OZCAN AKYOL N Van Delden stopt als vaccinatiebaas RIVM: 'Kritiek niet de reden' "Als zorgreservist deel ik mijn eigen tijd in." -s\ 6 Nationale Zorg reserve1 Column og voor het interview met Mark Rutte in actualitei tenprogramma Nieuwsuur daadwerkelijk plaatsvond, hoon den critici hem weg toen ze op de vroege ochtend de aankondiging lazen waarin stond dat hij zou pra ten over 'de gewenste nieuwe be stuurscultuur en zijn eigen rol'. ook alle reden; onze demissio naire premier hekelde bijvoor beeld altijd de gedachte dat hij een 'visie' zou moeten hebben, want zulks was voor een bestuurder 'als een olifant die het zicht belem mert'. Eind vorig jaar, toen deze vreemde opmerking maar bleef terugkeren, corrigeerde de minis ter-president zichzelf en legde hij uit wat hij eigenlijk had willen zeggen: 'Je moet altijd in staat zijn iets te relativeren van je eigen standpunten en te zoeken naar compromissen.' In het geval van de VVD-leider betekent dat: je moet gewoon meewaaien met de wind die op dat moment door het land waait. Anders red je het niet. En dat is precies waarmee hij nu bezig is, louter om een nieuw kabinet te kunnen vormen onder zijn lei ding. Afijn. Die flexibele moraal is al vaak genoeg benoemd. Het is dezer dagen vooral inte ressant om naar de houding van het CDA te kijken. Diverse media deden een rondgang langs lokale afdelingen en het resultaat is alles behalve eensluidend. Bij de NOS wisten ze bijvoorbeeld te melden: 'CDA-achterban wil Pieter Omt- zigt behouden, maar sluit regeren met Rutte niet uit.' Ik moest daar een paar keer over nadenken. Je kunt niet loyaal zijn aan twee partijen in één conflict, er komt een moment dat er écht moet worden gekozen. De ver schillende kabinetten van Rutte hebben ervoor gezorgd dat het Kamerlid Pieter Omtzigt moe en gefrustreerd thuiszit, bij voorbeeld door hem stelselmatig tegen te werken terwijl hij zijn werk deed - de macht controleren. Iemand met een beetje eerge voel, zoals Pieter Omtzigt, zou zo maar kunnen zeggen: 'Als mijn partij met de premier in zee gaat, wil ik niets meer met hen te ma ken hebben.' Dat zou een politieke ramp voor de christendemocraten betekenen. In de peilingen smel ten ze al weg. Dus leuk en aardig, die her nieuwde inzichten van Mark Rutte, maar het is veel interessan ter of het meest gevreesde Kamer lid van het afgelopen decennium daar ook genoegen mee zal ne men. Niet iedereen is namelijk zo lenig met zijn opvattingen. Sommigen hebben ook nog principes. Gelukkig wel. Je moet meewaaien met de wind die door het land waait Van Delden werd vorig jaar aange steld om de logistieke monster operatie van het vaccineren in goede banen te leiden. Inmiddels is het prikken in Nederland goed op stoom, maar in de voorbije maanden was er ook veel kritiek op de vaccinatiecampagne. Bo vendien deed een interview van Van Delden in deze krant veel stof opwaaien. Daarin zei de vaccina tiebaas dat hij begrip had voor mensen die liever wachten op het Pfizer-vaccin, in plaats van een prik van AstraZeneca te nemen. Ook stelde hij dat het AstraZeneca vaccin vanaf half mei niet meer nodig zou zijn. Vooral vanuit de kring van huisartsen kreeg Van Delden veel kritiek. ,,Hij framet het vaccin als tweederangs. Dat richt echt schade aan.'' Een woordvoerder van het RIVM stelt dat het vertrek van Van Delden 'niets te maken' heeft met de kritiek. ,,Jaap van Delden en twee anderen waren aangesteld als kwartiermakers, om het pro gramma op poten te zetten. Nu is het programma op stoom en is het goed als anderen het stokje over nemen.'' Volgens de woordvoer der had Van Delden begin april al aangegeven dat hij graag iets an ders wilde gaan doen. De nieuwe directie wordt uitge breid van drie naar vier mensen. Naast Van Delden worden ook de twee adjunct-directeuren vervan- W Van Delden gaf begin april al aan dat hij graag iets anders wilde gaan doen gen. ,,Zij wilden ook echt graag stoppen, om terug te kunnen naar hun eigen banen'', aldus de RIVM-woordvoerder. ,,Het afge lopen halfjaar heeft bij iedereen zijn tol geëist.'' Naar een vierde di rectielid wordt nog gezocht. Volgens het RIVM zijn er in middels ruim 6,3 miljoen prikken gezet. Elke dag komen er nu zo'n 120.000 vaccinaties bij. De bedoe ling is dat het tempo de komende weken verder wordt opgevoerd. Als voormalig zorgprofessional kun je nog steeds het verschil maken. "Ik heb acht jaar als verpleegkundige gewerkt en werk nu als programmamanager. Ik heb nog regelmatig contact met oud-collega's en krijg vaak te horen dat ze de drukte bijna niet aankunnen. Dus heb ik, in overleg met mijn huidige werkgever, aangegeven dat ik graag wil helpen. Binnen een week stond ik aan het bed. Ik deel mijn eigen tijd in en kan met enkele diensten in de maand al een verschil maken voor een zorgorganisatie. 3e merkt direct hoe dankbaar iedereen je daarvoor is." Heb jij ooit in de zorg gewerkt en is jouw zorghart nooit gestopt met kloppen? Kgk op nationalezorgreserve.nl wat jij als zorgreservist kunt betekenen. Met onze ervaring springen we samen bij in tijden van crisis. Met elkaar. Voor elkaar. Programmamanager én zorgreservist 8 dinsdag 11 mei 2021 GO ^0 @OzcanAkyol Moraal Voor dat cynisme was natuurlijk Jaap van Delden wordt vervan gen als programmadirecteur coronavaccinaties bij het RIVM. Marcel van Raaij neemt per 15 juni zijn werkzaamheden over. Volgens het RIVM heeft het vertrek van Van Delden niets te maken met onvrede over zijn functioneren Chris van Mersbergen Bilthoven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6