S? Van bajes naar baan Schuren en garages vaker doelwit dieven Kledingvoorschrift 2 CODE ZWART ZIEKENHUIZEN ZIJN Commentaar Laten we hopen dat het nooit zover komt: dat ze in Adrz of ZorgSaam moeten kiezen: er is één bed op de intensive care, maar er zijn twee patiënten. Wie krijgt het bed? Een verschrikkelijke keuze, die ze moeten maken als code zwart ingaat. Zover is het (nog) niet, maar de Zeeuwse ziekenhuizen hebben zich er wel grondig op voorbereid. Je al rugbyend terugvechten in de maatschappij. Het project De Harde Leerschool wil op het sportveld bijna kansloze jongeren weer een toekomst geven. Jongeren die al jaren werkloos zijn of een strafblad met zich meetorsen. En ook dik wijls gebukt gaan onder een negatief zelfbeeld en een gebrek aan zelfvertrouwen. De Harde Leerschool, die in juni in Zeeland begint, ontfermt zich over die groep. Emergis, Orionis Walcheren en Torentijd ver binden zich aan het project. Je kan zeggen dat het dit het zoveel ste project is om kansarme jongeren klaar te stomen voor een loopbaan, maar de keiharde fysieke aanpak is wellicht veel beter dan alleen op ze inpraten. Op het rugbyveld leren ze doorzetten en samenwerken en bouwen ze ritme en zelfvertrouwen op. Een garantie dat er modelarbeiders voor de Zeeuwse ar beidsmarkt worden klaargestoomd is er niet, maar als je deze groep aan haar lot overlaat, zal de score nul zijn. Dat De Harde Leerschool elders in het land best goede resultaten boekt, is hoopgevend. De helft van de deelnemers die de acht weken lange uitputtende training doorstaan, vindt een baan. Handjes die het Zeeuwse bedrijfsleven hard nodig heeft, want er heerst in veel sectoren nog steeds een schreeuwend tekort aan personeel. Daarom moet het bedrijfsleven deze groep een kans geven. Je kunt wel roepen dat iedereen mee moet doen op de arbeidsmarkt, maar als niemand een ex-bajesklant aanneemt, blijven het holle praatjes. En die vullen geen personeelsgaatjes. Op het rugbyveld leren ze door zetten, samenwerken en bouwen ze ritme en zelfvertrouwen op Ook landelijk was sprake van een toename van het aantal inbraken in schuren, garages en boxen. Dit blijkt uit Nationale Politiedata die de financiële vergelijkingssite In- depender in kaart heeft gebracht. In Zeeland vond de helft van de in braken in deze categorie plaats in de gemeenten Terneuzen (19 in braken), Reimerswaal (15) en Hulst (13). Op Noord-Beveland werd geen enkele inbraak gemeld. In de gemeenten Veere en Borsele waren afgelopen winter nauwelijks schuurinbraken, met respectieve lijk 1 en 3 meldingen. In de gemeenten Hulst en Rei- merswaal lag het aantal inbraken per huishouden boven het lande lijke gemiddelde. In Reimerswaal In de gemeenten Reimerswaal en Hulst lag het aantal inbraken boven het landelijk gemiddelde waren er per huishouden zelfs twee keer zoveel inbraken. In de andere elf Zeeuwse gemeenten werd juist minder ingebroken dan gemiddeld. Kortste weg naar Goes is weer vrij A Alarm om auto in de sloot ALMANAK Groot was haar wens om, on danks de reisbeperkingen, eens even weg te gaan. Dus boekte die Zeeuwse een leuk hotelletje in een andere provincie voor haar man en zichzelf. Ze waren er later dan gepland, reden nog een stukje verkeerd, maar dat bedierf de pret geenszins. Bij het inchecken betaalde hij en las zij de foldertjes maar eens door. Ze kreeg het gevoel toch wel in een apart hotel terecht gekomen te zijn, toen ze las dat bepaalde kleding niet toege staan was. Dat 'no smoking' toch echt wat anders betekende, zal ze nog lang aanhoren. Sint-Annaland Nieuwe inwoners warm onthaald De draaiboeken liggen klaar. Omdat het moet. Omdat het met corona zover kan komen. Punt. Want het heet niet zomaar code zwart, het is ook écht een horrors cenario. Niet de ziekenhuizen stellen fase 3 in, zoals het in jargon heet, maar de minister van Volksgezondheid. Die bepaalt het in één klap voor het hele land. Dat gebeurt pas als de ic's (in clusief de extra bedden) in alle ziekenhuizen Bij code zwart is er nergens plek meer op de ic's en kan er niet meer worden uitgewisseld voor meer dan 80 procent vol lig gen. Eerder niet. Adrz heeft maximaal 14 bedden op de ic, ZorgSaam 10. ,,Een aantal weken geleden hadden wij geen ic-bedden meer, en hebben we patiënten overgeplaatst naar zie kenhuizen buiten Zeeland", ver telt Wim Goudswaard, manager acute zorg van Adrz. ,,Dat kon, omdat er elders nog plek was. Bij code zwart is er nergens plek meer op de ic's en kan er niet meer worden uitgewisseld." Ook niet tussen Adrz en ZorgSaam. Op dat moment doen de ziekenhui zen alleen nog spoedzorg. Alle planbare zorg is dan uitgesteld. Dat betekent niet dat de ziekenhuizen op slot gaan. Iedereen die met spoed geholpen moet worden, wordt geholpen. De vraag is alleen hoe. Want dan kan het gebeuren dat er geen of onvoldoende plek is op de ic, terwijl iemand daar wel naartoe moet. Daar wordt het pijnlijk. ,,Stel: er komen drie patiënten binnen", verduidelijkt Gouds waard. „Iemand met Covid, ie mand die een ongeluk heeft gehad en iemand die een hartaanval dinsdag 11 mei 2021 In de gemeenten Terneuzen, Hulst en Reimerswaal is de afge lopen winter opvallend vaak in gebroken in schuren, garages en boxen. Van oktober tot en met maart telde de politie 94 van dit soort inbraken, 17,5 procent meer dan in de vorige winter. Theo Giele Middelburg 'S-HEER ABTSKERKE Scholieren uit Heinkens- zand en omgeving hoeven niet meer om te rijden naar Goes. Na een aantal maanden is de kortste route, over de Bimmels- weg, weer open. De weg was dicht voor de bouw van de 380kV-lijn tussen Borsele en Rilland. De bouw van de masten bij 's Heer Abtskerke loopt voorspoedig, zodat twee weken geleden de weg weer open kon. Nu de scholen weer zijn begon nen wordt daar volop ge bruik van gemaakt. Vol gens een woordvoerder van TenneT zijn er nog wel wat transporten voor mastonderdelen, maar die worden begeleid, zodat er minder gevaar is. RILLAND Een Belgische personen auto in een sloot bij Rilland heeft gistermorgen flink wat hulpverleners op de been gebracht. Het voer tuig werd om 08.20 uur aangetroffen in een sloot bij de overgang van de Bathseweg naar de Anna Mariaweg. De auto lag op zijn zijkant en omdat niet meteen duidelijk was of er nog personen inzaten, werden hulpverleners op geroepen. Even na half negen meldde de Veilig heidsregio Zeeland dat er geen slachtoffer(s) meer in de auto zat(en) en de inzet van de hulpdiensten kon worden afgeblazen. 'Hopelijk Tip? redactie@pzc.nl Nieuwe inwoners van Sint-Annaland worden voortaan uitgenodigd voor speciaal voor hen gehouden welkomstbij eenkomsten. Daarvan worden er vier per jaar gehouden. De eerste is donderdag 24 juni. Het doel is om nieuwe inwo ners te verwelkomen en kennis te laten maken met het dorp, zegt Niels van Oudenaarde van de Dorpsgemeenschap. ,,Sint-Annaland groeit hard. Er wordt veel ge bouwd en steeds meer mensen van buiten het dorp of zelfs van buiten het eiland Tholen komen er graag wonen." Jeffrey Kutterink Goes/Terneuzen -Wim Goudswaard, Adrz

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34