Waterschap houdt miljoenen euro's over 4 GGD heeft bij priklocatie skihal geen ander toilet voor bezoekers De 66-jarige oud-Terneuzenaar, tegenwoordig docent in Eindho ven, was vorige week op vakantie in Cadzand. Precies in de week dat hij zijn eerste coronavaccin mocht krijgen. ,,Ik had geregeld dat ik mijn prik in de buurt van Cadzand kon laten zetten." Afgelopen vrij dag was de dag waar hij zo naar verlangde. De dichtstbijzijnde priklocatie bleek de skihal in Ter- neuzen te zijn. Vanaf Cadzand normaal een ritje van veertig mi nuten. ,,Maar er was veel langzaam Ik deed de klep open... de wc zat vol met stront. Het was echt smerig rijdend verkeer op de weg. Toen stond ik ook nog eens voor de brug bij Sluiskil. Ik heb er zeker een uur over gedaan om in Terneuzen te komen." Waanzinnig Na zo'n lange rit moest hij naar de wc. De enige optie was de dixi die bij de ingang stond. ,,Ik deed de klep opende wc zat vol met stront. Het was echt smerig. Maar ik moest echt naar de wc en bin nen kon ik niet terecht. Eén dixi voor zo veel mensen, ik snap dat niet." Dat was nog niet alles. Huub kon nergens zijn handen wassen of ontsmetten. En dat vlak voordat hij een vaccinatie zou krijgen. „Lekker hygiënisch. Overal moeten we een mondkapje op en onze handen desinfecteren. En uitgerekend op een priklocatie, waar hygiëne toch noodzakelijk is, kan ik mijn han den niet wassen. Ik snap dat niet. Het is waanzinnig. Te smerig voor woorden." De prik zat snel in de bovenarm. Toen Huub buiten stapte, sprak hij een Belgische vrouw. ,,Zij moest ook naar de wc. Ik zei dat de dixi heel smerig was en de wc binnen alleen voor personeel is. Of er een ander openbaar toilet in de buurt was, weet ik niet. Ik ben al lang niet in het centrum van Terneuzen geweest." Schoongemaakt De GGD kent de klacht, bevestigt een woordvoerder. ,,Hij wordt een paar keer per dag schoongemaakt, maar dat is hier niet goed gegaan. We hebben het nogmaals doorge geven aan het schoonmaakbedrijf. We hebben buiten geen stromend water en daarom zijn we aangewezen op een dixi - GGD De beveiligers gaan vaker contro leren of de wc schoon is. We heb- ben in Terneuzen buiten geen stromend water en daarom zijn we aangewezen op een dixi. Daardoor kunnen mensen ook hun handen niet wassen. Er staat wel desinfec- tiemiddel." De wc's van de skihal kunnen mogelijk gebruikt worden zodra de hal weer open is. De GGD hoopt zo snel mogelijk een mobiel toilet te plaatsen, zoals op de an dere Zeeuwse priklocaties in Goes, Zierikzee en Middelburg. Het geld zou bijvoorbeeld kunnen worden gebruikt om de jaarlijkse stijging van de waterschapsbelas tingen te beperken, maar voorlopig verdwijnt het overschot in de spaar pot. Het is aan het algemeen bestuur om daar later over te beslissen, zegt Denis Steijaert, lid van het dagelijks bestuur. Hij laat doorschemeren dat hij het geld liever gebruikt voor de diverse grote en kostbare projecten die de komende jaren worden verwacht. Als voorbeelden noemt hij de nood zakelijke versterking van dijken zo als bij Hansweert en projecten om beter voorbereid te zijn op zowel stortbuien als droogte. ,,De klimaat- opgave gaat ons op termijn meer geld kosten." Dividend Het waterschap lukt het vrijwel elk jaar om wat geld over te houden, maar dit keer is het een wel heel fors bedrag. Dat is vooral te danken aan het dividend dat Scheldestromen als aandeelhouder van de Neder landse Waterschapsbank ontvangt. Er was gerekend op 1,8 milj oen euro, maar dat is uiteindelijk 4,2 miljoen euro geworden. ,,We hadden niet voorzien dat we zo'n grote uitkering zouden krijgen", zegt Steijaert. Verder zijn mede door het coro navirus zaken op de plank blijven We hadden niet voorzien dat we zo'n grote uitkering zouden krijgen liggen, waardoor ruim 1 miljoen euro aan uitgaven moest worden doorgeschoven naar dit jaar. Daar naast zorgt de optelsom van allerlei mee- en tegenvallers ervoor dat nog eens 2,1 miljoen euro is overgeble ven. Eén van de grootste besparin gen werd bereikt bij het baggeren van de Stierskreek, ten westen van Aardenburg. Vooral door het toe passen van een nieuwe techniek is het project aanzienlijk goedkoper uitgevallen. Het ziet ernaar dat het voordeel oploopt tot ongeveer 2,5 miljoen euro. Vertraging Het coronavirus heeft het water schap financieel nauwelijks geraakt, maar wel organisatorisch. Zeker bij de voorbereiding en uitvoering van projecten zorgde dat voor 'strubbe lingen', zegt Steijaert. Ook was het lastig om inspraakbijeenkomsten te organiseren. ,,Dat heeft hier en daar wel tot vertraging geleid." Voor komend jaar wordt rekening gehouden met een extra verhoging van de waterschapsbelastingen. Dat komt doordat de precariobelasting, de belasting op kabels en leidingen die in de grond liggen, wordt afge schaft. Dat scheelt het waterschap zo'n twee miljoen euro aan inkom sten per jaar. ,,Dat moet toch door de belasting betaler worden opgehoest", zegt Steijaert. De afschaffing is juist gun stig voor waterbedrijf Evides en gas- en stroomnetbeheerder Enduris, omdat zij niet langer de 'kabelbelas ting' hoeven te betalen. Schelde- stromen dringt er bij hen op aan het voordeel te verwerken in hun tarie ven, zodat particulieren en bedrij ven per saldo niet extra gaan beta len. dinsdag 11 mei 2021 Poep zat tot aan de bril in dixi De dixi bij de priklocatie in Terneuzen. foto gianni agosti Huub van der Poel uit Eindhoven moest nog even naar de wc, voordat hij zijn coronavaccin op de priklocatie in Terneuzen kreeg. Hij was aangewezen op een dixi, waar de poep bijna tegen de toiletbril aan zat. Zijn handen wassen, kon hij ook ver geten. ,,Het is te smerig voor woorden." Bob Maes Terneuzen - Huub van der Poel, bezoeker Waterschap Scheldestromen heeft vorig jaar bijna zes miljoen euro overgehouden. In hoeverre de Zeeuwse belastingbetalers profiteren van deze grote mee valler, is nog de vraag. Rolf Bosboom Middelburg -Denis Steijaert, lid dagelijks bestuur waterschap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36