Ontknoping in zaak Oostkapelle: heeft de verdachte zijn buurvrouw gedood? 'Stop de fotoklopjacht op oehoe' 4 Zeeuwse jeugdorganisatie wordt onderdeel van JB west De overname - formeel gaat het om een bestuurlijke fusie - betekent dat de betrokken gezinnen en kinderen in principe hun huidige hulpverle ners houden, zodat de zorg zo veel mogelijk op dezelfde manier kan doorgaan. Nagenoeg alle medewer kers van Intervence behouden ook hun functie. Alleen enkele mana gers moeten vertrekken. Financiële problemen De Zeeuwse gemeenten wilden aanvankelijk Intervence opheffen, vanwege de aanhoudende financi ële problemen bij de organisatie. De zorg zou dan worden verdeeld on der de drie andere organisaties die nu in Zeeland actief zijn op het ge bied van jeugdbescherming en -re classering. Dat plan werd in februari afge schoten door de inspecties, omdat zij het risico te groot vonden dat de zorg in het gedrang kwam. Daar door bleef alleen een overname als mogelijkheid over. JB west was daarvoor de enige kandidaat. 'Echt een mijlpaal' De Zeeuwse zorgwethouders, die samen de Bestuurscommissie Jeugd vormen, stemden woensdag na een dag lang vergaderen in met het plan dat JB west heeft ingediend. Volgens de commissie is een overname een goede oplossing om de zorg voor de kwetsbare kinderen, jongeren en gezinnen veilig te stellen. ,,Dit is echt een mijlpaal", zegt voorzitter Jack Werkman. ,,Ik ben blij dat we unaniem dit besluit hebben kun nen nemen." De Bestuurscommissie kan zelf standig beslissen over de overname. Toch mag JB west nog niet direct aan de slag. De overname vergt een bijdrage die in de miljoenen euro's loopt. Daarover gaan de gemeente raden. Het is de bedoeling dat zij daarover uiterlijk 4 juni een besluit nemen. JB west heeft in elk geval een fi nanciële injectie van 3,8 miljoen euro geëist, om een gezonde start te kunnen maken met de Zeeuwse or ganisatie. Bovendien wil JB west hogere tarieven en een gegaran deerde omzet voor de komende ja ren. Dat kan in totaal ook in de mil joenen lopen. Plaatje compleet De Bestuurscommissie heeft inge stemd met de voorwaarden, zegt Werkman. Hoeveel geld de dertien gemeenteraden precies op tafel moeten leggen, is nog niet duidelijk. ,,Dat moeten we de komende dagen nader uitwerken", zegt Werkman, die hoopt volgende week het plaatj e compleet te hebben. ,,Dan weten de colleges en de gemeenteraden ook waar ze aan toe zijn." Aan de eisen van JB west zaten nogal wat haken en ogen. Zo is bij voorbeeld een vijfjarig contract in strijd met de regels voor Europese aanbesteding en kunnen gemeen ten niet zomaar de ene organisatie andere tarieven betalen dan de an dere. Om dat op te lossen, is afge sproken dat de afspraken met JB west eerst worden gepubliceerd. ,,Andere partijen hebben dan twin tig dagen de tijd om daartegen be zwaar te maken", zegt Werkman. Guido van der Heijden Ossenisse Jonkman heeft met zijn educatieve roofvogel- en uilenboerderij zelf vijf oehoes, ook een Europese oehoe, de zelfde soort als die maandag neer streek bij de ingang van basisschool de Nobelhorst in Hulst. Jonkman ziet alle aandacht van media en fo- tograferende dierenvrienden voor het dier hoofdschuddend aan. Vanwege de media-aandacht voor de ontsnapte oehoe zijn er veel mensen die een foto van de reusach tige uil willen maken. Een fotoklop jacht, noemt hij het. „Uiteraard wor den we platgebeld en gemaild", schrijft hij op Facebook. ,,Dit vinden we prima natuurlijk, echter de hype die nu ontstaat waarbij een soort klopjacht geopend is, is absoluut niet in het belang van het dier. Ik krijg letterlijk telefoontjes van men sen die vanuit de auto bellen 'ik rij er nu achteraan'. Kijk, daar zitten we dus echt niet op te wachten." ,,We zien de foto's op Facebook en ik zie daar het dier naar verloop van tijd bozer en bozer worden. Het is in principe een gevaarlijk dier dat flink schade kan aanrichten. Over het al gemeen zijn oehoes niet agressief maar straks wordt-ie vanwege alle aandacht gevaarlijk en kan er beslo ten worden dat-ie afgemaakt moet worden. Dat zou ik waardeloos vin den en dat willen we echt zien te voorkomen. Laat het invangen over aan deskundigen. Zie je het dier, laat het met rust en bel de dierenambu lance of een valkenier." Oehoe's, tot 75 cm staand, met een spanwijdte tot twee meter, behoren tot de aller grootste uilensoorten en komen in de omgeving van Zeeland niet van nature voor. Deze Hulster oehoe is dan ook ontsnapt aan zijn eigenaar in Sint Niklaas, weet J onkman. ,,Of hij kan gevangen worden en gaat terug naar zijn eigenaar, of hij gaat terug naar de natuur. Hij zou hier wel aan zijn kostje kunnen ko men, als-tie succesvol verwildert. Maar het is een tam dier dat altijd door mensen is gevoed, niet gewend aan zelf levend aas te vangen en daarom ook geneigd zal zijn voedsel in de buurt van mensen te vinden. Een dier dat altijd gevoed werd, steekt liever niet te veel energie in de jacht. Een huiskip is voor zo'n vogel gemakkelijker dan een wild konijn. Ook zijn dag-nacht-ritme is wat meer aangepast aan dat van de men sen en die kippen zitten dan ook buiten. Een grote hond zal niet hoe ven te vrezen voor een oehoe maar voor zo'n vogel is formaat chihuahua wel een maaltijdje." Simpele vragen. Maar om de ant woorden te vinden is twee jaar lang grondig onderzoek gedaan. In binnen- en buitenland. Het begint allemaal op 24 mei 2019 met een gruwelijke vondst. Hulpverleners vinden een zwaargewonde vrouw in Cleijn Westhove, een van de zes appartementenblokken op Parc Zonnehove in Oostkapelle. Ze heeft messteken in buik en borst. Hulp mag niet meer baten en ze overlijdt in haar eigen huis. De bewoners van Parc Zonne- hove zijn diep geschokt. Als buur man E.F. vijf dagen later even na zevenen 's ochtends zijn honden uitlaat, staat het hele park in no- time op zijn kop. Vier recher cheurs op de fiets sluiten hem in en slaan hem in de boeien. Jarenlange terreur De bewoners zeggen dezelfde dag dat er 'een einde is gekomen aan jarenlange terreur'. De man zou al jarenlang angst zaaien op het park en mensen bedreigen. Meermaals roepen ze de hulp in van de ge meente, maar die doet volgens hen niets. Burgemeester Rob van der Zwaag van Veere ontkent dat. Wijkagenten, buurtbemiddeling, kerk en familie zijn volgens hem ingeschakeld. Ondertussen kamt de politie het complex binnenste buiten. Zelfs de vijver wordt ge dregd. Maar het steekwapen is nooit gevonden. Ondertussen zit E.F. vast in Torentijd in Middel burg. Hij ontkent iets met de dood te maken te hebben. In acht tussentijdse zittingen komt de rechter steeds tot het zelfde oordeel: E.F. moet vast blij ven zitten. Zijn advocate, Rivka Davidse, pleit keer op keer voor zijn voorlopige vrijlating. Tot aan het gerechtshof in Den Bosch toe. Tevergeefs. Argumenten verande ren niet: het is een zwaar delict, de samenleving is geschokt en er zijn Wat gebeurd is met die mevrouw, daar wil ik mijn deelneming voor betuigen. Ik heb er niets mee te maken redenen hem vast te houden. Zo zitten er dna-sporen op de deur van het appartement van het slachtoffer. Maar F's dna is niet ge vonden in de woning of op het slachtoffer (wel zijn sporen gevon den van een onbekend persoon). Deskundigen - ook in het buiten land - onderzoeken of het dna via via op de deur is gekomen. Want dat kan. Ook zijn er getuigen die hem op de dag hebben gezien. E.F. verschijnt twee keer in de rechts zaal en zegt onder andere: ,,Wat gebeurd is met die mevrouw, daar wil ik mijn deelneming voor be tuigen. Ik heb er niets mee te ma ken." PLflMECO' vrijdag 14 mei 2021 Overname van Intervence mag De Zeeuwse jeugdorganisatie Intervence wordt onderdeel van Jeugdbescherming west (JB west). De betrokken wethouders hebben woensdag groen licht gegeven voor de overname. De Zeeuwse gemeenteraden moe ten nog wel de benodigde mil joenen op tafel leggen. Rolf Bosboom Middelburg Roald Jonkman met een Europese Oehoe. foto camile schelstraete „Laat de oehoe met rust", is de oproep die Roald Jonkman van Stichting het Uilennist in Osse- nisse doet. Alle aandacht van goedbedoelende dierenvrienden doet meer kwaad dan goed. Vandaag is de ontknoping van een zaak die Zeeland bijna twee jaar geleden diep schokte. Een zaak die nog steeds gehuld is in een dichte mist. Het decor: een apparte mentencomplex in Oostkapelle. Hoofdrolspelers: een overleden vrouw en een opgepakte buur man. Maar wat is er nou ge beurd en heeft de buurman er echt iets mee te maken? Jeffrey Kutterink Oostkapelle -Verdachte De rechtszaak begint vanochtend om 09.00 uur. f PLAFONDS morgen mooier wonen Columbusweg 3, 4462 HA Goes t. 0113 270 000 plameco.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32