m EfBPM wmm WIÊW?S$^&Èm ktmm mm* £.>&i 7 RIJKSMONUMENT OUDE KOSTSCHOOL De oude kostschool van Sint Anna ter Muiden lijkt nu echt geen toekomst meer te hebben of is toch nog hoop voor 't Hoompje? k Op een regenachtige, winderige ochtend is 't Hoompje inder daad wat geestenja gers al langer zeggen: een spookhuis. Is er nog toekomst voor de oude kostschool in Sint Anna Ter Muiden? Wethouder Pe ter Ploegaert spreekt deze week met een partij die iets met het rijksmonument wil doen. ,,De kans op renovatie lijkt me verke ken." 't Hoompje zucht onder de ste vige wind. Het gebouw piept en kraakt, alsof het tegen je praat. De elementen lijken ermee te spelen, regen en zonneschijn wisselen el kaar voortdurend af. Een groep kraaien vliegt plots verschrikt weg. Zou hier dan toch meer aan de hand zijn? Is dit echt het terrein van kwade geesten, zoals spoken- jagers al jaren zeggen? In ieder ge val liggen er griezelig veel bier blikjes op de grond. Complete on derdelen van het dak zijn naar be neden gestort. Dakpannen- en go ten liggen overal, houtwerk ligt te rotten en op de muren staan tek sten en symbolen in graffiti. 'Fame', 'demon' en hakenkruizen staan kriskras door elkaar. Het klinkt als het werk van een bont gezelschap aan kunstenaars. Glas- in-loodramen zijn kapot, de kel ders zijn ondergelopen met water, bomen groeien onbelemmerd door de muren heen. Griezelverhaal Je krijgt er een knoop van in je maag. Sluis kan erover meepraten. Dossier 't Hoompje is voor de ge- IE-9 meente een waar griezelverhaal. De voormalige kostschool op de Sint Annastraat tussen Sluis en Sint Anna ter Muiden staat inmid- Het enige wat we kunnen doen, is het gebouw wind- en waterdicht maken dels 35 jaar leeg. Eigenaar Ronnie van de Putte kocht het rijksmonu ment uit 1909 in 1992. Hij had al lerlei restauratieplannen en wilde er zelfs recreatiewoningen om- heen bouwen, maar er kwam nooit iets van terecht. De eigenaar legde dwangsommen tot 150.000 euro naast zich neer. Krottenkoning Dat deed Van de Putte niet alleen in Sint Anna Ter Muiden. Hij kocht in heel Nederland en België monumenten op en overal liet hij ze verpauperen. Zo kocht hij een voormalig hotel in Noordwijk, waar hij een nieuw hotel of appar tementencomplex mocht bouwen. Hij koos er echter voor helemaal niets te doen. Het gebouw ver krotte en moest worden gesloopt. Het zijn zaken als deze die Van de Putte de bijnaam 'Krottenkoning' opleverde. Sluis bezigde vorig jaar ferme taal. De gemeente sprak met an dere door de 'Krottenkoning' ge troffen gemeenten en de Monu- mentenwacht stelde een rapport over de bouwkundige staat van 't Hoompje op. Daarna zou Sluis Van de Putte voor de rechter slepen. Dat is nog niet gebeurd, aldus wet houder Peter Ploegaert. Deze week praat hij met een partij die plan nen met het rijksmonument heeft. Wat die plannen zijn, kan hij niet zeggen. ,,Als het een wildwestver- haal blijkt, gaan we verder op de oude koers." De gemeente kan weinig bete kenen, zegt de wethouder. ,,Het enige wat we kunnen doen, is het gebouw wind- en waterdicht ma ken, dat blijkt ook uit het rapport van de Monumentenwacht. De kans daarop is voorbij. Het is er le vensgevaarlijk, overal loert instor- T* tingsgevaar." Met Van de Putte heeft Ploegaert geen contact meer. De wethouder kan zich niet herin neren wanneer ze voor het laatst spraken. ,,Hij lijkt van de aardbo- dem verdwenen." Ploegaert hoopt snel duidelijkheid te kunnen ge ven. Dan weten we of 't Hoompje een toekomst heeft of ook officieel gedoemd is. dinsdag 11 mei 2021 VL Spookhuis 't Hoompje lijkt gedoemd Bob Maes Sint Anna ter Muiden ras* 't Hoompje, -,™-„ de voormalige kostschool in Sint Anna ter Muiden, verdwijnt achter het groen en is er slecht aan toe. FOTO'S ANNE HANA - Peter Ploegaert, wethouder De voormalige kostschool staat al sinds 1985 leeg. Sindsdien is er niets gebeurd. 'i Overal is graffiti aangebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54