorspronkelijk van het Nationaal Comité 4 en 5 mei, greep Forum de kans om kritiek te uiten op de door de partij verfoeide coro namaatregelen. De vergelijking daarbij met de Tweede Wereldoorlog zette buiten de partij kwaad bloed. Maar ook in eigen gelederen begon het te gis ten. Wybren van Haga liet eerst pu bliekelijk weten het 'onverstandig' te vinden. Gisteren noemde hij het de kiem van zijn vertrek. ,,Don't mention the war. Blijf daarvan af." Baudet schreef juist een epistel op zijn website waarvan de strek king kort samen te vatten was tot: ik neem niets terug. 'Nooit 'sorry' zeggen. Nooit! Daarom ga ik steeds weer de ophef aan. Dus FVD zal ophef zijn - of zal niet zijn.' En gevraagd naar de kritiek van Van Haga: ,,Ik ben de kapitein van dit schip." Het essay van Baudet maakte van de haarscheurtjes tussen Baudet en Haga een onoverbrugbare vrijdag 14 mei 2021 Hoop voor Rutte: afkeer lijkt minder groot obstakel De formatie lijkt nu echt te kun nen beginnen. Een aantal par tijen lijkt zich over hun weerzin tegen VVD-leider Mark Rutte heen te willen zetten. Hans van Soest Den Haag M De vorige informateur Herman Tjeenk Willink en Ma riëtte Hamer, die het stokje overneemt, tij dens een ge sprek in april. FOTO ANP - Sigrid Kaag, D66 Dj Martin Garrix heeft een on waarschijnlijke samenwerking voor elkaar gekregen voor zijn themanummer van het Euro pees kampioenschap voetbal 2020. Marlies van Leeuwen Amsterdam ROBIN HILBERINK, JOSH WALET Baudets kring ROTTERDAM Het feestgebed als afslui ting van de ramadan en het begin van het Suikerfeest vond gisteren niet alleen plaats in en rondom mos keeën. Sportverenigingen in Hengelo en Zeist hadden bij voorbeeld hun velden be schikbaar gesteld voor een coronaproof gebed. Ook in Alphen aan den Rijn was nagedacht over een alterna tieve plek om op voldoende afstand van elkaar te kunnen bidden. Hier konden moslims terecht in de parkeergarage van een school. De belang stelling voor deze bijzondere gebedslocaties was groot. Na een maand van vasten mogen moslims over de hele wereld weer eten en drinken. Veel families vierden het Suikerfeest (Eid al-Fitr) van wege corona opnieuw in kleine kring. fotos ruud voest, anp, FOTO ANP Wéér ligt Baudets politieke kindje Forum voor Democratie aan diggelen: drie van de acht fractieleden scheiden zich af. De partij die Baudet na de totale im plosie van vorig jaar herbouwde met 'vertrouwelingen' en 'ware strijders' verkruimelt andermaal in zijn handen. Tobias den Hartog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4