Oehoe blokkeert ingang tot basisschool in Hulst II mmmmè 6 Stront aan de lederen knikker bij SV Walcheren .«..rüs Een remedie om de ganzen defini tief te verjagen en van het poeppro- bleem af te zijn, is na drie jaar nog niet voorhanden, meldt penning meester Rob Verdam. Het bestuur van de club wordt belaagd door le den en ouders van jonge voetballers om wat aan de ganzenpoep op de velden 4 en 5 te doen. Maar afschie ten van grauwe ganzen of de vogels met knalkanonnen verjagen is ver boden, zoals is vastgelegd in de Wet Natuurbescherming en de Euro pese Vogelrichtlijn. Het is dus moeilijk om de dieren, die de beschutting van het sport park lijken te waarderen en zich het Grauwe ganzen hebben een slechte spijsvertering en laten iedere vier minuten poep vallen voetbalgras goed laten smaken, weg te jagen. De twee velden die het dichtst bij de watergang tussen de Govert Flincklaan en Sportpark Bo- nedijke liggen, zijn door vele tien tallen grauwe ganzen uitverkoren als rust-, fourageer- en ontlastings- plek. De schoonmaakploeg van de gemeente komt vaker langs om ganzenkeutels met rollers of vegers op te ruimen, maar het blijft dwei len met de kraan open, constateert Verdam. Uitsterven Tot voor kort wist de schatbewaar der van de club weinig of niets van IS&slSÏ - a».*v grauwe ganzen, nu is hij een ken ner. ,,De grauwe gans dreigde een paar decennia geleden nog uit te sterven in Nederland, vandaar dat het beest is beschermd. Maar intus sen doet de gans het zo goed dat hij is uitgegroeid tot een plaag: voor ons en voor veel agrariërs en een luchthaven als Schiphol", doceert Verdam. Het feit dat een grauwe gans een pond gras per dag vreet, is al niet best voor de voetbalvelden. ,,Maar dat hij een slecht spijsverterings stelsel heeft en elke vier minuten ontlasting laat vallen, is funest. Spe lers zitten binnen de kortste keren helemaal onder de poep als ze op zo'n veld trainen en dat leidt na tuurlijk tot klachten. We kunnen de twee velden bijna niet gebrui ken, waardoor soms trainingen moeten worden afgelast. Want van onze zeshonderd leden hoort meer dan driekwart bij de jeugd, die on der coronaregime nog mag spor ten." De gemeente is eigenaar van de velden van SV Walcheren, maar met de vinger wijzen, doet Verdam niet. ,,Snel gaat het niet, maar de ge meente denkt wel mee. De onder houdsploeg komt vaker en we kre gen onlangs een laserpen om de ganzen met lichtflitsen te verjagen. Iemand van de club moet dat ding bedienen, maar we kunnen moei lijk de hele dag en avond iemand met die laserpen in de weer laten zijn." Moed in de schoenen Na drie jaar vechten tegen ganze- nuitwerpselen zakt de moed Ver dam een beetje in de schoenen, geeft hij toe. ,,Een echt afdoende oplossing is er nog niet. Wappe rende linten of zo'n roofvogelvlie ger jagen grauwe ganzen weinig schrik aan." Kunstgras Als penningmeester snapt hij dat zijn wens waarschijnlijk niet in vervulling gaat, maar Verdam weet één rigoureuze oplossing, waardoor ganzen de velden van SV Walche ren zullen mijden: ,,Leg kunstgras op de velden vier en vijf. Dat spul lusten ganzen niet." De oehoe is één van de grootste ui lensoorten ter wereld en heeft vlijmscherpe klauwen. Geen vogel waar je zomaar even langs liep. De kinderen moesten daarom omlopen naar de andere ingang of werden door hun ouders over het hek getild. En natuurlijk werd er van een af standje gekeken naar de enorme uil. ,,Dag uil!", riep een leerling. Toen ie dereen eenmaal binnen was, kwa men mensen langs om een foto te Ze kijkt hele dagen rond naar vogels en heeft altijd haar vogelboek bij zich maken. De uil bleef stoïcijns zitten, zelfs toen een brutale ekster hem in zijn veren pikte. De 9-jarige Nina uit Enschede heeft een topdag, zei haar vader Frank. Nina en haar broertje hadden nog vakantie en waren op bezoek bij familie in Zeeuws-Vlaan- deren. Ze hoorden over de oehoe en sprongen meteen in de auto. ,,Ze is helemaal gek op vogels", zei Frank. ,,Ze kijkt hele dagen rond naar vogels en heeft altijd haar vogelboek bij zich. Het is zeldzaam om zo'n uil te spotten." Nina zei niet zoveel maar keek, met vogelboek in de hand, vol bewondering naar de oehoe. ,,Echt heel mooi", zei ze blij. Uiteindelijk vloog de oehoe tóch op en streek neer op het dak van een schuurtje, vlak bij school. De dieren ambulance werd al door de school gebeld, maar de uil vangen lukte niet. Oehoes komen in Nederland nauwelijks voor in het wild. Er zijn, voor zover bekend, twee ontsnapte oehoe's uit de regio die zo nu en dan gesignaleerd worden in de om geving van Hulst. dinsdag 11 mei 2021 WA Bal smoort in de ganzenkak Grauwe ganzen verstoren het voetbalplezier van leden van SV Walcheren. Grote aantallen be schermde ganzen schijten de trainingsvelden van de Vlis- singse voetbalclub helemaal onder. René Hoonhorst Vlissingen -Rob Verdam, SV Walcheren Hamuli" :-'i - Uil m iiiiU„,iïi «trim, JtiM Maxim Schets (l) en Sten de Witte maken helder en duidelijk wat ze van die ganzenpoep op hun veld vinden. foto dirkjan gjeltema Een oehoe zorgde gisteroch tend even voor opschudding bij basisschool de Nobelhorst in Hulst. De vogel was neergestre ken op het hek waarlangs peu ters en kleuters naar binnen moeten. Nina (9) kon haar geluk niet op: ,,Dit is écht heel mooi." Sophie Stockman Hulst - Frank, vader van Nina Een oehoe blokkeert het toegangshek tot basisschool De Nobel horst, een van de juffen maakt er een foto van. foto camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38