Prijs bouwmaterialen loopt wereldwijd op 14 KEUKENBRANCHE LEVERTIJDEN 1^ Kort Prijs stijgt naar record De prijs van palmolie, ingrediënt voor pro ducten van margarine tot koekjes en van shampoo tot biodiesel, is naar een recordni veau gestegen. Een ton palmolie kost nu meer dan 4500 Maleisische ringgit, omgere kend 902 euro. Palmolie wordt vooral ge wonnen in Maleisië en Indonesië. De hoge prijzen kunnen ervoor zorgen dat consu menten meer moeten afrekenen aan de kassa. Onder meer Unilever is een belang rijke afnemer van palmolie voor gebruik in ijsjes en verzorgingsmiddelen. Het concern maakt nu hogere kosten. Milieuorganisaties zijn overigens al geruime tijd kritisch over het gebruik van palmolie. Er wordt dikwijls regenwoud platgebrand om ruimte te ma ken voor massale palmolieplantages. Miljardeninvestering in chips Zuid-Korea wil in het komend decennium honderden miljarden euro's investeren in de chipsector. Daarmee werpt het Aziatische land zich in de strijd met onder meer China en de Verenigde Staten, die de markt voor chiptechnologie eveneens willen domine ren. Volgens een blauwdruk van de Kore aanse regering zullen 153 bedrijven onder leiding van chipmakers Samsung en SK Hy- nix in de periode tot en met 2030 zeker 510 biljoen won (372 miljard euro) steken in de ontwikkeling en productie van halfgelei ders. De aankondiging komt op een mo ment van een wereldwijd chiptekort, dat de afhankelijkheid van een handvol Aziatische fabrikanten aan het licht bracht. Ook zorgt het tekort voor vertraging van het herstel uit de crisis. Boete van ruim 100 miljoen Google heeft in Italië een boete van meer dan 100 miljoen euro gekregen vanwege misbruik van zijn dominante marktpositie op het gebied van autosoftware. Volgens de Italiaanse karteltoezichthouder sloot Google Enel X, een rivaliserende Italiaanse app voor diensten bij het opladen van elektrische au to's, uit. Alfen Basic-Fit Pharming Shell eukenzaken zijn dezer dagen moeilijk bereik baar. Speciaalza ken hebben 'geen tijd om de pers te woord te staan', zijn slecht bereikbaar en reageren niet op e-mails, blijkt uit een rondgang van deze krant. ,,Al onze medewerkers zijn in gesprek met klanten", klinkt het aan de tele foon. Dat is niet gek, want winkels zijn een tijd gesloten geweest van wege corona en daardoor ligt een stuwmeer aan opdrachten te wachten. In de woonbranche klaagt ieder een over drukte, over lange lever tijden en hoge prijzen. Parketleg gers en woningstoffeerders zijn amper te vinden en komen om in het werk. ,,Wie nu een vloer be stelt, heeft die pas in juli liggen'', aldus Mireille van Veen van Parket Specialist Gouda. Loodgieters kunnen moeilijk aan simpele tus senstukjes voor leidingen komen. En volgens handelaren in witgoed zijn vaatwassers en koelkasten al een tijdje 'niet aan te slepen', zo lieten ze deze krant eerder weten. Vraag ontploft ,,Ja, het is megadruk", zegt een keukenverkoper uit Noord-Hol land, die niet met naam genoemd wil worden, omdat hij wil voorko men dat kritiek op leveranciers zijn handel in de weg gaat zitten. ,,De vraag naar keukens is ont ploft. Mensen steken het vakantie geld nu in hun huis. Maar het aan bod vanuit leveranciers is ook moeilijker geworden. Fabrikanten konden afgelopen jaar met minder personeel werken door corona. Nu kan ik maar moeilijk een vaatwas ser krijgen. Ik moet partijen opko pen en betaal daar fors meer voor." Klanten laten deze krant weten dat het lang kan duren tot iemand een afspraak met een keukenzaak heeft. En als de keuken eenmaal is besteld, laat de apparatuur nog ex tra lang op zich wachten. Zo ver telt een klant dat hij weken nadat de keuken is geïnstalleerd, nog zit te wachten tot de combi-oven magnetron wordt geleverd. Vol gens de betreffende keukenzaak heeft dat met een gebrek aan chips TEKORTEN te maken, momenteel een schaars goed op de wereldmarkt. De Duitse producent BSH- Group, bekend van de apparatuur van Bosch en Siemens, gaat niet in op vragen over chips en specifieke problemen in de fabriek, maar komt met een algemeen antwoord waarin BSH slechts erkent dat er 'uitdagingen in de coronacrisis' bestaan. 'De wereldwijde vraag naar huishoudelijke apparaten is sinds mei 2020 aanzienlijk geste gen. Alle BSH-fabrieken produce ren al enkele maanden op volle ca paciteit. Door de aanhoudende hoge vraag zijn wij momenteel niet in staat alle apparaten binnen de gebruikelijke levertijden te le veren', laat een woordvoerder in een e-mail weten. In sommige gevallen hebben de leveringen enkele weken vertra ging opgelopen, stelt BSH. Maar volgens een medewerker van de Keukenaankoopmakelaar, die eve neens niet met naam genoemd wil worden, is het probleem groter. ,,Ze hebben 46.000 apparaten in backorder staan, oftewel bestelde De klant zegt 'zorg dat het er is', en gelooft niet altijd dat het aan leveringen ligt apparaten die niet op voorraad staan. Ervan uitgaand dat voor elke keuken drie of vier apparaten no dig zijn, treft dit dus zo'n 15.000 klanten. Ik merk het zelf ook. Een heteluchtoven die ik vorig jaar heb besteld, zou begin januari worden geleverd, maar kreeg ik deze week pas binnen." De Keukenaankoop- makelaar krijgt dagelijks enkele verzoeken om mensen aan een keuken te helpen. Onderschat De keukenverkoper uit Noord Holland vindt dat BSH de impact van de problemen onderschat. ,,De consument zegt tegen ons 'zorg maar gewoon dat het er is', en die gelooft niet altijd dat het aan de le veringen ligt. Het liefste hebben we dat BSH een pagina in de kran ten laat afdrukken over de leve ringsproblemen." Overigens geeft dochtermerk Siemens wel stan daard brieven uit aan relaties JS&S, O vrijdag 14 mei 2021 GO PALMOLIE ZUID-KOREA GOOGLE Maker van laad- palen profiteert van sterke vraag naar dit pro duct. Kleine winst voor fitnessketen, vanaf volgende week mogen de sportscholen weer open. Biotechbedrijf zag verkoop van zijn belangrijkste medicijn, Ruco- nest, flink dalen. Olieprijs daalt, onder meer door herstel bij ge hackte Ameri kaanse produ cent. a> E o Stefan ten Teije Gouda - Keukenverkoper ZOETERMEER Er is internationaal een te kort aan bouwmateria len. Dat leidt tot hoge prijzen en lange lever tijden voor onder meer hout, staal en isolatie materiaal. Vooralsnog merken huizenkopers en consumenten in de bouwmarkt daar weinig van, maar er klinken waarschuwingen dat dat wel kan gaan gebeuren. Volgens brancheorgani satie Bouwend Neder land kunnen de ontwik kelingen de prijzen voor nieuwbouwhuizen ver- der onder druk zetten. „Contracten worden opengebroken, leverin gen vertraagd. De ge volgen die aannemers ervan ondervinden, ver schillen, maar het is dui delijk dat dit in de bouw sector speelt en dat wij er geen invloed op heb ben", aldus woordvoer der Richard Massar. De prijzen van naaldhout zouden volgens aanne mers zijn verdubbeld ten opzichte van vorig jaar. Madeline Buijs, sector- econoom bouw bij ABN Amro, is iets genuan- ceerder. ,,Anekdotisch kom ik ook verhalen tegen over prijsverdub- belingen, en die komen ook zeker voor bij be paalde nicheproducten, maar in CBS-cijfers van importprijzen in januari en februari zie ik dat staal 16,5 procent duur der is geworden, koper 12,8 procent en hout 10 procent. Dat is nog steeds een enorme stij ging in korte tijd, die de sector stevig raakt." De oorzaak ligt deels bij de coronacrisis. Veel fa brieken hebben vorig jaar hun productie te ruggeschroefd, omdat ze ervan uitgingen dat de economie zou instor ten. China, Amerika en Europa zijn echter wel doorgegaan met bou wen, en dat levert de laatste maanden tekor ten op. Ook spelen in ternationale handelsak koorden een rol. Sinds de Verenigde Staten minder hout uit Canada importeren, halen leve ranciers het hout uit Eu ropa, waardoor hier le veringen onder druk staan. Een bezichtiging van een show roomopstelling in een keukenspeci aalzaak. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 14