DOE DE MAXIMA QUIZ! v50. E.Z.R.C. OEMOEMENOE 5 PROJECT HARDE LEERSCHOOL STOOMT JONGEREN KLAAR VOOR WERK Maxima blaast binnenkort 5o kaarsjes uit. Maar hoe goed ken jij onze koningin eigenlijk? Wat was vroeger haar koosnaampje? Waar kun je haar s nachts voor wakker maken? GA NAAR LIBELLE.NL/MAXIMA-50 MAXIMA \MARy Staatssecretaris Raymond Knops ontmoet bij rugbyclub Oemoemenoe in Middelburg zijn oude legermaat Ray Klaassens, bekend van tv-programma Kamp van Koningsbrugge. Het leger vormde hen tot mannen met verantwoordelijk heidsgevoel en doorzettingsvermogen. En dat is precies waarom ze een nieuw project steunen dat Zeeuwse jongeren die werkloos zijn of in de bajes zitten, met hulp van rugbytraining klaar gaat stomen voor de arbeidsmarkt: De Harde Leerschool. Testje kennis en maak kans op een royal tijdschriftenpakket! Klaassens, die in Middelburg woont, is ambassadeur van het project; Knops niet, maar draagt de aanpak wel uit en wil die ook promoten bij zijn collega's in het kabinet die zich bezighouden met zorg en arbeids markt. ,,Ik zeg al jaren: laat nie mand achter. Iedereen heeft talen ten. Die moeten we aan de opper vlakte brengen", stelt Knops. ,,Veel van de mensen voor wie De Harde Leerschool is bedoeld, hebben het vertrouwen verloren. Belangrijk is dat ze verantwoordelijkheidsge voel en doorzettingsvermogen ontwikkelen." De Harde Leerschool is in 2015 opgezet en heeft al goede resulta ten geboekt door het hele land, zegt Dirk Danen. Hij is aanvoerder van het Nederlands rugbyteam en geeft trainingen voor het project. ,,Het mooiste vind ik om in korte tijd iemand omhoog te trekken uit de problemen waar hij al jaren in zit." ,,Het is een intensief programma van acht weken, waarin ze drie da gen per week aan de slag gaan. Naar buiten, het rugbyveld op, met andere jongens, anderhalf uur keihard trainen. Rugby is een harde sport. Tackelen, vallen, op- staan, doorgaan. De bal is leidend en het spel bij rugby is altijd naar voren gericht. Je gaat dus altijd vooruit. En het is een teamsport. In je eentje heb je geen schijn van kans. Tegelijkertijd is er in een rugbyteam plek voor iedereen: groot, klein, dik, dun. Iedereen heeft kwaliteiten en die benutten we." ,,Dat doen we ook met De Harde Leerschool: we kijken niet om naar wat er in het verleden is ge beurd met iemand, maar naar wat zijn kwaliteiten en kansen in de toekomst zijn. We drukken geen stempel, maar maken een stap penplan. Na de lunch zijn er les sen. Over verslaving, over schuld hulp, over op eigen kracht verder komen." ,,Gesprekken hebben ze al veel ge had. Wij gaan fysiek aan de slag, ritme opdoen, motiveren. Ik ga met hen op zoek naar het vlamme tje dat ergens nog in hen brandt, de motivatie om er alsnog iets van te maken." ,,Een garantie hebben we niet. We halen wel een hoge score. Tachtig procent haalt het einde van de acht weken en meer dan de helft vindt een baan. En zo niet, dan ko men ze er toch sterker en zelfver zekerder uit. Als je drie jaar zonder werk op de bank hebt gelegen, hel pen wij je die uitzichtloosheid te doorbreken." De Zeeuwse Harde Leerschool gaat in juni aan de slag. Organisa ties als Emergis, Orionis Walche ren en Torentijd hebben zich eraan verbonden. Volgens Maryella Grootjans van ECC Coaching zitten Zeeuwse bedrij ven met smart te wachten op jonge mannen die van aanpakken weten. ,,Bouwvakkers, havenpersoneel, monteurs, productiemedewerkers. De nood is hoog. En het Zeeuwse bedrijfsleven moet ook voor onze jongeren zorgen, zodat ze een toe komst hebben. De jongens willen wel. Ze zijn niet kwetsbaar, maar sterk." dinsdag 11 mei 2021 Serooskerke jvlnijfcjijjiijï ij V«v 'ï'v Kijk op de site bij /video Staatssecretaris Raymond Knops (midden) was gisteren in Middelburg bij de bekendmaking van een nieuw project om jongeren met een grote afstand tot de arbeidsmarkt klaar te stomen voor werk: De Harde Leerschool. Ray Klaassens (links) is ambassadeur van het project en een oude legermaat van Knops. Rugby'er Dirk Danen geeft trainingen bij De Harde Leerschool. foto dirkjan gjeltema t.w.v. 24,82 euro Knops: 'Iedereen heeft talenten' Maurits Sep Middelburg Wat maakt jullie aanpak tot een harde leerschool? Waarom zouden jongeren moe ten meedoen? Er zijn veel projecten om mensen verder te helpen op de arbeids markt. Wat is jullie garantie voor succes?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37