Werken aan een bloemenzee op het oude schoolplein Oehoe blokkeert ingang tot basisschool in Hulst II 6 Tien jaar BAS stichting Esme Soesman Ouwerkerk Ze willen bloemen, vlinders en bijen een mooie plek geven. Dat komt niet helemaal uit het niets vallen. Schatsbergen is hovenier en haar handen begonnen meteen te jeuken toen ze de met onkruid overwoekerde zandbak en het troosteloze schoolplein voor de eerste keer zag. ,,Het leek me een leuk iets om aan te pakken en op die manier vlinders en bijen te ondersteunen. En dit is er een mooi stuk voor. Het is hier rustig en er is genoeg ruimte om bijenhotels neer te zet ten en bloemen in te zaaien", zegt Schatsbergen. Dat doet ze als het even kan in Het is rustig en er is ruimte om bijenhotels neer te zetten en bloemen in te zaaien samenwerking met bedrijven en organisaties uit de buurt, waarvan een aantal al spulletjes hebben ge sponsord. De bedoeling is om met de bloemenzee de natuur een op- pepper te geven, maar ook om leuke dwarsverbanden aan te kno pen. Met bijvoorbeeld imkers of een organisatie die werkt met mensen met een beperking. Want ook die laatste groep is één van de doelgroepen van Het Roze Huis. Holebi's Deze organisatie zet zich in voor de belangenbehartiging van hole- bi's, transgenders en mensen met een beperking. Het Roze Huis is gevestigd in Den Bosch, waar voorzitter (en oprichter) Schats bergen woont. Door in Ouwerkerk een dependance van de grond te tillen hopen de twee een groter deel van Nederland te kunnen be dienen. De school daar sloot in 2016 de deuren en wordt sindsdien anti- kraak, onder meer door Van Heck, bewoond. Esme Soesman Zierikzee En de BAS stichting gaat onvermin derd door. Niet omdat de mensen achter de stichting niet tevreden zijn met wat er tot nu toe is bereikt, maar omdat er nog zo veel meer valt te doen. Bas, de zoon van Rob en Annita van den Ouden, overleed in 2010 op 9-jarige leeftijd aan juveniele der- We hopen dat er een goed werkend medicijn komt matomyositis (JDM). Een chroni sche ontstekingsziekte die vrij zeldzaam is en waar nog heel veel onderzoek naar gedaan moet wor den. ,,We hopen uiteindelijk dat er een goed werkend medicijn komt, dat gericht gegeven kan worden. Zonder dat kinderen daar heel veel blijvende nevenschade aan over houden", zegt Annita. Er worden vaker goededoelen- stichtingen opgericht naar aanlei ding van het overlijden van dierba ren, maar die houden meestal maar een paar jaar stand. Rob en Annita hebben nog nooit overwogen de stekker eruit te trekken. Want, nog even los van de centen die keihard nodig zijn, hebben ze ook veel ple zier in het werk voor de stichting. ,,Je komt op plaatsen waar je nor maal niet zou komen en je komt met heel veel mensen in contact die je anders niet zou ontmoeten. En het is ook goed om dit verhaal te blijven vertellen", aldus Rob. Ze woonden medisch congressen bij. Zaten met artsen en onderzoe kers aan tafel. Maar de betrokkenen van de BAS stichting waren ook voor allerlei acties te gast bij onder meer een duivenvereniging en dartclub. ,,Het mag geld opleveren, maar het moet ook leuk zijn. De enige reden waarom we zouden stoppen, is dat er geen nood meer zou zijn. Maar dat is niet het geval." In 10 jaar tijd hebben onderzoe kers veel bereikt. Dankzij de eerste donatie van de BAS stichting van 30.000 euro kwam er meer geld los. Genoeg om uitgebreid onderzoek te starten, dat onder meer zorgde voor de ontdekking van bepaalde eiwitten die een belangrijke graad meter zijn om de ziekteactiviteit bij kinderen te kunnen voorspellen. De BAS stichting is nauw verbon den met het Wilhelmina Kinder ziekenhuis in Utrecht. De dokter van Bas, kinderarts-immunoloog Annet van Royen bij dat zieken huis, is als medisch adviseur bij de BAS stichting betrokken. Hoewel er door corona geen feestjes en activiteiten zijn, lopen verschillende acties wel door. Zoals de jaarlijkse lichtjesactie en de sta tiegeldbus bij de supermarkt. ,,En mensen weten ons nog steeds te vinden. Dus dat is hartstikke fijn." De oehoe is één van de grootste ui lensoorten ter wereld en heeft vlijmscherpe klauwen. Geen vogel waar je zomaar even langs liep. De kinderen moesten daarom omlopen naar de andere ingang of werden door hun ouders over het hek getild. En natuurlijk werd er van een af standje gekeken naar de enorme uil. ,,Dag uil!", riep een leerling. Toen ie dereen eenmaal binnen was, kwa men mensen langs om een foto te Ze kijkt hele dagen rond naar vogels en heeft altijd haar vogelboek bij zich maken. De uil bleef stoïcijns zitten, zelfs toen een brutale ekster hem in zijn veren pikte. De 9-jarige Nina uit Enschede heeft een topdag, zei haar vader Frank. Nina en haar broertje hadden nog vakantie en waren op bezoek bij familie in Zeeuws-Vlaan- deren. Ze hoorden over de oehoe en sprongen meteen in de auto. ,,Ze is helemaal gek op vogels", zei Frank. ,,Ze kijkt hele dagen rond naar vogels en heeft altijd haar vogelboek bij zich. Het is zeldzaam om zo'n uil te spotten." Nina zei niet zoveel maar keek, met vogelboek in de hand, vol bewondering naar de oehoe. ,,Echt heel mooi", zei ze blij. Uiteindelijk vloog de oehoe tóch op en streek neer op het dak van een schuurtje, vlak bij school. De dieren ambulance werd al door de school gebeld, maar de uil vangen lukte niet. Oehoes komen in Nederland nauwelijks voor in het wild. Er zijn, voor zover bekend, twee ontsnapte oehoe's uit de regio die zo nu en dan gesignaleerd worden in de om geving van Hulst. dinsdag 11 mei 2021 De centen zijn nog hard nodig Ze hebben zich eerst het schompes geschoffeld om het oude schoolplein in Ouwerkerk weer netjes te krijgen. Nu is het tijd voor stap twee. Mathilde van Heck en Fleur Schatsber gen werken aan een bloemen zee rondom de dependance van Het Roze Huis. - Fleur Schatsbergen, Het Roze Huis Als je bijna 2 ton hebt binnenge haald en belangrijk medisch on derzoek aangejaagd, zou je te vreden de stekker uit je organi satie kunnen trekken. Maar niet bij de BAS stichting. Deze club, opgericht na het overlijden van Zierikzeeënaar Bas van den Ouden, bestaat 10 jaar. -Naam (leeftijd) Een oehoe zorgde gisteroch tend even voor opschudding bij basisschool de Nobelhorst in Hulst. De vogel was neergestre ken op het hek waarlangs peu ters en kleuters naar binnen moeten. Nina (9) kon haar geluk niet op: ,,Dit is écht heel mooi." Sophie Stockman Hulst - Frank, vader van Nina Een oehoe blokkeert het toegangshek tot basisschool De Nobel- horst, een van de juffen maakt er een foto van. foto camile schelstraete Mathilde van Heck (l) en Fleur Schatsbergen in de tuin rondom het voormalige schoolgebouw in Ouwerkerk waar de dependance van Het Roze Huis in Den Bosch is gevestigd. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49