Alternatieve Vierdaagse in de herhaling door corona 7 Voorzitter VNG-commissie Paul Depla pleit voor afbouw centrale crisisaanpak Het kabinet moet gemeenten veel meer speelruimte geven om te zorgen dat Nederlanders goed uit de coronacrisis komen. Dat stelt Paul Depla, voorzitter van de VNG- commissie Sociale Impact Covid-19. Hij vindt de landelijke maatregelen steeds overbodiger. 'Momenteel bedenkt het kabinet als een projectmanager bijna let terlijk de coronaregels die wij alle maal in zijn geheel moeten uitvoe ren'', zegt Paul Depla, burgemees ter van Breda. ,,Ik begrijp die cen trale crisisaanpak om het virus on der controle te krijgen. Maar zo'n top-downbenadering, daar moeten ze echt heel snel weer afscheid van nemen tijdens de opbouw van de samenleving. Want die is al begon nen." De komende tijd is het volgens Depla, die ook burgemeester van Breda is, essentieel dat het kabinet ruimte geeft aan de lokale aanpak van de coronacrisis door gemeen ten, bedrijven, instellingen en ver enigingen. ,,Het moet dan klaar zijn met dingen voorschrijven, facilite- ren wordt het toverwoord. De fixa tie op de dinsdagpersconferentie waarin per wet maatregelen wor den opgelegd voor het hele land, moet steeds verder worden losge laten naarmate de acute gezond heidscrisis meer onder controle komt.'' Of het kabinet er al klaar voor is om de touwtjes weer uit handen te geven, weet Depla nog niet zo ze ker. ,,De neiging tot sturing blijft bestaan. Kijk naar het wetsvoorstel om testbewijzen voor toegang tot activiteiten in te kunnen zetten. Zo'n voorstel suggereert toch weer dat alles wederom vanuit Den Haag gaat komen. ,,Dan zeggen we: jongens, hou op met dat voorschrij ven." Lokale initiatieven de ruimte ge ven, betekent niet dat gemeenten geen steun meer willen van de overheid. Depla: ,,Dan denken mensen vaak aan geld, maar wij denken ook aan het bieden van mogelijkheden." Zoals de inzet van basisbanen toestaan tegen het mi nimumloon voor mensen die wei nig kans maken op een gewone baan. De basisbaan vervangt een uitkering. Denk aan buurthuisbe heerder of hulp in een verpleeg huis. Kinderen Depla vindt sowieso dat de over heid niet alles van bovenhand moet opleggen via strikte regels. ,,Denk creatief en bied juist veel meer ruimte om iedereen passend te helpen." Via experimenten, bij voorbeeld bij schuldhulpverlening. Een ander idee volgens Depla is dat het kabinet moet toestaan dat kin deren die opgroeien in coronatijd op een later tijdstip pas een leer- richting in gaan. Zo krijgen ze meer ruimte om opgelopen achterstan den in te halen. De huidige problemen in de sa menleving zijn volgens de burger- De Alternatieve Vierdaagse haalt het bij lange na niet bij de officiële editie, beaamt directeur Paul San ders van Koninklijke Wandelbond Nederland (KWBN). In Nijmegen verschijnen elk jaar 45.000 Vier- daagse-deelnemers aan de start. Het gaat om het grootste meer daagse wandelevenement ter we reld en ook de feestelijke stemming is niet te evenaren. Sanders vindt het uiteraard heel jammer dat het reguliere wandel evenement opnieuw niet kan door gaan vanwege de coronapandemie. De wandeldirecteur is echter heel blij met de alternatieve versie, die dit jaar van 20 tot en met 23 juli plaats zal vinden. ,,We hebben vorig jaar gemerkt dat mensen er ongelooflijk enthousiast over zijn en dat we hiermee een grote groep bereiken.'' Vorig jaar waren er ruim 20.000 deelnemers aan De Alternatieve Vierdaagse en directeur Sanders hoopt dit jaar richting de 30.000 te gaan. Vanaf vandaag kunnen mensen zich weer inschrijven. Wandelaars kunnen kiezen voor 5, 10, 20, 30, 40 of 50 kilometer per dag. Iedereen kan zelf zijn route bepalen om aan die kilometers te komen. Met de kortere afstanden hopen de initiatiefnemers niet alleen de trouwe Vierdaagse-wandelaars te bereiken maar een bredere doel groep aan te spreken. ,,Onze doel stelling is om mensen aan het wan delen te krijgen en met De Alterna tieve Vierdaagse hopen we dat die We hebben vorig jaar gemerkt dat mensen er ongelooflijk enthousiast over zijn doelstelling overeind blijft'', zegt Henny Sackers, voorzitter van de Stichting DE 4DAAGSE. Sanders gaat ervan uit dat deze alternatieve versie een blijvertje is, ook als straks De Vierdaagse weer terugkomt. ,,Wandelen is op het moment de grootste sport. Het staat door corona meer dan ooit in de aandacht en je kunt niet om de positieve bijwerkingen voor het li chaam en de geest heen.'' De Alternatieve Vierdaagse 2021 wordt georganiseerd door Konink lijke Wandel Bond Nederland, Stichting DE 4DAAGSE en sport marketingbureau House of Sports. Net als vorig jaar zal deze krant ook dit jaar weer op de website dagelijks verslag doen van de vorderingen van de lopers. Particulieren Zelfs als het geld komt van particu liere investeerders, moet dat kun nen, vindt de commissie. ,,Waarom geen nieuw financie ringsmodel waarin naast overhe den ook bedrijven en particulieren mede-eigenaar zijn van bijvoor beeld een buurthuis, theater of bi bliotheek?" In andere landen is het al heel gewoon, zegt hij, dat een lo kaal museum of theater in eigen dom is van een onderneming. De notitie Sociaal sterker de crisis uit van de VNG-commissie, een sa menwerking tussen gemeentebe stuurders en wetenschappers, ziet voorzitter Depla vooral als inspira tiebron voor lokale coalities. ,,Want gemeenten zijn hier allang mee aan de gang, die zitten echt niet stil tot het virus weg is. Ze zien ook waar de kwetsbaarheden en de kansen liggen. Ze willen wel graag van elkaar leren, ook met het oog op het schrijven van nieuwe coali tieakkoorden volgend jaar.'' vader niet nieuw: gezondheidsver- schillen, kansenongelijkheid in het onderwijs en weeffouten op de ar beidsmarkt, het bestond allemaal al. ,,Maar door de crisis is er nü de urgentie én de kans om verande ringen door te voeren: op de wo ningmarkt, binnen de ggz, bij het toeslagensysteem, noem maar op. We moeten dan wel aan de slag.'' Uiteindelijk moet de maatschap pelijke 'veerkracht' om schokken op te kunnen vangen worden ver sterkt, constateert Depla. Geen overbodige luxe als het virus lan ger onder ons blijft. ,,Dat bete kent afscheid nemen van de race naar de bodem en meer investeren in de publieke zaak.'' dinsdag 11 mei 2021 GO Gemeenten willen minder coronaregels van kabinet Edwin van der Aa Den Haag Vanaf vandaag kunnen wan delaars zich inschrijven voor de Alternatieve Vierdaagse. foto hh De Nijmeegse Vierdaagse gaat dit jaar opnieuw niet door van wege corona. Een schrale troost voor de vele wandelliefhebbers: er komt net als vorig jaar een alternatieve editie. Natasja de Groot Rotterdam/Nijmegen - Paul Sanders, Koninklijke Wandelbond Nederland Paul Depla wil meer investeren in 'de publieke zaak'. Ook met hulp van particulieren. foto jiri büller/lumen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7