Steeds meer Japanners willen af van Spelen NIEUWS 3 18 Jeangu eert zijn roots: outfit met Caribisch tintje Zanger Jeangu Macrooy, die Nederland vertegenwoordigt op het Eurovisie Songfestival, hield gisteren voor het eerst een repetitie in Ahoy in Rotterdam. De zenuwen gierden door zijn keel. Al O! AIO/ mei mei mei Wanneer Jeangu Macrooy (27) voor de deur van Ahoy staat en naar binnen kijkt, dreigen de emoties met hem aan de haal te gaan. ,,Niet huilen nu, zei ik tegen mezelf.'' De 27-jarige zanger staat letterlijk en figuurlijk op de drempel van zijn grootste muzikale avontuur ooit en dat realiseert hij zich maar al te goed. Zeker na meer dan een jaar wach ten, aangezien het Eurovisie Songfesti val van 2020 werd geschrapt vanwege de coronapandemie. Enkele uren later, wanneer de zanger en zijn gevolg wat zijn geacclimatiseerd, zijn de emoties onder controle, maar giert de adrenaline door zijn lijf. Hij zingt, voor de derde keer in een half uur, Birth of a new age. Naast hem op het po dium bewegen bij de laatste noten tweelingbroer Xillan, achtergrondzan geres A Mili en danser/choreograaf Gil Gomes Leal synchroon met hem mee. Weer een uur later doet Jeangu Ma- crooy - alleen, achter een heel lange ta fel - zijn verhaal tegenover tientallen journalisten. ,,Ik had het heel erg naar mijn zin daar'', probeert hij de juiste woorden te vinden. ,,Ik sta niet elke dag op zo'n podium.'' Samen met zijn producer Perquisite (Pieter Perquin), regisseur Hans Panne- coucke en de rest van zijn team, bedacht Macrooy een podiumact die moet sym boliseren hoe mensen ontsnappen aan onderdrukking. De gigantische beeld schermen in Ahoy tonen een betonnen muur die wordt gesloopt, waarna de zon doorbreekt. Het eind van de act is één grote, vrolijke kleurexplosie. Danser Gil Gomes Leal, alias Gil the Grid, heeft in de eerste helft van het lied een promi nente rol. ,,De gevoelens die ik wil over brengen heeft hij in zijn dansstijl, het zit tot in zijn botten.'' Hoewel Macrooy het vocaal goed doet en het optreden dynamisch overkomt, verandert het niets aan de lage ver wachtingen over de Nederlandse act in de internationale peilingen. De book makers zijn deze Hemelvaartsdag druk met de strijd aan kop (Italië komt sterk op, lijkt heel even Malta te onttronen waarna Frankrijk er met de koppositie vandoor gaat). Op de Nederlandse repe titie reageren ze nauwelijks. In de aan loop naar het songfestival heeft Ma- crooy meer gematigde reacties op zijn nummer gehoord. ,,Iedereen heeft recht op zijn mening'', zegt hij daarover. ,,Als je een lied maakt dat 100 procent uit je zelf komt, dan raakt kritiek je minder.'' De komende dagen staan in het teken van interviews - vanwege corona via Zoom vanuit het hotel - en meer repe teren. Morgen mag Macrooy voor de tweede keer oefenen in de arena van Als je een lied maakt dat 100 uit jezelf komt, dan raakt kritiek je minder Ahoy. Als vertegenwoordiger van het gastland staat hij volgende week zater dag zeker in de finale, waarin hij als 23ste aantreedt. Sinds woensdag weet hij dat hij het dan zonder de steun van zijn vader en zijn moeder moet stellen. Zijn vader kon al niet komen omdat hij niet het juiste visum heeft, moeder Jeannette krijgt geen ontheffing van het algehele reisverbod vanuit Suriname naar Eu ropa. ,,Ik begrijp dat vanwege de situatie rond corona wel, maar vind het verdrie tig. Ik voel ondanks de afstand wel hun steun. Ze zijn trots op me, elke dag bel len we wel even en ik stuur ze foto's door. Mijn ouders zijn de mensen die me mijn eerste gitaar gaven en me de mogelijkheid boden om mijn droom na te jagen. Het was geweldig geweest als ik dat hier had kunnen delen met mijn moeder en met mijn vader.'' »P8 Het officiële aftellen naar de ope ningsceremonie gaat gewoon door en de olympische fakkel reist door het land, maar in het gastland zien steeds minder mensen de lol in van de Spelen. Volgens de laatste pei ling van de krant Yomiuri, is inmid dels 59 procent van de Japanners voor het schrappen of opnieuw uit stellen van de Spelen die van 23 juli tot 8 augustus moeten worden ge houden. Een petitie daarvoor van de bekende Japanse advocaat Kenji Utsunomiya is binnen een week door zo'n 400.000 mensen onder tekend. ,,Gezien het aantal mensen dat door de epidemie om het leven is gekomen (11.000, red.), hoeven er als gevolg van de Spelen niet nog meer slachtoffers bij te komen", al dus een nationale sportheld, ten nisser Kei Nishikori, die brons haalde op de Olympische Spelen in Rio de Janeiro. Ook andere sporti- conen zoals tennisser Naomi Osaka twijfelen hardop. Als er al records worden gebroken dan is het in de ziekenhuizen. Het gemiddelde aantal sterfgevallen per week ligt in Japan nu op 77 per dag. De oplopende cijfers doen sterk denken aan de klim naar de derde golf in februari, die piekte op een gemiddelde van 119 doden. In Osaka, het epicentrum van de epi demie in het land, staat het gezond heidssysteem op omvallen, aldus Japanse media. 14.000 mensen moeten thuis worden behandeld. Ook in Japan is er veel te doen over het vaccinatiebeleid. Gisteren lukte het niet om online te reserve ren voor een prik vanwege techni sche problemen. Het vaccinatiepro gramma wordt sowieso geplaagd door veel tegenslag, van falende tra- ceringsapps tot een te ingewikkelde vaccinatieregeling voor zorgmede- werkers die daarvoor dus bedan- ken. 3,5 miljoen Japanners hebben nu een eerste dosis gehad: 2,8 pro cent van de bevolking. Ergernis groeit over het feit dat de premier en het Olympisch Comité zich blijven vastklampen aan een evenement waarvoor 10.000 men sen uit de zorg worden gemobili seerd terwijl die volgens velen beter zouden kunnen worden ingezet in de strijd tegen de pandemie. ,,Ge- zondheidszorginstellingen hebben nog steeds de handen vol aan coro napatiënten. Als ze nu artsen en verpleegsters gaan opeisen voor de Spelen, zal dat voor nog meer pro blemen zorgen in de ziekenhui zen'', zegt Hitoshi Kuramochi van het ziekenhuis Kuramochi Clinic Interpark in Utsunomiya. OLYASPICS vrijdag 14 mei 2021 Eerste repetitie in Ahoy: 'Niet huilen' Alexander van Eenennaam Rotterdam - Jeangu Macrooy, zanger Jeangu Macrooy na afloop van de eerste repeti tie in Ahoy. Songfestivalzanger Jeangu Ma crooy staat tijdens de finale op het podium in een pak met een 'Surinaams' tintje. Onder andere het felle blauw van het pak, ontwor pen door duo Sylvy ten Broeke en Lissa Brandon, verwijst volgens Team Jeangu naar zijn Caribische roots. De outfit van de in Paramaribo ge boren zanger is volgens de ontwer pers geïnspireerd op de Indianen, de eerste bewoners van Suriname. De begeleiders van Jeangu dragen kleding die naar andere volkeren van de vroegere Nederlandse kolo nie verwijst. Zo draagt Jeangu's tweelingbroer/zanger Xillan een outfit geïnspireerd door de Chinese cultuur, draagt Milaisa (artiesten naam A Milli) een creools kostuum en heeft danser/choreograaf Gil Gomes Leal (artiestennaam Gil The Grid) een outfit die verwijst naar de Marrons, de nazaten van de tot slaaf gemaakte Afrikanen. De jonge designer Silvy ten Broeke studeerde, net als Jeangu, aan de Artez University of the Arts in Arn hem. De opdracht kan voor Ten Broeke een doorbraak betekenen: ze studeerde pas vorig jaar af aan Artez en liep stage bij Christian Wij- nants, de Belgische ontwerper met een voorliefde voor ambachtelijke technieken en bijzondere prints. Japan heeft zwaar te lijden onder een vierde coronagolf. Nu er ook steeds meer kritiek klinkt op de vaccinatiecampagne, voe len meer en meer Japanners er voor om de Olympisch Spelen alsnog te annuleren. Bob van Huët Rotterdam Een demonstratie in Tokio tegen de Spelen. foto getty images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3