Cultuur boos om uitstel versoepelingen 5 JAN DOENSE FILM BY THE SEA GAAT OOK DIT JAAR DOOR Alles wijst erop dat Film by the Sea, ondanks de coronaperikelen, ook dit jaar doorgaat. Directeur Jan Doense grijpt de komende editie - medio september - aan om een aantal veranderingen door te voeren, als eerste stap van zijn ambitieuze toekomstplannen. Vorig jaar was Film by the Sea één van de weinige festivals die op een min of meer normale manier konden doorgaan. Wel moest de opzet door alle coronaregels enigs zins worden aangepast. ,,Wij gaan ervan uit dat het festival dit jaar op z'n minst op dezelfde manier kan plaatsvinden, maar we denken ei genlijk dat er dan wel meer kan, misschien zelfs zonder afstandsre- gels", zegt Doense, verwijzend naar het tempo van de vaccinaties. ,,We hopen ook weer wat promi nente gasten te kunnen ontvan gen, waarschijnlijk niet uit verre landen, maar wel uit een aantal Europese landen." Doense volgde twee jaar geleden Leo Hannewijk op als directeur. Vorig jaar was hij al van plan meer zijn eigen stempel op het festival drukken, maar toen gooide het co ronavirus roet in het eten. ,,Nu wil ik, corona of niet, toch een aantal stappen gaan zetten. Daarom ben ik bezig met een aantal veranderin gen, als eerste fase van een plan dat in drie jaar tijd moet worden uitge- r «kir-, ia'"™® in hi m» JJ nu 1*11 - Mfe* Film by the Sea 2019: vanuit ligstoelen bekijkt het publiek de film Jaws op het Vlissingse badstrand. fotos lex de meester Ideaal uitje Hij wil vooral meer bezoekers van buiten Zeeland gaan trekken. De afgelopen jaren kwam ongeveer een kwart van elders. ,,Ik denk dat zeker dit jaar, waarin mensen nog niet grootschalig gaan reizen, Film by the Sea een ideaal uitje is. Film by the Sea moet 'Cannes aan de Noordzee' worden. Dat zeg ik met een knipoog, maar een bezoek wordt extra leuk door de mogelijk heden die er zijn om over de bou levard te wandelen en op het strand te zitten." Volgens Doense is het festival landelijk nog te veel een goed be- waard geheim onder filmliefheb bers. Door gerichte marketing en een programma dat media- aandacht trekt, wil hij daar verandering in brengen. Dit jaar presenteert hij onder meer een the maprogramma rond Italiaanse cinema, met Nu wil ik, corona of niet, toch een aantal stappen gaan zetten -Jan Doense, directeur Film by the Sea vijf nieuwe documentaires over filmklassiekers, die zelf ook worden vertoond. „Daarmee zetten we iets neer dat uniek is in Ne derland." Verjonging van het publiek Ook wil de festivaldi recteur serieus werk maken van verjonging van het publiek. „Net zoals bij andere festivals zie je veel grijze haren. Dat is nu eenmaal een gegeven." Toch gaat hij probe ren ook meer jongeren te trek ken. ,,Dat doe ik door een pro grammalijn voor, maar ook door jongeren te introduceren. Ik ben aan het kijken of oud-leden van de jongerenjury interesse hebben om daar actief aan mee te werken." Verder is het plan om de Film Literatuur-competitie, de basis van het festival, meer aanzien te geven. Het is de bedoeling dat er elke dag op een vast tijdstip een boekverfil- ming in première gaat. ,,Dan wil ik ook dat er gasten komen en als dat niet mogelijk zijn, kunnen zij on line aanwezig zijn. Zo wordt het al lemaal wat exclusiever. Ook onze Franstalige competitie krijgt een fa celift, met onder meer een andere jury." Tot de persconferentie van afgelo pen dinsdag gingen culturele instel lingen ervan uit dat ze op 26 mei weer open kunnen. Dat lijkt nu pas 9 juni te worden ,,Wij worden niet serieus genomen", zegt Frans Lie- vens, directeur van Zeelandtheaters, waaronder de grote Zeeuwse thea ters vallen. Elke keer schuift de datum op. Ik hoop dat dit echt de laatste aanpassing is ,,We staan helemaal onder aan het rijtje. Ik snap dat de medische sector voorrang heeft en ik kan ook volgen dat we na het onderwijs ko men. Zelfs kan ik begrijpen dat we moeten concurreren met de sport. Maar wij staan zelfs onder de seks- werkers. Het is allemaal heel vreemd aan het worden." Cultuur, in de breedste zin, is bij het kabinet een ondergeschoven kindje, merkt Lievens. ,,Terwijl het er bij ons heel zorgvuldig aan toe gaat. Alles is prima geregeld. Als je dat vergelijkt met wat op Konings dag in Amsterdam gebeurtDat is toch ongelooflijk? Het lijkt erop dat wie de grootste mond heeft, ook als eerste aan de beurt is. Blijkbaar zijn we niet interessant genoeg. Dat is verontrustend en teleurstellend." Voor de theaters heeft een her opening op 9 juni weinig zin meer, omdat het seizoen dan al afgelopen is. Lievens hoopt vooral vanaf sep tember weer zonder al te veel be perkingen open te gaan. Dan kan het stuwmeer aan uitgestelde voor stellingen worden weggewerkt. Zeeland bomvol toeristen ,,Elke keer schuift de datum op", zegt ook directeur Stef Traas van het Bevrijdingsmuseum in Nieuwdorp. ,,Ik hoop dat dit echt de laatste aan passing is, want zo zachtjesaan is het wel tijd. Het seizoen wordt steeds korter, terwijl Zeeland bom vol toeristen zit. Die wil je ook wat kunnen bieden." ,,Wij hebben alle ruimte en vol gen het coronaprotocol", zegt Traas. ,,Vorig jaar is ook gebleken dat mu sea niet tot besmettingen hebben geleid. Ik snap best dat we geen bus- sen vol groepen mogen ontvangen, maar losse bezoekers kan zeker op een veilige manier. Wij zijn er in elk geval klaar voor." Na de persconferentie van dins dagavond concludeerden ook de bi bliotheken dat ze tot 9 juni geduld moeten hebben. Dat leidde tot boze reacties. ZB-directeur Perry Moree noemde het 'ondraaglijk'. ,,Je mag wel alle winkels in, terwijl de kans op besmetting daar veel groter is dan in de bibliotheek. Dat ervaren we als heel ongelijk." In het debat met de Tweede Ka mer kwam het kabinet woensdag avond tegemoet aan hun bezwaren. De bibliotheken mogen nu op 20 mei weer open, mits de besmet- tingscijfers zich gunstig blijven ont wikkelen. vrijdag 14 mei 2021 GO FbtS: Cannes aan de Noordzee Rolf Bosboom Vlissingen rold." De 23e editie van Film by the Sea is van 10 tot en met 19 september. De teleurstelling bij de Zeeuwse theaters, musea, concertzalen en bioscopen is groot. Terwijl winkels, terrassen en binnenkort ook dierentuinen, pretparken, sportscholen en zwembaden open zijn, moeten zij de deuren nóg langer gesloten gehouden. Rolf Bosboom Middelburg -Stef Traas, museumdirecteur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33