Goesenaar doorkruist Australië, op blote voeten 9 TESS RADEMAKER KINDERJURY ,,Wat is het favoriete boek?", roept Tess Rademaker uit Vlissingen enthousiast richting de camera. ,,Dat bepaal jij, want wij zijn met z'n allen de Kinderjury." Ze postte het filmpje gis termiddag op haar In- stagram-account. Het is één van haar acties om deze week zo veel mo gelijk kinderen te laten stemmen op het lievelingsboek van 2020. Het boek met de meeste stemmen wint de Prijs van de Nederlandse Kinderjury, de lezersprijs van de Kinderboekenweek. Voor de 12-jarige Tess, leerlinge van de Louise de Colignyschool, is een belangrijke taak weggelegd. Zij is, samen met acht andere kin deren uit het land, geselecteerd voor het Leesteam. Dat heeft zich de afgelopen periode intensief voorbereid en moet deze week an dere kinderen stimuleren om te stemmen. En om te lezen, uiter aard. Zelf is ze een echte boeken wurm, zegt Tess. ,,Ik hou heel erg veel van lezen. Dat heb ik altijd al veel gedaan. Mijn moeder begon met voorlezen en al snel kon ik het zelf. Ik lees heel vaak in de avond, voordat ik ga slapen. Dan probeer ik te bedenken hoe de personages er ongeveer uitzien en hoe het boek verdergaat, zodat ik lekker in slaap kan vallen. Maar ik lees ook graag overdag, het liefst in de tuin, met de hond op de schoot." Later wil ze graag leerkracht worden. ,,Daarmee komt het lezen wel weer terug", verwacht Tess. ,,Van lezen leer je ook heel veel. Als je leest, bedenk je wat er gaat gebeuren. Je kunt ook veel nieuwe woorden uit een boek leren." Vreemd Ze houdt vooral van fantasieboe- ken die toch realistisch lijken. ,,Het moet wel met het echte leven te maken hebben. Mijn favoriete schrijver is Mirjam Oldenhave. Haar boeken zijn heel realistisch geschreven. Als ik die lees, zit er ook gelijk middenin. Ik heb nog niet al haar boeken gelezen, maar de meeste wel. Mijn lievelingsboek van haar is Klem, over een jongen die naar een nieuwe school gaat. Daar doet iedereen precies wat er van ze wordt gevraagd. Dat vindt hij vreemd en daarom probeert hij uit te vinden wat er aan de hand is." Nu maakt Tess deel uit van het nationale Leesteam. ,,Ik vind het echt geweldig dat ze mij hebben gekozen. Daar ben ik ook best wel trots op." Het team heeft onder meer een workshop gevolgd. Mijn favoriete schrijver is Mirjam Oldenhave. Haar boeken zijn heel realistisch geschreven ,,Daarin hebben we geleerd hoe we een recensie van een boek moeten schrijven, voor de website van de Kinderboekenweek. Je moet tijdens het lezen goed letten op wat je goed vindt en wat niet goed. En als je iets vindt, moet je ook vertellen waarom." Elke stemt telt De 'Stemweek' van de Kinderjury duurt tot en met zondag 16 mei. Er worden tienduizenden stemmen verwacht. Tess probeert zo veel mogelijk kinderen enthousiast te maken. ,,Want elke stemt telt." Welk boek kinderen kiezen, maakt haar niet uit. ,,Je moet stemmen op het boek dat je het leukste vindt. Ik hoop vooral dat iedereen gaat le zen." Nootenboom vertrok zaterdagmor gen vroeg vanwege de hitte (over dag zo'n 30 graden) maar deson danks was het volgens hem al aar dig warm bij de start van zijn avon- tuur. ,,Ik ben opgelucht dat het is begonnen. De afgelopen maanden waren hectisch vanwege de voor bereidingen.'' Zijn doel is om dagelijks zo'n 25 kilometer af te leggen en in onge veer vier maanden in Sydney aan te komen. Dan heeft hij er maar liefst 5 miljoen stappen opzitten. De eer ste etappe verliep zonder proble men. ,,lk heb op goed geluk een camping gekozen waar ik mijn ten tje op wilde zetten toen het donker werd maar de eigenaars boden me een bungalow aan zodat ik goed kan slapen. Ze waren al op de hoogte van mijn uitdaging, gaven me een tas vol boodschappen en de vrouw des huizes bakte een grote burger voor me.'' De geboren en getogen Goese naar liep en klom in 2019 onge traind en op zijn blote voeten naar het Everest Base Camp, gelegen op 5364 meter hoogte van de bijna 9000 meter hoge berg. De uitdaging vloeide voort uit zijn beginperiode in Australië. Vanwege een 'woningschuld' in Ne derland en een relatie breuk in zijn nieuwe thuisland liep hij vaak doelloos langs het strand maar kon de problemen daardoor uiteindelijk verwer ken en wilde weer wat betekenen voor mensen. Met zijn Everest-avontuur haalde hij geld op voor een stichting die zich inzet voor onder andere de verbetering van het onderwijs voor de arme bevolking. Met zijn nieuwe voettocht wil Nootenboom het Guinness Book of Records halen en mensen bewust maken van de geestelijke gezondheid van mannen. 'Er is een gevaarlijk verkeerde perceptie van wat 'mannelijk heid' betekent. Daar door worstelen man nen met het openlijk kwetsbaar zijn. Ik wil helpen door te laten zien dat het oké is om erover te praten en je kwetsbaar op te stellen als je behoefte hebt aan steun', licht de Nederlander toe op zijn site The Barefoot Ducthman. In Australië stappen dagelijks gemiddeld acht mensen uit het leven. Vorig jaar de den 3328 Australiërs dat, van wie 75 procent man was. 'Ik wil helpen voorkomen dat dit gebeurt.' Nooteboom diende tien jaar in het Nederlandse leger (ging drie maal op missie naar Afghanistan) en werkte de afgelopen vijf jaar in de bouw. Beide worden gezien als 'zeer mannelijke omgevingen', schrijft hij. 'Gedurende mijn tijd in deze sectoren heb ik de geestelijke gezondheidsproblemen van man nen gezien en meegemaakt. Ik voelde de drang om iets te verande ren, wat ertoe leidde dat ik in 2019 aan mijn eigen missie begon: ex treme wandelingen op blote voeten maken om een verschil te maken en te helpen met het creëren van de wereld waarin ik wil dat we alle maal leven.' K^pffe gijl gg dinsdag 11 mei 2021 'Van lezen leer je heel veel' Rolf Bosboom Vlissingen - Tess Rademaker Na zijn spraakmakende klim op blote voeten naar het basiskamp op de Mount Everest, is Anton Nootenboom (34) zaterdag be gonnen aan een nieuwe uitda ging. De geboren Goesenaar hoopt blootsvoets de 2600 kilo meter tussen het Australische Cairns en zijn woonplaats Sydney te bedwingen. Daarmee vraagt hij aandacht voor de 'geestelijke ge zondheid van mannen'. Caspar Naber Rotterdam IVAryrwIl Tess Rademaker maakt deel uit van het nationale Leesteam: ,,,Ik vind het echt geweldig dat ze mij hebben gekozen. Daar ben ik ook best wel trots op." foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41