Luide roep om kleiner resort Biggekerke 7 WIJNDOMEIN KOUDEKERKE Waar Jan Serier tientallen jaren appels en peren teelde, staan nu 17.000 druiven- stokjes. Het begin van wijndomein De Boe in Koudekerke. De jonge wijnboer Bruno Suter weet het zeker: ,,Dit is unieke grond." f H wat een prach- H tig uitzicht'', wijst wijnboer Bruno Suter (29). ,,De H ^^kwijnstokken met op de achtergrond landhuis Der Boede''. Een fraaie plek voor zijn zes hectare grote Wijndomein De Boe. ,,Ik wil de link met de buiten plaats houden. Daar behoorde deze grond vroeger ook toe." ,,Ik had mijn oog hier al eerder op laten vallen, maar er waren meer gegadigden." Zo had een Veerenaar in 2017 plannen voor een nieuw landgoed met vijf wo ningen en Viviane Smit hoopte vorig jaar nog op de aanplant van een voedselbos. Nu steken mint- groene plastic kokertjes af tegen de donkere aarde. Bescherming van de jonge aanplant tegen vraat- grage reeën en hazen. ,,Die zijn gek op de zwellende knoppen.'' Oud-fruitteler Jan Serier (68) komt het erf oprijden. De 'echte Koukerker' wipt regelmatig langs. Serier verkocht zijn boomgaard met huis en opstal vorig jaar na vijftig jaar fruitteelt aan Suter. ,,Nee, geen hartzeer, ik kom hier nu graag. Repareer af en toe ook wat.'' En inderdaad klinkt later de motor van een stilgevallen grond boor weer. Eendrachtig bekijken oude rot Serier en jonge hond Suter gister ochtend het wijndomein in wor ding. Er staan inmiddels 17.000 druivenstokjes. ,,Ik vind dit schit terend", zegt Serier tevreden. ,,En iets nieuws voor mij ook. Ik moest vroeger om de 15 a 16 jaar de fruit bomen vervangen. Dit staat er voor het leven." Met een zwaai neemt hij afscheid: ,,Tot later.'' Suter: ,,Mijn ouders hebben ook een landbouwachtergrond. Mijn vader komt uit Parijs en vroeger bezochten wij onze grootvader daar vaak. De drie-eenheid 'genie- Ik ben lang op zoek geweest naar net dat ideale stuk grond. Dit dus ten, eten en wijn' hoorde daarbij. Wijn had snel mijn belangstelling tijdens mijn vervolgstudie plant wetenschappen in Wageningen en later in Bordeaux. Ik heb wijn- bouwervaring opgedaan in Duits land, Engeland en Nederland." ,,Ik ben lang op zoek geweest naar net dat ideale stuk grond. Dit dus, gelegen op een oude kreek rug. Een unieke en heel interes sante combinatie van kleigrond dichter bij ons huis en zandgrond richting Der Boede. Daarom staan er ook verschillende soorten stok ken met druivenrassen geschikt voor die twee grondsoorten." Al snel maakt Suters uitleg dui delijk dat je niet zo maar even wijnboer wordt. Hij vertelt over grondsoorten en bodemgesteld heid, grondwaterpeil, wind, tem peratuur en compactheid van druiventrossen. Over soorten wor telstokken (dertig varianten) en enten (ook dertig soorten) die dus samen vele honderden combina ties mogelijk maken. ,,Het is een enorme puzzel voor je begint." La chend: ,,En dan heb je ook de eer ste drie jaar geen inkomsten." ,,Er staan witte druivenrassen als pinot gris, chardonnay, musca- ris, savagnin en auxerrois en rode druivenrassen pinot noir en frühburgunder en pinot d'aunis. De eerste kleine oogst, van zo'n duizend flessen, verwacht ik in 2023. De wijn - wit, mousserend en rosé - kan dan in 2024 gedron ken worden. Volgend jaar breid ik uit naar 32.000 stokken." En mis schien nog een Domburgs zomer huis of een wijnterras...? Emile Calon Biggekerke Dormio wil net buiten Biggekerke een hotel-resort met 466 bedden neerzetten. Daarmee wordt 't het grootste hotel van Zeeland. Aan vankelijk ging het bedrijf zelfs uit van zeshonderd bedden, maar het stelde de plannen bij om ervoor te zorgen dat veel gasten op hun ka mer straks een bubbelbad en/of sauna hebben. Dormio wil ge bruikmaken van vergunningen die jaren terug zijn afgegeven aan de ei genaren van het bewuste perceel aan de Kaasboerweg. Troy stelt dat de overheid be trouwbaar moet zijn en dat vergun ningen gerespecteerd moeten wor den. Tegelijkertijd wijst hij erop dat de hotelplannen niet meer passen in het huidige beleid. ,,Te groot schalig." Ook is het nadelig voor be- staande bedrijven. ,,Want we wil len als sector ruimte houden voor kleinschalige aanpassingen en ver beteringen van bestaande bedrij ven." Troy vertelt dat de toeristische sector de afgelopen jaren bewust op zoek is gegaan naar die balans tus sen leefbaarheid, kwaliteit en toe ristische druk. Dat beleid wordt volgens hem nu doorkruist door een ontwikkelaar. Op verzoek van PvdA/GL en SGP/CU wordt volgende week maandag in de raadscommissie ge sproken over de plannen van Dor- mio. Peter Meijs (PvdA/GL) vindt net als zijn collega Sander Jacobse (SGP/CU) dat het plan van Dormio veel te groot is. Hij hoopt dan ook dat er mogelijkheden worden ge vonden zodat daar iets kleiners komt ofiets anders. „Woningbouw bijvoorbeeld, dat zou daar heel wat beter passen." Jurist Bram van Leeuwen is er nog steeds van overtuigd dat het hotel-resort is tegen te houden. Op De raad kon destijds ook voorkomen dat strandhokjes slaap- huisjes werden verzoek van een inwoner uit het buitengebied van Biggekerke vecht hij het plan aan. Tot nu toe hebben tien andere inwoners zich bij die cliënt aangesloten. Hij betaalt de kosten, dat aansluiten kost de ande ren niets." Volgens Van Leeuwen moeten gemeenteraad en college wel in actie komen. ,,Niet afwach ten." Zo kan volgens hem de omge vingsvergunning worden ingetrok ken en kan de gemeenteraad met een voorbereidingsbesluit de plan nen blokkeren. Hij wijst erop dat de gemeenteraad zoiets in het verle den ook deed. ,,Zo is voorkomen dat eigenaren van strandhokjes bij Zoutelande strandslaaphuisjes konden bouwen." dinsdag 11 mei 2021 WA Eerste oogst De Boe in 2024 in 't glas Annemarie Zevenbergen Koudekerke -Bruno Suter, wijnmaker De komst van het grote hotel-re sort bij Biggekerke dreigt de ba lans tussen leefbaarheid en de toeristische druk te verstoren, aldus Jerry Troy. Hij zegt dat na mens de complete Veerse toe ristische sector. Troy roept het gemeentebestuur op in overleg te gaan met Dormio Leisure De velopment om te kijken op welke manier ervoor gezorgd kan wor den dat die balans niet wordt verstoord. ,,Ga de dialoog aan." -Bram van Leeuwen, jurist Bruno Suter plant de laatste wortelstokken met ent (de groene wax beschermt de entwond). Inzet: aanplant met op de achtergrond landhuis Der Boede. foto dirk-jan gjeltema, foto inzet annemarie zevenbergen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39