Omstreden film over Indië krijgt geen melding vooraf Iraniër onthoofd omdat hij homo was rvinde Z 1 750 Marjan Berk De ideale combinatie van stijlvol en veilig. molenaar' NIEUWS 13 woensdag 12 mei 2021 De internationale lhbti-ge- meenschap is geschokt door de gruwelijke dood van een 20- jarige Iraniër. De man zou door zijn halfbroer en twee neven zijn onthoofd nadat zij zijn sek suele geaardheid hadden ont dekt. Dat schrijven Iraanse media op basis van gesprekken met vrienden en familieleden. In Iran riskeren homo's nog al tijd marteling en de doodstraf. Sebastiaan Quekel Rotterdam/Teheran De 20-jarige Ali Fazeli Monfared, roepnaam Alireza, was een homo seksuele man die in de buurt van de West-Iraanse stad Ahvaz woonde. Hij was voornemens de stad te ontvluchten, omdat hij vreesde voor zijn leven, meldt BBC Persia. Alireza was van plan naar zijn vriend in Turkije te verhuizen, die vanuit daar asiel in Europa wilde aanvragen. Zover heeft het nooit kunnen komen, en dat heeft volgens Iraanse media te maken met een brief die Alireza van het leger had binnengekregen. Daarin stond dat hij was vrijgesteld van de militaire dienstplicht vanwege zijn geaard heid. Zijn halfbroer onderschepte de brief en haalde Alireza op uit zijn huis, met de mededeling dat zijn vader hem dringend wilde spreken. Niet veel later werd de twintiger op brute wijze om het leven ge- Ali Fazeli Monfared is door zijn halfbroer gedood. privéfoto bracht, als onderdeel van eer wraak, schrijft een bekende Iraanse journalist. 'Na hem te heb ben onthoofd, gooide de familie het lichaam van deze arme man onder een boom. Alireza stond op het punt Iran te ontvluchten om zich bij zijn vriend te voegen, een vluchteling die in Turkije op hem wacht', twitterde Masih Alinejad. Diverse Iraanse nieuwssites, waar onder IranWire, onderschrijven het verhaal. De moeder van het slachtoffer werd na de moord door de daders op de hoogte gebracht. Ze vertel den haar waar ze het lichaam kon vinden. Ze is 'begrijpelijkerwijs in shock', meldt 6Rang, de bekendste lhbti-organisatie van Iran. 'Ze lijdt enorm veel verdriet vanwege de dood van haar enige kind en is als gevolg daarvan in het ziekenhuis opgenomen', valt te lezen in een verklaring. De partner van Alireza heeft volgens de organisatie laten weten dat alle drie de mannen zijn gearresteerd en beschuldigd van moord met voorbedachten rade. 'We zullen onvermoeibaar doorwerken om ervoor te zorgen dat er een grondig onderzoek komt naar de moord op Alireza', besluit de belangenorganisatie. Binnen de lhbti-gemeenschap is met groot verdriet gereageerd op de dood van de twintiger. Op soci ale media staan honderden reac ties. 'Mijn hart is gebroken', schrijft Jackie Cox, een Canadese dragqueen, op Twitter. 'Slechts 20 jaar oud. Stel je voor hoe zijn le ven zou zijn geweest als hij was ontsnapt?" Eerder dit jaar uitte Javaid Rehman, VN-rapporteur voor Iran, zijn bezorgdheid over berich ten dat Iran 'homoseksuele, bisek suele en transgender kinderen blootstelt aan elektrische schok ken, de toediening van hormonen en sterke psychoactieve medicij nen'. ,,De praktijken komen neer op marteling en wrede, onmense lijke en onterende behandelingen. Ze zijn in strijd met de verplich tingen van de staat onder het In ternationaal Verdrag inzake bur gerrechten en politieke rechten én het Verdrag inzake de rechten van het kind", zei Rehman tegen The Jerusalem Post. kleurig. Met man en macht moe ten we er tegenaan.'' Aan Susan Oosterlaar zal het niet liggen! ,,De vlinder gebruikt naast veenbosrietland ook de overgan gen van water naar rietland en van rietland naar hooiland om zijn voedsel te vinden en eitjes af te zetten. Deze grenssituaties zijn beslist noodzakelijk voor hun voortbestaan." Dat er elk jaar met zorg wordt afgewacht of de vlin der weer verschijnt, geeft wel aan hoe kwetsbaar men de situatie inschat. Er liggen veel plannen op tafel om het leefgebied robuust en geschikt te maken en/of te houden. De hartstocht die Susan voelt voor de grote vuurvlinder, wiens bestaan in ons land alleen nog in de Noordwesthoek van Overijssel en Friesland mogelijk is, doet mij denken aan het feit dat deze bijzondere vlinder al sinds zevenduizend jaar geleden heeft doorgeleefd... dan moet het toch een ijzersterk vlindertje zijnl I ii.Jt AMSTERDAM De veelbespro ken film De Oost over de Indone sische Onafhankelijkheidsoor log hoeft niet te worden aange past. Dat heeft de rechter in Amsterdam gistermiddag be paald. De Federatie Indische Nederlan ders (FIN) had een rechtszaak aan gespannen, omdat ze vindt dat dui delijker moet worden benadrukt dat de film 'een eigen interpretatie is van de producent en de regis seur'. Volgens de organisatie geeft de film een onjuist en eenzijdig beeld van de situatie in voormalig Nederlands-Indië. Na de aftiteling van de film heb ben de makers een disclaimer opge nomen waarin staat dat de film is geïnspireerd op waargebeurde ver halen, maar dat sommige gebeurte nissen, personages en dialogen zijn gedramatiseerd. Dat vond de FIN niet voldoende. De disclaimer zou op zijn minst aan het begin getoond moeten worden, maar daar ging de rechter niet in mee. Die keuze is aan de makers, aldus de rechter. Ook hebben de makers de vrijheid om fictieve elementen toe te voegen aan historische feiten en mogen ze een eigen invalshoek kiezen, ook al kan dat pijnlijk zijn voor kijkers. Nederland stuurde na de Tweede Wereldoorlog troepen naar het toenmalige Nederlands-Indië. De militairen moesten het gezag in de kolonie herstellen. Dat ging ge paard met veel geweld. Berucht was het Korps Speciale Troepen van ka pitein Raymond Westerling, dat kampongs platbrandde en Indone siërs standrechtelijk executeerde. Omgekeerd werden veel (Indische) Nederlanders en Molukkers slacht offer van moordpartij en door guer rillastrijders tijdens de zoge noemde Bersiap. De Oost verschijnt deze week op Amazon Prime Video en gaat in september in première. r evenduizend jaar gele den was hij al bekend Ide grote vuurvlinder!'' Zo'n opmerking is voor mij ge noeg, mijn altijd sluimerende nieuwsgierigheid wordt klaar wakker. Nu wil ik meer weten. Ik praat met Susan Oosterlaar, Weerribbenfotograaf. Oosterlaar: ,,Ja, wat bezielt me eigenlijk om zo veel uren in het veld door te brengen? Mijn grootste motivatie is mijn nieuwsgierigheid naar dat vlindertje, dat heel eigenwijs al leen maar in Noordwest-Overijs sel en Zuidoost-Friesland voor komt." Ze heeft een boek gemaakt met het 'portret' van zo'n grote oranje-rode vuurvlinder promi nent op de omslag. Susan vertelt hoe dit heerlijke boek tot stand kwam: „Ik verzorgde rondleidin gen door de Weerribben. Er was behoefte aan een folder, zodat de mensen het thuis nog eens konden herkauwen. Die folder groeide tot een boekje van vijftig bladzijden, en nog later werden het honderd kantjes." En nu is hier deze pil van 272 bladzijden, die speciaal over de grote vuurvlinder gaat. Susan vertelt over alle pogingen dit unieke vlindertje voor uitster ven te behoeden. ,,In 2013 begon ik als vrijwilliger met het tellen en fotograferen van eitjes van de grote vuurvlinder. Dat doe ik nog steeds, maar nu in het kader van officiële onderzoeken in grote delen van de Weerribben om te kijken of de vlinder zich misschien over het gebied ver spreidt. Nederland heeft van Eu ropa de opdracht om de grote vuurvlinder in stand te houden. Er is al veel energie en geld in ver beteringen gestoken, maar de toestand is nog allerminst roos- Molenaar Badkamers Profiteer nu van voordeel tot Molenaar Wall® De meest elegante badkamer bekleding! Met de Molenaar wandpanelen geeft u een luxe en eigentijds tintje aan uw douche of gehele badkamer. Van warme houtlook tot moderne marmerlook: onze stijlvolle wandpanelen zijn verkrijgbaar in verschillende kleuren en designs. Met onze ruime keuze aan stijlen én de antislip douchevloer met lage instap stelt u heel gemakkelijk uw perfecte badkamer samen. badkamers Gratis brochure ontvangen? Bel direct 0341 - 23 23 00 of ga naarwww.molenaar.nl 0~rv\c^~

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13