II ZEELAND 3 VOORBEREID heeft gekregen. En alle drie zouden ze normaal gesproken op de ic worden opgenomen, maar er is nu slechts één bed beschikbaar. Dan moet een keuze worden gemaakt wie dat bed krijgt. De drie patiën ten worden dan beoordeeld door een team van onafhankelijke art sen (dus niet de behandelaars) en een jurist. Het triageteam bepaalt wie van de drie het bed op de ic krijgt." verzorgingshuizen. Zo ontstaat weer plek in de ziekenhuizen. Ook zijn afspraken gemaakt over ver voer van patiënten in allerlei situ aties. En er zijn voldoende voorra den aangelegd van bijvoorbeeld persoonlijke beschermingsmidde len. Maar komt het nog zover? Nie mand die het weet. De Zeeuwse ziekenhuizen hopen vooral dat mensen zich aan de maatregelen houden. Lande lijk lijkt het aan tal ziekenhuis opnames te da len, een trend die regionaal nog niet zichtbaar is. Bij Adrz en ZorgSaam liggen nu 41 mensen met corona; dat waren er vorige week 44. Bij Adrz liggen er 26 (waarvan 8 op de ic) en bij ZorgSaam 15 (4 op de ic). ,,De druk blijft erg hoog", zegt Van Houten. ,,Als je terugkijkt op de afgelopen maand zie je dat het aantal opnames stabiel hoog is. Er zit geen trend naar beneden in. Maar, als het aantal ic-opnames el ders daalt, betekent het dat er daar plek is om patiënten onder te bren gen mocht hier sprake zijn van een piek. Tot die tijd wordt sowieso geen code zwart afgekondigd." Ook Goudswaard ziet nog geen dalende trend. ,,De cijfers schom melen iets, maar blijven hoog. Ook is het onduidelijk wat het effect is van de versoepeling van de corona maatregelen. Laten we in elk geval hopen dat code zwart nooit werke lijkheid wordt." Cru Dat gebeurt op medisch inhoude lijke gronden, en - zo nodig - op criteria als leeftijd en levensver wachting, vult Mark van Houten van ZorgSaam aan. Hij is onder meer crisismanager. „Je gaat geen patiënten opnemen op de ic waar van je verwacht dat ze binnen een paar uur dood zijn. Het klinkt heel erg cru, maar zo gaat dat dan." Mensen denken dat het bij code zwart alleen gaat om coronapa tiënten, zegt Goudswaard. „Maar Goudswaard: ,,Als er noodge dwongen voor is gekozen dat ie mand niet naar de ic mag, terwijl het wel zou moeten, komt die te recht op een verpleegafdeling. Daar zal degene uiteraard de meest op timale zorg krijgen. Maar let wel: op die afdeling krijgen ze normaal geen ic-patiënten. Dus we kunnen er ook geen ic-zorg leveren. Dat be tekent dat de druk op die afdeling gigantisch zwaar zal zijn." Waar mogelijk is er geoefend en is personeel geïnformeerd. Ook zijn er regionale afspraken ge maakt om bijvoorbeeld pa tiënten die bijna naar huis mogen op te vangen in ver pleeg- en dat is niet waar. Elke patiënt die normaal gesproken naar de ic zou gaan, wordt dan beoordeeld door de triageteam." Weinig mensen staan graag in de schoenen van degenen die zulke keuzes moeten maken. „Ook al ge ven landelijke handboeken hou vast, is het reuze ingewikkeld. Het is niet niks dat je een keuze tussen patiënten moet maken. Dat geeft een psychologische belasting. Daarom hebben we de afgelopen tijd daarop geoefend. Bovendien, als dat soort besluiten wordt genomen, is er voor de mensen die dat moe ten doen psycholo gische hulp be schikbaar." Zowel Adrz als ZorgSaam heeft een triagecom- missie samengesteld. Van Houten: ,,Het is voor het eerst dat het zie kenhuis zich er zo op voorbereidt. Er was geen landelijk protocol voor. Nu het er wel is, geeft het met name een handvat aan dokters. Zij hebben een eed gezworen dat ze elke patiënt zoveel mogelijk probe ren te behandelen. Als het vanwege de capaciteit niet lukt, staan ze met hun rug tegen de muur." Een ander pijnlijk gevolg is de impact op de verpleegafdeling. Het is voor het eerst dat het ziekenhuis zich er zo op voorbereidt. Er was geen landelijk protocol voor -Mark van Houten, ZorgSaam dinsdag 11 mei 2021 komt het nooit zover' I Bhi Bi iwm tfaiiHii Kamer in Adrz met bedden voor mogelijke fase 3. FOTO JOHAN VANDER HEIJDEN Bij Adrz in Goes zijn ze voorbereid op code zwart. foto johan van der heijden ▲Ook ZorgSaam in Terneuzen is op het ergste voorbereid. FOTO ZORGSAAM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35