Voor het ziekenhuis EUWS 11 Prikken 'op stoom' CORONA VERSOEPELINGEN Met versoepelstap twee in zicht en iets meer lucht voor ziekenhuizen, dringt zich op het Binnenhof een ongemakkelijke vraag op: hoe gaan de komende jaren met het coronavirus eruitzien? Voor de liefhebbers van déja vu's was het een fijn coronadebat in de Tweede Kamer. Zoals vaker bij de discussie over versoepelingen leg den partijen de vinger op gevoelige inconsistenties. Waarom kan wel de boekhandel open, maar niet de bibliotheek? Waarom mogen dertig man puffen in een sportschool, maar niet rustig uit eten in een restaurant of een museum bezoeken? ,,Het Maurits- huis is dicht maar de Hennes Mauritz open", schetste PvdA-Ka- merlid Attje Kuiken als zoveelste parlementariër woensdagavond het contrast. Het zijn logische vragen, erken nen betrokkenen. En ja: de biblio theken kunnen inderdaad wel eer der open, beloofde premier Mark Rutte al snel. Maar verder stuiten Tweede Kamerleden telkens op een onwrikbare verdedigingswal van het kabinet: niet alles kan tegelijk, versoepelen moet stap voor stap, eerst buiten, dan binnen. Anders wordt het te druk, zijn er te veel reisbewegingen. En, zo zei VVD- fractieleider Sophie Hermans: ,,Het is niet logisch, dat zal het ook niet worden." Ondanks de diverse wensen- en eisenlijstjes - over meer ruimte voor cultuur, snellere volledige her opening van de middelbare scho len, over kermissen en restaurants - steunde een brede meerderheid de voorgenomen versoepelstap. Rutte benadrukte dat meer 'epidemiolo gische ruimte' er nu eenmaal niet is: ,,Als je nü de restaurants opent, moet je de sportscholen er weer uithalen. Dat wil je ook niet. Ik wil nu gewoon niet gaan stapelen", zei de demissionair premier. Woensdag mag de buitenhoreca langer open, kan er weer gesport worden binnen en buiten, en gaan pretparken en dierentuinen weer draaien, alles onder voorwaarden. Alleen als de situatie in ziekenhui zen onverhoopt drastisch verslech tert, drukt het kabinet maandag op de noodknop en gaan versoepelin gen op de langere baan. Optimistischer De experts van het RIVM, Jaap van Dissel en Jaap van Delden, en zie kenhuisbaas Ernst Kuipers hadden diezelfde dag al de contouren ge schetst van de weg naar een open zomer. Voor het eerst sinds maan den was de toon van Van Dissel en Kuipers wat optimistischer in de Kamerbriefing. Het is nog gigan tisch druk in ziekenhuizen, maar de daling is ingezet, zien zij. Jaap van Dissel zei: ,,We zien die daling vooral door een toenemende im muniteit: door het doormaken van de infectie en door vaccinaties." Daarmee zitten we 'in een nieuwe fase van de epidemie', met steeds meer mensen die gevacci neerd zijn (deze week wordt de ze ven miljoenste prik gezet) en het virus doorgemaakt hebben (naar VACCINEREN schatting nog eens miljoenen men sen). Die combinatie geeft het kabi net comfort: anders dan een half jaar geleden biedt deze grote groep een steeds steviger buffer. Mochten versoepelingen elkaar te snel opvol gen, dan zal het aantal ziekenhuis opnames niet meer zo razendsnel oplopen als eerst, verwacht Van Dissel: ,,Maar dan moet je dus wel eerst zeker zijn dat je in die afname zit, vandaar dat het OMT zegt: han teer die 20 procent daling van zie kenhuisopnames voordat je de vol gende stap zet." Inmiddels cirkelt de afname al rond dat percentage. Dat is goed nieuws voor de korte termijn, ook voor het ziekenhuis personeel dat op het tandvlees loopt en patiënten wier operaties nu uitgesteld worden. Maar de verdere toekomst met corona blijft uiterst ongewis. Par tijen vrezen een onnodig lange looptijd van de ingrijpende corona- wet. ,,Er is altijd wel een moment te bedenken waarop het riskant wordt gezien om die wet te schrappen", zei CU-Kamerlid Mirjam Bikker. ,,Met seizoenseffecten straks in het najaar, met nieuwe mutaties. Dan loert het gevaar dat het beheer- singsdenken domineert, dat wil onze partij niet. Maar wat wordt onze strategie dan, met welke maatregelen? Een herhaalde prik? En met welke wetgeving dan?" Die vrees is niet helemaal uit de lucht gegrepen: het kabinet houdt er sterk rekening mee dat het virus nog jarenlang onder ons blijft, er worden nu voor 2022 en 2023 in to taal zestig miljoen vaccins extra in gekocht, voornamelijk van BioN- Tech/Pfizer, genoeg voor twee do ses per jaar per persoon. Experts weten nog niet of dat nodig is, maar Nederland neemt het zekere voor het onzekere. IN QUARANTAINE DAG 426 Het is elf uur 's avonds. Ik zit op een bankje tegenover de ingang van de spoedpoli van het zie kenhuis. De avond is koel, maar niet koud. Naast me zit mijn ex-vrouw, ze rookt een zenuwachtige sigaret. Van een afstand bekeken zou het ook het beginshot van een Zweedse crimi kun nen zijn. Om ons heen lopen wat mor sige types, bij de poli zelf wordt af en toe een rolstoel naar binnen gerold, een ingezwachteld been, een hoofd dat niet helemaal staat zoals het hoort. Straks komt inspecteur Wallander naar buiten met een bandage om zijn hoofd, kijkt peinzend om zich heen Maar we zitten in de realiteit. Mijn oudste dochter is een uur geleden met plotse pijnen binnengebracht door haar vriend (voor u zich zorgen maakt: het is goed gekomen, ze is er al weer uit). Ze moet een nachtje blijven, is nog beneden op de spoedafdeling, maar omdat haar vriend erbij is, mo gen wij niet: corona. Eén mens per 24 uur en niet afwisselen. Je begrijpt het wel, maar je wilt het niet begrijpen. We gaan toch naar binnen. Achter de balie zit een aardige mevrouw, begin 50. We lopen even de administratieve rompslomp door. Naam, leeftijd, ge boortejaar. ,,Wij zijn haar ouders'', zeg ik, ,,we willen haar graag even zien. Mag dat?'' We zijn beschaafde mensen, maar ik vraag me af of het helpt als ik nu stampei maak Ik zie aan haar blik dat ze heel goed begrijpt wat we willen. Even onze geschrokken dochter knuffelen. ,,Ik bel'', zegt ze. Ze belt. Nog voor ze neer legt schudt ze haar hoofd. ,,Het kan echt niet.'' We zijn beschaafde mensen, maar een moment vraag ik me af of het zou helpen als ik nu stampei maakte. Dat lees je wel eens, dat de stampeimakers er wel doorheen komen. Maar tot die groep wil ik niet horen. ,,Even?'' pro beer ik nog. Ze schudt haar hoofd. We lopen naar buiten, terug naar ons bankje. Een taxi stopt. Weer een rolstoeler. Dan appt haar vriend van binnen. ,,Jul- lie mogen even naar haar toe.'' Ver dikke, krijgt hij het wel voor elkaar. Punten voor de schoonzoon. We haas ten ons naar binnen. Bij de balie zit iemand anders nu. Die twijfelt, maar dan ziet ze de collega die ons net te woord stond de deur naar de afdeling voor ons openen. Op haar gezicht zie ik ouderliefde. ,,Snel, een minuutje'', zegt ze. vrijdag 14 mei 2021 GO In Den Bosch demonstreerden gisteren enkele honderden mensen tegen de coronamaatregelen. Het protest was georganiseerd door actiegroep Nederland in verzet, weg met dit kabinet. foto anp Kamer mist logica: wel de boekhandel, niet de bieb? Niels Klaassen Peter Winterman Den Haag Het vaccinatietempo in Nederland 'komt op stoom', volgens het kabinet. Deze week wordt de zeven mil joenste prik gezet. De GGD'en moeten nog wel duizenden me dewerkers werven om in juni twee miljoen inentingen per week te zetten. Begin juli moet 'iedereen die dat wil' een eerste vaccinatie gehad kunnen hebben, stelt De Jonge nog al tijd. Maar leveringen blijven grillig, nu met Janssen, en eerder al bij het AstraZeneca- vaccin. Daarbij blijven er twijfels bij 60-plus- sers of ze het Astra- vaccin wel moeten nemen, na meldingen van ernstige bijwerkin gen in zeldzame geval len. Huisartsen in Gel derland en Zuid-Hol land die nieuwe doses moesten bestellen hebben 'zo'n 75.000 doses minder besteld dan verwacht', schreef de minister. Dat duidt op een fors percen tage twijfelaars. De Jonge laat binnenkort weten of 'Astra-weige- raars' toch een ander vaccin kunnen krijgen. Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11