|j y: t» V Prikstraten zijn te leeg: extra groep uitgenodigd Librisprijs voor Jeroen Brouwers NIEUWS 3 Premier binnenkort in gesprek met Pieter Omtzigt Een panklaar recept om het ver trouwen in hem te herwinnen, had Rutte duidelijk niet. Wel er kende hij gisteravond dat 'dingen niet zijn goed gegaan'. Sinds zijn verkiezingsoverwinning stortte Ruttes optreden de formatie en het vertrouwen van collega-politici in diepe crisis. Hij bleek binnenskamers over het lot van CDA'er Pieter Omtzigt ('functie elders') te hebben gespro ken - ook al zei hij eerst van niet. En toen de woede daarover am per geluwd was, borrelden er ook nog notulen op van ministerraden over de Toeslagenaffaire. Weer was het beeld dat Kamerleden zijn te gengewerkt door de machinerie onder Ruttes leiding. Andere partijen verwijten Rutte dat het een patroon van jaren is: te veel leugens, te veel sorry's en te vaak geheugenverlies. Op dat laatste punt vroeg Rutte om begrip. Volgens de premier komt er 'heel veel op zijn bureau langs'. ,,Ik lieg niet, ik probeer geen dingen toe te dekken." En met meer deemoed: ,,Ik moet me veel fundamenteler afvragen: ken ik alle details? Dat is een paar keer niet goed gegaan.'' Tegelijk ging Rutte niet diep door het stof. Al sinds de jaren 80, haalde hij aan, werd informatie aan publiek en pers onthouden om ambtenaren te beschermen, omdat hun opvattingen daarin te lezen waren. ,,Ik ben hier ook niet om boete te doen." Droogjes merkte hij op dat de 'VVD de verkiezingen heeft ge wonnen'. ,,Ik heb twee miljoen voorkeursstemmen. Het zou raar zijn als ik nu zou zeggen: ik stap op." Wel zei de VVD-leider dat er de komende jaren dingen anders moeten om het vertrouwen in de politiek te herstellen. Zo was er tij- Ik heb bijgedragen aan het wegebben van de tegenstel lingen in de politiek dens zijn eerdere kabinetten te weinig ruimte voor debat in de Tweede Kamer. Te veel was vooraf in achterkamertjes al uitonderhan deld. Volgens Rutte geen kwade opzet: hij deed hij dat zodat 'de sfeer goed bleef en omdat hij 'snel besluiten wilde nemen'. ,,Ik heb bijgedragen aan het wegebben van de tegenstellingen in de politiek.'' Rutte kondigde eerder 'radicale ideeën' aan, maar deed weinig nieuwe uit de doeken. Zo her haalde hij voorstander te zijn van dunnere regeerakkoorden, zodat beleid niet al van meet af vastligt. Ook moet een nieuw kabinet vol gens hem minder beslissingen overlaten aan maatschappelijke or ganisaties, zoals destijds bij het Klimaatakkoord. De Tweede Ka mer kon hooguit nog wat komma's verplaatsen. Wel pleitte hij gisteravond ook nog voor 'minder regels', zodat agenten en zorgmedewerkers minder tijd kwijt zijn aan papier werk. En de VVD-leider opperde een 'club' die bemiddelt als bur gers geen gehoor krijgen als ze de Belastingdienst of andere over heidsorganisaties bellen. Ruttes interview is vooral een charmeoffensief in de verschrikke lijk moeizame formatie. Die zit muurvast omdat meerdere par tijen hebben aangegeven niet met Rutte in een kabinet te willen stappen - er was te veel gebeurd. Ruttes ideeën over die zoge noemde 'nieuwe bestuurscultuur' kunnen dat chagrijn maar deels wegnemen, waarschijnlijk. PVV, SP en Bijl sluiten samen werking met Rutte uit. Partij voor de Dieren, Denk en BBB zeggen samenwerking 'niet geloofwaar dig' te vinden. Deur Toch zit bij andere partijen de deur niet helemaal dicht: PvdA en GroenLinks wilden eerst van Rutte horen hoe hij zelf dacht het vertrouwen te kunnen herstellen. Dat heeft hij nu gedaan. Rutte moet beseffen dat het pas stap één is, morgen komt hij de andere par tijen onder ogen tijdens een debat over de formatie. Rutte durfde alweer vooruit te kijken naar die coalitievorming, waarbij hij ook graag het CDA wil betrekken, mét de veelbesproken Pieter Omtzigt. Sinds dat populaire Kamerlid thuis zit, nu al weken, houdt het CDA de boot af. Omtzigt voelt naar verluidt weinig voor hernieuwde samenwerking met Rutte, maar heeft ook nog geen de finitief veto uitgesproken. Rutte durft wel te verklappen dat hij ook op dat front zint op stappen. Na 'sms-contact' heeft hij binnenkort een gesprek met Pieter Omtzigt. In totaal zouden ongeveer 750.000 mensen met een kwetsbare ge zondheid deze week een uitnodi ging voor een coronaprik krijgen, dat worden er nu een miljoen. Het gaat om mensen met een medische indicatie die bijvoorbeeld suiker ziekte of problemen aan hart, lon gen of nieren hebben. Ouderen en mensen met een hoge medische indicatie, zoals mensen met het downsyndroom en ernstige ziekten als duchenne, ALS en leukemie zijn als eerste aan de beurt geweest. Nu zijn dus ook andere kwetsbare groepen aan de beurt. De groep ontvangt via de huisarts een uitnodiging. De GGD-koepelorganisatie laat weten dat van de 525.000 mensen die al zijn uitgenodigd, maar onge veer één op de drie daadwerkelijk een afspraak heeft ingepland. ,,Wij hebben van die groep 180.000 af spraken staan'', aldus GGD Ghor- woordvoerder Suzan Demirhan. „Mogelijk komt dit doordat de uit nodigingen zijn verstuurd in de va kantieperiode. Als er capaciteit over is, wil je die natuurlijk zo snel mo gelijk opvullen.'' AMSTERDAM De Libris Litera tuurprijs 2021 (50.000 euro) is voor Jeroen Brouwers en zijn boek Cliënt E. Busken. Dat is gisteravond bekendgemaakt door de jury onder voorzitter schap van Lilianne Ploumen. 'De roman is een ware krachttoer, hilarisch, ontroerend, griezelig en ontluisterend tegelijk. Met deze unieke verkenning toont Jeroen Brouwers dit jaar als geen ander wat literatuur vermag: een reis te ma ken door een binnenwereld van een ander. Het is fenomenaal, wild, on geremd: het is de ultieme beheer sing van ongeremdheid', aldus de jury over het boek van de 81-jarige laureaat. In Cliënt E. Busken zit de hoofd persoon vast in de gordels van zijn rolstoel op de gesloten afdeling van een instelling. Hij zegt niets, maar neemt scherp waar en inwendig voorziet hij zijn medebewoners en het personeel van commentaar. In tussen spelen in zijn hoofd ook ver ontwaardiging, machteloos verzet tegen zijn situatie en troebele her inneringen. Het boek beschrijft een dag van zijn verblijf in de inrich ting. De jury was verbluft door de veelzijdigheid van de inzendingen. dinsdag 11 mei 2021 GO Demissionair premier Mark Rutte gisteravond bij Nieuwsuur. fotos npo Via de tv hoopt Rutte formatie bij te sturen Via een tv-optreden bij Nieuws uur probeerde VVD-leider Mark Rutte gisteravond de formatie op de rails te houden. Hij stelt een nieuwe 'bestuursstijl' in het vooruitzicht, maar vroeg tege lijk begrip voor zijn oude mis stappen. Zo is zijn haperende geheugen 'geen maniertje om dingen toe te dekken'. Hans van Soest Tobias den Hartog Hilversum - Mark Rutte Er worden deze week 250.000 uitnodigingen voor vaccinaties extra verstuurd, omdat prikstra- ten onvoldoende worden benut en er te weinig afspraken zijn in gepland. Marcia Nieuwenhuis Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3