In de he Lb Overval op Jumbo in Goes: medewerker krijgt mes op de keel Zeeland kritisch over kilometerheffing f I 2 OSCAR GARSCHAGEN ■g Column oop naar Gaza' is een He breeuwse vloek om te zeg- Igen 'loop naar de hel'. Die hel heb ik vaak bezocht. De gebou wen in Gaza-stad die nu door Is raël worden gebombardeerd, her ken ik allemaal. Een keer zag ik een bejaarde Palestijn lichaamsde len van een kleinkind uit een puinhoop halen. Een beertje gaf hij aan mij, samen met een ver mangelde theepot. Macabere sou venirs die naast een waterpijp uit Ramallah en een sjaal van PLO- leider Arafat in mijn kast liggen. Zij herinneren mij vooral aan de haat in zijn oude, waterige ogen. Zes van zijn achttien kleinkinde ren had hij die nacht verloren. omdat hij besefte dat de Pales tijnse zaak verloren was. De wrok daarover droegen hij en zijn gene ratie van 1948-vluchtelingen over op hun nakomelingen, onder wie de twee miljoen die nu de Gaza- strook bewonen. Een gevangenis van 50 bij 5 kilometer, omheind door het Israëlische leger, Egypte en de Middellandse Zee. VN- voedselhulp en donorgeld, ook Nederlands, houden hen in een el lendige broeikas van islamitisch fanatisme in leven. Hamas (vuur) vormde zich om van een sociale liefdadigheidsclub tot een terreur organisatie met onverzoenlijke lei ders. Dat weet ik uit eerste hand, want ik heb hen uitvoerig gespro ken, ook Hamas-oprichter sjeik Yassin ('de bal van bloed rolt voort tot de bevrijding van Palestina') vlak voor zijn dood door een Israë lische megabom. aangewakkerd door Iran en WK- land Qatar en gevoed door de reële Arabische vrees dat Israël de Jeru- zalemse Tempelberg met de Al- Aqsa-moskee helemaal overneemt en verjoodst. Dat Israel dichtbe volkt Gaza afsluit ter zelfbescher ming en Hamas probeert uit te schakelen, is zeer begrijpelijk. Maar als premier Netanyahu toe geeft aan de luide roep van ortho doxe Joden om de Tempelberg 'voor eens en altijd te bevrijden' van moslims, dan lijkt een Ara- bisch-Joodse burgeroorlog onver mijdelijk. Een nieuwe hel in Israël zelf. Zes van zijn achttien kleinkinderen had hij die nacht verloren DE STELLING Vandaag: Ik ben helemaal klaar met Thierry Baudet Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters BUITENLANDSE VAKANTIES NO® STEEDS ONZEKER Torentijd getroffen door corona A4 dicht wegens onderhoud OOST-SOUBURG Man vast voor bedreigingen Volgens De Goede vertoonde de dader heel vreemd gedrag. Nadat hij was geholpen aan de gewone kassa is de man volgens haar naar de servicebalie gegaan, waar hij met dingen begon te gooien, terwijl hij een ballon op een stokje, die bij de balie kunnen worden gekocht, in zijn hand hield. Toen een manne lijke medewerker van de Jumbo poolshoogte kwam nemen, begon de dader volgens De Goede over slechte kip die hij in de supermarkt zou hebben gekocht. ,,Hij zei dat hij daar erg ziek van was geworden en vijfhonderd euro schadevergoeding wilde.'' Bedreigd met de dood Daarna ging het heel snel. Toen de mannelijke medewerker achter de servicebalie verdween, ging de da der volgens De Goede mee en haalde hij een klein mes, vermoe delijk een aardappelschilmes, te voorschijn. ,,Dat zette hij op de keel van de medewerker. Hij schreeuwde 'geef geld of ik maak je dood'. Het was heel angstig. Toen hij de kassa openmaakte, kreeg de medewerker het mes ook nog op zijn arm.'' De dader is er daarna met wat geld uit de kassa vandoor gegaan. ,,De kassameisjes waren helemaal overstuur en zelf stond ik ook be hoorlijk te shaken'', zegt De Goede. ,,Mijn vriend heeft nog even ge twijfeld of hij iets moest doen rich ting de dader, maar ik had zoiets van: het is jouw leven ook niet waard. Zeker als zo'n man in een psychose verkeert of onder invloed van drugs is, krijg je hem echt niet tegen de grond.'' De kassameisjes waren helemaal overstuur en zelf stond ik ook behoorlijk te shaken Volgens de inwoonster van Co- lijnsplaat ontbreekt in het signale ment dat de politie kort na de over val verspreidde één opvallend de tail. Het haar van de man zag er vol gens haar uit alsof het net was ge verfd. ,,J e ziet vaak dat er dan verf bij mensen op hun huid zit. Bij de da der zat het op heel z'n voorhoofd.'' Volgens de politie is de dader na de overval gevlucht op een grijze fiets. De politie heeft via Burgernet het signalement van de dader ver spreid. Hij is te herkennen aan zijn blanke huidskleur, zwart haar en een tatoeage in zijn nek. Hij droeg een zwarte jas en slippers met zwarte sokken. De politie bena drukt dat mensen de verdachte niet zelf moeten benaderen. Het advies is om 112 te bellen als mensen den ken dat ze de man zien. Een kilometer 's avonds op een pol derweg in Zeeland mag nooit zo veel kosten als een kilometer tij dens de spits in de Randstad. ,,Hou rekening met het platteland", aldus Van der Maas in een reactie op het autobelastingplan van van de ANWB, de autobranche en Natuur Milieu. Het komt neer op betalen per gereden kilometer en uit stoot. Het plan is bedacht om het Nederlandse wagenpark sneller te vergroenen. Van der Maas: ,,Het is een nobel plan om elektrisch rijden te bevorderen en de CO2-uitstoot te verminderen. Maar het is niet com pleet als geen rekening wordt ge houden met tijd en plaats Tweedehandsmarkt De ANWB zegt dat er niet aan ge dacht is om onderscheid te maken tussen regio's: ,,We willen de be taalbaarheid van het autorijden voor de toekomst veiligstellen en de duurzaamheid bevorderen. We moeten wat voor het klimaat gaan doen." De insteek van het plan is niet in de eerste plaats minder kilo meters rijden, maar die kilometers duurzamer afleggen. Als veel meer goedkope elektrische auto's worden verkocht ontstaat een grotere twee- dehandsmarkt, zodat deze auto's voor meer mensen te betalen zijn. Voor de provincies speelt een fi nancieel belang. Zij krijgen geld binnen via opcenten op de motor rijtuigenbelasting. Die is gebaseerd op het autobezit. Als vooral gebruik wordt belast, willen de provincies de misgelopen opcenten gecom penseerd krijgen. vrijdag 14 mei 2021 Peilloos was zijn bitterheid, ook Die onverzoenlijkheid wordt Reageer op pzc.nl Jr Gisteren: Ik heb ook weleens drugs gebruikt 2579 stemmen EN ALLE EN BS IN EISEN LAND ZITTEN VOL,' DAAROM MAKEN DRANK EN STEEDS meer NEDERLANDERS ©E&RUIK VAN D EN D DRLSS VOOR EEN VAKANTIE D EN D f IN EISEN HOOFD MIDDELBURG Alle 155 gedetineerden van Torentijd zitten in quarantaine omdat de Middelburgse penitenti aire inrichting te maken heeft met een corona-uit braak. Tot nu zijn achttien van hen besmet. Mogelijk nog meer maar dat weet directeur Madelon van den Berg pas zeker als binnen enkele dagen alle testresultaten binnen zijn. Door de quarantaine moeten de gedetineerden in hun cel blijven en mogen ze er alleen uit om te bellen, douchen en te luchten. Vanwege de qua rantaine krijgen de gede tineerden geen bezoek. VLISSINGEN Automobilisten kunnen van vrijdag 4 juni 21.00 tot dinsdag 8 juni 05.00 uur niet via de A4 richting Rotterdam of Breda rij den. De snelweg is tus sen oprit Hoogerheide en knooppunt Zoomland af gesloten vanwege onder houdswerkzaamheden. Het verkeer vanuit Vlis- singen en Middelburg wordt omgeleid via de N256 richting Zierikzee en de N59. Automobilis ten richting Roosendaal, Breda en Tilburg moeten de A58 volgen tot de afrit Rilland, dan de N289 richting Tholen en vervol gens via de Oesterdam en N286 naar de A4 via oprit Halsteren. Een 30-jarige man is woensdagmiddag in zijn woning aangehouden nadat hij de politie had opgebeld en zei dat hij een medewerkster van een maatschappelijke instelling zou vermoor den. De man belde woensdag met politie- nummer 0900-8844 om aangifte te doen tegen de vrouw. Hij vindt dat hij tijdens zijn behande ling geestelijk mishan deld is. Tijdens het tele foongesprek liepen de emoties hoog op. De man riep dat hij een mes had en dat hij de vrouw zou vermoorden. De man bleek eerder al dreigende taal te heb ben uitgeslagen bij de zorginstelling. De man die gistermiddag de Jumbo Foodmarkt aan de Van Doornestraat in Goes overviel, heeft een medewerker een mes op de keel gezet. ,,Het was heel angstig'', vertelt Michella de Goede uit Colijnsplaat, die ge tuige was. Rob Paardekam en Tom Kiel Goes -Michella de Goede Het plan om elektrisch autorij den te bevorderen door een her vorming van de autobelasting vindt dagelijks provinciebe stuurder Harry van der Maas op zich positief. Hij is er niet op tegen dat per kilometer en uit stoot betaald moet worden, maar dan moeten er wel ver schillende tarieven komen voor tijd en plaats. Theo Giele Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2