Argentijnse monarchisten: NIEUWS 13 Maxima spreekt met Matthijs MAXIMA ARGENTIJNEN TROTS Maandag wordt koningin Maxima 50 jaar. De eerste helft van haar leven was de wijk Reco- leta in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires haar basis. Een rondje door de buurt levert louter lof op. De monarchistische beweging wil zelfs een van haar dochters op de troon van Argentinië. ff Buenos Aires erwijl de Argen tijnse overheid ie dereen oproept zo veel mogelijk bin nen te blijven, schuifelen de oude ren onbevreesd voor het coronavirus door de straten. Op weg naar lunchrooms, dure modewinkels of vrienden. In Re- coleta is de gemiddelde leeftijd ge lijk aan het hier veelgehoorde het- was-vroeger-wel-beter-gehalte: hoog. Al blijft het een keurige en elegante buurt, die ooit in 1870 profiteerde van de uitbraak van gele koorts elders in de stad. De elite van Buenos Aires nam er ver volgens massaal haar intrek. De aristocratie ligt er begraven op de plechtige begraafplaats waar ook de laatste rustplaats is van Evita, de legendarische First Lady van weleer. Maxima woonde hier de eerste 25 jaar van haar leven, voordat ze voorgoed uit Argentinië vertrok. Haar ouderlijk huis in de straat Presidente José Evaristo Uriburu is recent verkocht, nadat haar moe der daar nog alleen woonde. In de buurt klinken weinig onvertogen woorden over Maxima. Trek een andere willekeurige buurt in en de mensen zijn letter lijk bezig met overleven. Daar heb ben ze nul interesse in een konin gin op ruim 11.000 kilometer af stand. Het is honger, werkloosheid en corona wat de klok slaat. De verwachte inflatie is 46 procent dit jaar. Bijna de helft van de Argentij nen leeft onder de armoedegrens. Een land dat ooit welvarend was, raakt steeds meer in verval. Het immense Teatro Colón (1908) is een symbool uit die be tere tijden. Het operahuis met bijna 2500 zitplaatsen wordt inter nationaal geroemd om zijn akoes tiek. Maxima was er als prinses in 2006 te gast bij een door Neder land aangeboden dansvoorstelling tijdens het staatsbezoek en in 2018 als koningin tijdens de G20-top. Ana Massone (78) is onder meer musicologe in het Colón en buurt genoot van de Zorreguieta's. ,,Maxima is een eigentijdse konin gin en dat is nodig als je in de 21ste eeuw een monarchie wilt hebben. Ze is verfijnd, spontaan en op recht, terwijl mensen met zulke hoge posten hun houding vaak Maxima is een eigentijdse koningin. Ze is verfijnd, spontaan en oprecht veranderen. Dat helpt haar enorm in haar communicatie. Ik ben trots op Maxima's imago." ,,Ja, ze is nog steeds prachtig toch?" glundert Vicente Arvia (60), die al tientallen jaren de krantenkiosk op de hoek bestiert. Vicente kent Maxima van jongs af aan. Net als haar ouders kwam zij geregeld de krant La Nación of een tijdschrift bij haar kopen. ,,Ze was altijd heel gewoon en correct. Niet zoals de jeugd nu is, zonder respect en waarden." Dat zij nu gemiddeld één keer per maand zelf op de voorpagina pronkt van een Argentijns maga zine, vindt Vicente bijzonder. ,,Natuurlijk zijn we als Argentij nen trots op Maxima. Ze vertegen woordigt ons gelukkig goed in het buitenland, want we zijn maar een eigenwijs volkje." Oscar Duarte (50) is assistent- bedrijfsleider van El Burladero, een Spaans restaurant op twee blokken van de plek waar Maxima opgroeide. ,,Ik had haar eerst niet eens herkend", blikt hij terug op het etentje dat zij met vier anderen hier in juni 2018 had. ,,Niets geen protocol of opsmuk", vertelt hij. Bescheiden en beleefd, zo vat hij haar samen. Oscar las dat prinses Amalia ooit een bijbaantje in een strandtent zou hebben gehad. ,,Dat vertelde ik mijn dochter. Zij kon het amper geloven. In dit land heeft de zoon van de vicepresident nooit hoeven werken voor zijn geld en is nu par lementslid", klinkt het verbolgen. Hij vindt overigens wel dat Maxima haar land sociaal en poli tiek - ,,de democratie bestaat hier voornamelijk op papier" - wat meer zou mogen helpen. Dat klinkt als muziek in de oren van Mario Santiago Carosini, de voorman van de Argentijnse mo narchistische beweging. De club wil ons koninklijk huis serieus be wegen na te denken over een rol voor prinses Alexia of Ariane in Argentinië. Als toekomstig konin gin welteverstaan. Dit jaar nog wil de groep een voorstel doen in het Congres om hier een constitutio nele monarchie in te voeren. ,,We leven al tientallen jaren in een po litieke crisis vol megacorruptie. Heel veel mensen - niet alleen monarchisten - zijn dit systeem meer dan zat." De boekhouder van beroep is vol goede moed, al weet hij dat de kansen nihil zijn. ,,Maar ach, in cri sistijd is niets onmogelijk." Het programma NOS Maxima 50 wordt maandag, op Maxi ma's verjaardag, uitgezonden van 20.30 tot 21.45 uur op NPO 1. Uiteraard wordt het vooral spannend of, en zo ja wat, Maxima over de afgelo pen herfstvakantie gaat ver tellen. In Nederland ontstond zo veel commotie toen het koninklijke gezin toch naar Griekenland afreisde - on danks een regeringsadvies om zo veel mogelijk in eigen land te blijven - dat zij en Willem-Alexander een dag later alweer terugkeerden. Een paar dagen later werd in paleis Huis ten Bosch een historische excuusvideo op genomen door het konings paar, waarin alleen de koning het woord voerde. Maxima zweeg en dat heeft ze tot nu toe altijd gedaan. Daarnaast kende Maxima als veertiger veel verdrietige momenten in haar persoon lijke leven. Haar zwager, prins Friso, overleed in au gustus 2013 aan de gevolgen van zijn skiongeval in Lech, anderhalf jaar eerder. In de zomer van augustus 2017 stierf haar vader, Jorge Zorre- guieta, met wie zij een hechte band had. En nog geen jaar la ter stapte haar jongste zusje Inés uit het leven. vrijdag 14 mei 2021 GO W S f J W - "V V r-V V w i Het koninklijk gezin en prinses Beatrix wonen in theater Carré een verjaardagsconcert voor Maxima bij. foto getty 'Zet Alexia of Ariane bij ons op de troon' Peter Schouten -Ana Massone, buurtgenoot A Kioskhouder Vicente Arvia en Oscar Duarte van restaurant El Burladero. fotos gala abramovich Koningin Maxima geeft een groot televisie-interview voor haar 50ste verjaardag. Presentator en programma maker Matthijs van Nieuw- kerk sprak de vorstin op 7 mei uitgebreid op haar werkkamer in paleis Huis ten Bosch in Den Haag. Jeroen Schmale Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13