Waeter 10 ZEELAND Onlangs kreeg de Antwerpenaar de nieuwbouw te zien die nu aan Het Steen kleeft, het oudste gebouw in de stad. En dat zorgt voor verhitte gemoederen. Zuiderburen Streektaal NIEUWBOUW CRUISETERMINAL Het was schrijver Jeroen Olyslaegers die de kat de bel aanbond. „Alleen een contraire fooraap kan dit mooi vinden", schreef hij op Face- book. Meteen werd online een pe titie gelanceerd. 'Breek de koterij onverwijld af', was de boodschap. De petitie is intussen op weg naar 20.000 handtekeningen. Burgemeester Bart De Wever (N-VA) is niet onder de indruk. ,,Ik schort mijn oordeel op tot de wer ken af zijn", vertelde hij tijdens een interview met Radio 2. ,,lk zou ie dereen willen vragen om geduld te hebben." De Wever maakte de ver gelijking met de Eiffeltoren in Pa rijs. „Iedereen in de buurt wilde dat ding zo snel mogelijk afgebro ken zien." De oorsprong van Het Steen ligt tussen 1200 en 1225, als poortge- 1 - bouw van een burcht. In 1549 schonk Karel V het gebouw aan de stad. Het werd toen 's Heeren Steen genoemd, later simpelweg omgedoopt tot Het Steen. Na de Tweede Wereldoorlog vormde Het Steen de poort naar het Nationaal Scheepvaartmuseum. De jongste jaren vond een jeugdatelier van theaterhuis Het Paleis onderdak in het historische gebouw. Tot de plannen voor de bouw van een cruiseterminal concreet werden. Tot zover de geschiedenis, maar wat vindt historicus Herman Van Goethem van deze heisa? ,,Men heeft onderschat dat Het Steen het hart van de stad raakt. De plek ligt heel gevoelig", meldt hij op de site VRT NWS. De rector van de Uni versiteit Antwerpen vindt de nieuwbouw persoonlijk niet ge slaagd, maar plaatst wel een kant tekening. Want bij het rechttrek- De nieuwbouw lelijk? Ik vind vooral Het Steen lelijk ken van de Schelde in 1880 moest ook Het Steen eraan geloven. ,,Wat we nu zien is een soort Disney- land-constructie met een neogo tisch torentje uit 1894. Rond 1910 1920 kwamen er bijgebouwen bij, net als in de jaren 50. Het is de vraag of dit de goede beslissing was voor Het Steen." Ruzier over schoonheid Wie kan daar beter over oordelen dan een architect? Dat dacht het VRT-programma De Afspraak op het tv-net Canvas. Leo Van Broeck, voormalig Vlaams Bouwmeester, baarde opzien met zijn uitspraken. ,,Veel Antwerpenaren vinden het niet mooi, maar dat is naast de kwestie. Architectuur moet maat schappelijke meerwaarde creëren, over schoonheid heb je altijd ruzie, want iedereen heeft een andere smaak. Er zijn trouwens heel wat Antwerpenaren die het ontwerp mooi vinden." In de studio zat ook de Brusselse opiniemaker Luckas Vander Taelen. Ook hij liet zich op merken. ,,Of ik die nieuwbouw le lijk vind? Ik vind vooral Het Steen lelijk!" Alle partijen zijn het over één zaak wel eens. De communicatie met de Antwerpenaren ontbrak. Wat gaat er gebouwd worden en waarom? Vindt de burger dit goed of slecht? Die vragen kwamen er niet of nauwelijks. Plots was het daar, de aanblik op de nieuwbouw. 'De Antwerpenaar is niet meer zo boos geweest sinds het horizontale vuurwerk.' Die zin las je de afgelo pen weken vaak in de Vlaamse me dia, maar verdient wat duiding. In 1993 was Antwerpen de culturele hoofdstad van Europa. Intendant en latere cultuurschepen Eric An- tonis (1941-2014) deed voor het openingsfeest op 27 april een be roep op de Franse kunstenaar Pierre-Alain Hubert. Een groots, spectaculair vuurwerk op de Schelde zou volgen. Maar Hubert koos voor de kunst van een hori zontaal vuurwerk. De mensen massa op de Scheldekaaien mocht naar een mistige illusie kijken. De socialistische burgemeester Bob Cools werd in de Antwerpse stra ten nog lang weggehoond. Je kan 't je bienae nie voórstelle, m3 onderd jaer eleej was t'r op Schouwen-Duveland gin drien- kwaeter zó-as noe. De maansen aode messchien in de keuken 'n pompe, m3 de meêste aode achter 't uus 'n re- henbak te staen. As ze waeter moste aelde ze dat daeruut. Dan mó je bedienke, dat 't netuur- lijk uut de dekhoote kwam, waer of vee mossen zaete in die aode echt gin lure om ulder poep op te vangen. Neênt, de goote was nie schoón. 't Was dust gin wonder dat 'r dü de dokters wier ezeid dat 't zó toch nie langer kon. D'r wier eêst 'n commis sie benoemd, die de komst van drien- kwaeter most voórbereije. Dat was 3 in 1909. D'r kwaeme proefboriengen in 'n aolf jaer laeter wier de NV Wa terleiding Maatschappij Schouwen- Duiveland op'ericht. Die wou de ans- lutieng vó de maansen verplichte. Dat viel eêmae verkeerd. "Onze ou- wers konde 't zonder, dust wulder kunne 't ok mit de pompe in mit de rehenbak doe". Inhezonde brieven Geloaf 't of nie, m3 't waere juust de gemeênteraeden van Renisse in Aemstie die tehenstemde. De burhe- meêsters liete deskundihen komme om de raedsleden te overtuhen. De burhemeêster van Renisse wees ok op "het vreemdelingenverkeer" in op 't gemak as "brandbluschmiddel", m3 't ei nie ge'olpe. In de Zierikzeesche Nieuwsbode, in dien tied de belang- riekste krante op 't eiland, stienge ge- reheld inhezonde brieven, waerin voór- in tehenstanders mekaore deeje uutschaale. Oahen gienge ope In 1930 wier 't pompstesjon bie de dunen in Aemstie mit 'n feêst ge opend in daenae kwaeme d'r van 't eêle eiland ophetohe berichten. Je kan zaahe dat bie vee maansen d'oahen ope gienge. Pas op 1 april 1939 ei Renisse mee'edae in Aemstie was de leste gemeênte die wier an'eslote. Ik kenne maansen die in de vuufti- her jaeren naer de West'oek kwaeme in deeje kampeere zó-as 't eihenlijk mot: waeter koke op 'n outvier. Dat k3 je van de toeristen noe nie mi vraehe. 't Is m3 goed dat die gewoon de kraene kunne opedraoie waer of dan schoón water uutkomt. Slechte grond D'r is trouwes op Schouwen genocht waeter te zien. De polders mit slechte grond ze veranderd in groóte plas sen. Ik was jaeren eleej, toe dat ze daemee behonne, nog wè 'n bitje be nauwd dat 'r wè 's te vee mohhen zouwe komme, m3 dat è'k nog nie emorke. Wè bin d'r duzende ganzen ier neer'estreke. Die bin eêl blie. Ik zie ok veuhelaers dü ulder kiekers naer onze plassen kieke. Ik bin gin boer. Of die noe zo blie mit aol die ganzen bin, dat weet ik nog zó net nie. dinsdag 11 mei 2021 GO Beroering rond Het Steen In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: Beroering rond Het Steen in Antwer pen Dominique Piedfort Antwerpen - SMS 1 iT* De aanbouw aan Het Steen. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE -Luckas Vander Taelen Mooi of lelijk? Zeg het maar. Horizontal vuurwerk Henk Blom In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Henk Blom in het Schouws. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 42