Wif itracking staat uit: Vlissingen telt even geen bezoekers Kritische vragen omwonenden van zeedijk bij Perkpolder 2 WENDY WAGENMAKERS Column Sinds Delta met dat rare kastje kwam en wij drie af standsbedieningen nodig hadden om onze middeleeuwse beeldbuis te bedienen, zijn we thuis aangewezen op streamings- diensten. Dat bevalt uitstekend. Ik was een matig televisiekijker, maar inmiddels ben ik een vol leerd bingewatcher. We verslijten de ene serie na de andere. we The Handmaid's Tale. Een serie, gebaseerd op het gelijknamige boek uit 1985, die zich afspeelt in een dystopische toekomst waar nog nauwelijks kinderen ter we reld komen. Een groep christen fundamentalisten heeft de macht gegrepen en Gilead, zoals de Ver enigde Staten voortaan heten, om gevormd tot een streng-orthodoxe samenleving. Daarin worden de nog enige vruchtbare vrouwen ge bruikt als dienstmaagd: zij worden verkracht door bevelvoerders en moeten hun kind afstaan. De serie is gruwelijk. Zo gruwe lijk dat ik het al na twee afleverin gen niet langer kon aanzien. Maar nu de pandemie toch niet zo apo calyptisch blijkt als die vorig jaar soms even leek, hebben we de draad opgepakt. Nog steeds zit ik verstijfd te kijken, hooguit sme kend 'laat het niet waar zijn, laat het niet waar zijn...' En dat is het dus: niets van de verschrikkingen van The Handmaid's Tale heeft schrijfster Margaret Atwood ver zonnen. Alles is echt gebeurd. Of, erger nog, gebeurt nog steeds. zou iedereen moeten kijken. Voor al die Jezidi-meisjes die tot seks slaaf werden gemaakt, voor al die Oeigoerse vrouwen die in straf kampen zitten, voor al die katho lieke meisjes die dwangarbeid moesten verrichten, voor al die Aboriginal-kinderen die 'herop voeding' kregen bij christelijke ge zinnen, voor al die Nigeriaanse vrouwen die worden gedwongen baby's te baren. gruwelijk, ook gruwelijk goed. Al zal ik blij zijn als het klaar is. Niets van de verschrikkingen van The Handmaid's Tale is verzonnen DE STELLING Vandaag: Ik ben optimistisch over het doorgaan van nieuwe versoepelingen Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters STEERS MEER CONSUMENTEN WENNEN AAN VLEESVERVAN0ER Naam Vitrite keert weer terug Chauffeur raakt hoogspannings kabel MIDDELBURG Online ouderavond over gebruik van genotmiddelen De Autoriteit Persoonsgegevens (AP) gaf Enschede eind april een boete van zeshonderdduizend euro, omdat die gemeente de pri vacy zou schenden van bezoekers van de stad. Via de wifitracking die bezoekers van diverse stadsdelen telt, kunnen de gangen van die in dividuen precies worden nagegaan. Enschede claimt dat volgen niet zou kunnen en vecht de boete aan. De Twentse stad is niet de enige gemeente die mensen telt, onder meer om te zien of de veiligheid in het gedrang komt bij drukte of dat aanvullende voorzieningen ge wenst zijn. In Zeeland gebruikt be halve Vlissingen ook Goes het trac- kingsysteem, een woordvoerster kon nog niet achterhalen of ook Middelburg bezoekers telt met wi- figegevens. Vlissingen was vrijdag middag nog van plan - 'in verband met nuttige informatie voor even tuele bestrijding van coronadrukte' - door te gaan met wifitracking. Buiten werking Uiteindelijk besloot Vlissingen het risico niet te lopen nadat de Autori teit Persoonsgegevens waar schuwde dat meer gemeenten een boete kunnen krijgen na con trole. Het trackingsysteem is 'tijde lijk uitgeschakeld', liet wethouder Sem Stroosnijder gisteren weten. Op het Vlissingse stadhuis wordt de komende weken uitgezocht of het telsysteem moet worden aange past om aan alle wettelijke (pri- vacy)regels te voldoen. Ook Goes heeft 'telpunten tijdelijk uit de lucht gehaald' om de werkwijze 'voor alle zekerheid nog eens te analyseren'. Hebben mensen in de omgeving van Perkpolder last van hun lucht wegen? Waarom wil er op sommige stukken niets groeien op de zeedijk en wat zijn de langetermijneffecten van mensen die in aanraking zijn geweest met schadelijke stoffen in de thermisch gereinigde grond? Hoe zit het met mensen die wonen op de route waarlangs de thermisch gereinigde grond werd aangevoerd én de mensen die de grond hebben vervoerd? Waarom gaat het RIVM nu pas met vragen van omwonen den aan de slag? Het RIVM kreeg gisteravond heel veel bezorgde en kritische vragen over de zeedijk bij Perkpolder. Meer onderzoek dit jaar Bij de aanleg daarvan in 2014 is thermisch gereinigde grond (TGG) gebruikt. De grond werd afgedekt met een laag klei. Dat is niet overal gebeurd, zo bleek, en de TGG is niet voldoende schoongemaakt. Door verhitting zouden de schadelijke stoffen eruit gehaald moeten zijn, maar dat is niet zo. Eind april wer den omwonenden bijgepraat door Rijkswaterstaat, bureau Royal Has- koning DHV, het RIVM en de GGD. Er werd toen verteld dat er dit jaar meer zaken rondom de zeedijk on derzocht worden, zoals de zoetwa- terbel die agrariërs gebruiken om hun gewassen te beregenen en de omliggende moestuinen en land- bouwpercelen. Verder wordt dit jaar meer gemeten in de omgeving van de dijk. Het RIVM gaat een aanvullend onderzoek doen. Het instituut is door dijkbeheerder Rijkswater staat gevraagd om onderzoek te doen naar mogelijke gezondheids effecten, na aanleg van de zeedijk. Het RIVM wilde vooraf in gesprek gaan met omwonenden, om te we ten welke vragen er leven. Ruim veertig deelnemers meldden zich aan. Naast omwonenden luister den ook veel andere belangstellen den mee. Wantrouwen De RIVM-onderzoekers consta teerden wantrouwen bij omwo nenden naar aanleiding van het vo rige onderzoek, een aantal jaar ge leden. Waarom is hen in de afgelo pen jaren nooit naar hun gezond heid gevraagd, was een vraag. En waarom is er destijds alleen aan dacht geweest voor de TGG en bij voorbeeld niet voor het stof dat neerdaalde in de omgeving? Ellen Brand van het RIVM trok het boe tekleed aan. ,,We hebben de com municatie met de bewoners onder schat. Gedane zaken nemen geen keer, daarom willen we het onder zoek nu wél breder insteken waar het bewoners betreft." dinsdag 11 mei 2021 Handmaid's Tale Vorig jaar deze tijd probeerden Daarom kijk ik door. En daarom Gelukkig is de serie behalve Reageer op pzc.nl Gisteren: Een B&B is leuker dan een hotel 1016 stemmen MIDDELBURG De van oudsher bekende naam Vitrite keert weer terug in Middelburg door de overname van Lumi- leds Middelburg door Vi trite Holding. In 1893 werd de lampenfa- briekThe Vitrite Works opgericht. In 2015 veran derde de naam Vitrite, in middels onderdeel van Philips, in Lumileds. De productie blijft voorlopig in Middelburg laat de overnemende partij weten. Vitrite Holding wil onder meer de medisch technologische sector verder ontwikkelen en startende bedrijven steu nen met kennis en capa citeit via de Open Manu facturing Campus. 'S-HEERENHOEK Een chauffeur is gisteren rond 11.25 uur bij 's-Heer- enhoek met de kraan van zijn graafmachine tegen een hoogspanningskabel gereden. De man bleef ongedeerd. De weg is af gesloten geweest om de kabel te repareren. De man reed over de Borsselsedijk (N666) tussen 's-Heerenhoek en Nieuwdorp toen het mis ging. Uit een blaastest bleek dat de chauffeur geen alcohol had gedron ken. De hoogspannings kabel was in werking toen het ongeval ge beurde en omdat er von ken vanaf de stroomka bel kwamen, werd de weg afgesloten. 1NUL1-preventie houdt vandaag een online ou deravond. Die staat in het teken van genotmid delen. Vragen als: wat zijn dat precies, waarom vinden pubers ze zo inte ressant en wat is de rela tie met het puberbrein, staan centraal. 1NUL1 is een team van preventie werkers die jongeren met een riskante leefstijl op het gebied van alco hol, drugs, social media, gamen en gokken infor meert en adviseert. De online ouderavond be gint om 19.30 uur en duurt tot 20.45 uur. Aan melden kan via info@1nul1.nl. Vermeld in je mail in welke ge meente je woont. Bezoekers van de binnenstad en de boulevards van Vlissingen worden de komende weken niet geteld. Het gemeentebestuur van Vlissingen koos dit week eind eieren voor zijn geld en zoekt eerst uit of het telsysteem dat het gebruikt indruist tegen de regels van de Algemene Ver ordening Gegevensbescher ming. René Hoonhorst Vlissingen Heel veel vragen en nog meer zorgen zijn er over de gezond heid van mensen die in de omge ving van de zeedijk van Perkpol der wonen. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) vroeg omwonenden waar onderzoek naar moet worden gedaan en kreeg een waslijst aan vragen mee. Sophie Stockman Perkpolder ...WENNEN AAN EEN SEORSE CLOONEY-VEftVANSE» IS WEL MOEILIJK. IK PROBEER HET AL 2«f JAAR... WA T?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2