We ruiken het gras II 4 Pretparken, dierentuinen en sportscholen wachten in spanning op het verlossende woord: krijgen ze groen licht om weer bezoekers te ontvangen? Niemand durft te vroeg te juichen: ,,Het blijft onzeker.'' JIM Frank L -- jfl Poorthuis IN QUARANTAINE DAG 423 Soms denken mensen dat ik de afgelopen anderhalfjaar onder een steen heb geleefd, maan denlang niet buiten ben geweest, ver pieterde achter de ramen. Dat is on zin. Maar mijn uitstapjes in de bui tenwereld waren zeer beperkt. Fiet sen naar de school van de kinderen, af en toe naar een heel rustige winkel voor noodzakelijke boodschappen. Voorzichtig familiebezoek. Maar sinds ik mijn eerste vaccinatie heb, vier weken geleden, merk ik dat het leven zich langzaam opent voor me. Of misschien moet ik zeggen: dat ik me meer open voor het leven. Ik weet dat ik met een inenting nog geen vol ledige bescherming heb. Maar ik ga ervan uit dat als ik per ongeluk word besmet, het vaccin me waarschijnlijk behoedt voor de ernstigste vorm van corona. Dat lijkt me de alledaagse in vulling van de wetenschappelijke in zichten tot nog toe. Ik weet het: mensen hebben drie keer achter elkaar corona gehad, pas gevaccineerden zijn er alsnog dood ziek van geworden. Maar dat blijven uitzonderingen. Net zoals ik het risico aanvaardde van de bijzondere bijwer kingen van het AstraZeneca-vaccin, maak ik de afweging: blijf ik als een malig gevaccineerde nog volledig bin nen of pak ik het voordeel van een grotere bescherming en probeer ik weer wat vrijer te leven? Het laatste dus, volgens alle regels natuurlijk. En in het besef dat wij (eenmalig) gevaccineerden het een stuk gemakkelijker hebben dan de miljoenen die nog wachten op een prik. Ik bezoek soms weer een winkel, mijn grote kinderen durven inmid dels af en toe langs te komen. Ik ga een weekendje weg, ik spreek vrien den, beweeg me relaxter over straat. En dan behoor ik nog tot de voorzich- tigen in Nederland, hè. Overal zie je de remmen losgaan. Wie houdt zich aan de bezoekregels? Net zo weinigen waarschijnlijk als zich in mijn AH nog bekommeren om afstand of het schoonmaken van winkelwagentjes. De nieuwe wereld gaat steeds meer op de oude wereld lijken. Er wordt nog gevoetbald zonder publiek, maar de snelwegen zijn alweer vol, de spitsfiles groeien weer aan. En de maatschappij gaat sneller dan de maatregelen feitelijk toestaan. Als ik de vergelijking mag maken: we zijn met z'n allen als koeien die een win ter lang binnen stonden. De staldeu ren staan op een kier. Rutte en De Jonge proberen die amechtig dicht te houden ('niet zo snel', roepen ze, 'niet zo snel'), maar we ruiken het gras. We zijn niet meer te houden. nen en pretparken zit vanavond aan de buis gekluisterd. Alle onder- houdsklusjes zijn de voorbije maan den wel gepleegd. Ze willen vooral weer publiek om hun dieren te bekij ken, gegil vanuit de achtbanen. Voor het Apeldoornse Julianatoren kun nen bezoekers vanaf 18 mei vast re serveren. Ook kan het personeel al doorgeven wanneer het kan werken. ,,We kunnen snel schakelen. Het is volgende week Pinksteren, dat zijn altijd mooie weekenden", reageert woordvoerder Corine Punt. De parken denken veilig open te kunnen. Het merendeel van de ac tiviteiten is buiten. Bovendien wa ren ze vorig jaar ook open onder strikte voorwaarden. Die draaiboe ken liggen op de plank. „Zodra we een go krijgen, gaan we personeel re gelen en kunnen we", aldus Linda Engels, woordvoerder van safaripark Beekse Bergen. Toch is iedereen nog wat terug houdend. Ze willen premier Rutte de woorden eerst horen zeggen. Want ze gaan er nu van uit dat de voor waarden hetzelfde zijn als in decem ber, maar is dat echt zo? Of zijn be zoekers straks verplicht een test te doen? De parken hopen van niet. ,,We menen dat wij een veilig dagje uit kunnen bieden. Dit hebben we in 2020 al laten zien met alle getroffen maatregelen. We willen zo min mo gelijk drempels opwerpen voor het publiek'', zegt Constance Alderlieste, woordvoerder van Diergaarde Blij- dorp in Rotterdam. In de Efteling bleek recentelijk dat er minder animo is als toegangstests verplicht worden. Voor een Fieldlab- De sportzaal wordt op gepoetst, desinfectie- pompen zijn bijbe steld, douches doorge spoeld en posters ver verst. Bij sportschool David Lloyd in Utrecht staat het per soneel startklaar. Zodra premier Rutte vanavond aankondigt dat de sportscholen volgende week open mogen, hoeven alleen de reserve ringssystemen nog van het slot. ,,We gaan ervan uit dat we open mogen. Als dat toch niet gebeurt, of maan dag blijkt alsnog dat we dichtblijven, zou dat een enorme domper zijn'', zegt manager Christa Koppenol. Ook 'buurman' Oscar Gottschalk staat te popelen. Zijn gloednieuwe padelcentrum Peakz Padel (een nieuwe sport, kruising tussen tennis en squash) was net acht dagen open toen de tweede lockdown werd af gekondigd. ,,Het is pijnlijk als je onze investeringen ziet, maar niets mag.'' Al zeker drie keer had Gott- schalk goede hoop dat de acht padel- banen eindelijk bespeeld konden worden, 'maar we hebben meerdere teleurstellingen moeten verwer ken. Ik word dagelijks zes of zeven keer gebeld door mensen die willen komen spelen, maar niet kunnen re serveren. Die hebben niet door dat we een indoorlocatie zijn.'' De 'disclaimer' bij een eventuele heropening maakt deze dag extra spannend voor alle bedrijven die graag weer bezoek willen ontvan gen. Als de besmettingscijfers niet dalen, kan het kabinet aan het einde van de week alsnog op de rem trap pen. De ondernemers durven niet te vroeg te juichen, zijn nog wat huive rig om te reageren. Zomervakantie De pretparken, dierentuinen en sportscholen hópen vooral heel erg dat er na maandenlange leegte goed nieuws komt. ,,Het moet voor sport scholen niet veel langer duren'', stelt Ronald Wouters, algemeen directeur van brancheorganisatie NL Actief. Want de afgelopen maanden verlo ren ze gemiddeld tot wel 30 procent van de leden. Willen ze een deel daarvan terugwinnen, dan moet er genoeg tijd zijn tot de zomervakan tie. Wouters: ,,Anders zullen mensen een lidmaatschap over de zomer heen tillen. Terwijl sporten er juist aan kan bijdragen om bij een corona besmetting minder ziek te worden." Ook het personeel van dierentui- Het moet voor sport scholen niet veel langer duren dinsdag 11 mei 2021 GO Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens co rona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl Mogen de deuren straks Ellen van Gaalen Utrecht/Rotterdam - Ronald Wouters, NL Actief

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4