'Hiërarchie gaat op zijn kop' 'Bonusspeler is geen vies woord meer' De Boer sluit rentree voorlopig uit 25 Arjen Robben gooit de deur naar het EK zelf nog niet dicht. Maar hoe realistisch is een rentree in Oranje eigenlijk echt? Sjoerd Mossou en Maarten Wijffels over de voors en tegens. MAARTEN OVER DE PLUSSEN SJOERD OVER DE MINNEN W Elke pers conferentie zal het over Robbengaan m 'Toernooi- ervaring' wordt straks hét woord Interlands dinsdag 11 mei 2021 GO Arjen Robben in zijn laatste inter land. Hij scoorde twee keer tegen Zweden in 2017. FOTO BRUNOPRESS Als liefhebber, journalist of stukjesschrijver is de keuze heel gemakkelijk. Natuurlijk zou het fantastisch zijn als Arjen Robben meegaat naar het EK, al is het maar omdat we dan einde loos over hem kunnen mijmeren en filosoferen. Maar als ik bondscoach Frank de Boer was, zou ik wel uitkijken. Met Robben haal je niet zomaar een luxe re serve binnen, maar een mondiaal feno meen. Je kunt het uit tekenen, en hij zelf kan er amper iets aan doen: zodra Robben op zijn fietsje springt in de Zeister bos sen, duikt het hele mediacircus massaal op hem. En dat gaat wekenlang zo door. Elke persconferentie zal het over Robben gaan. Kan hij spe len? Hoe ligt hij in de groep? ,,Hoe is het om weer dagelijks met Arjen Robben te trainen, Memphis?'' Het zet de hiërarchie bij dit Ne derlands elftal onherroepelijk op zijn kop. Bij FC Groningen was dat prachtig en ook zinvol, daar heeft Robben als absolute top- speler een status aparte. Bij Oranje is dat anders. Daar heeft de aanwezigheid van Robben rechtstreeks invloed op de rol die dragende spelers zoals Georginio Wijnaldum, Frenkie de Jong, Daley Blind, Memphis Depay en Matthijs de Ligt al drie jaar vervullen in het geheel. Zij hoeven goedbeschouwd niet meer te 'leren' van Robben. Ze staan elke week met Euro- pese topspelers op het veld. Als Robben een speler was zoals Zlatan Ibrahimovic, zou het de gok wellicht waard zijn. Die speelt nog vrijwel wekelijks op hoog niveau bij AC Milan, fysiek is hij geen vraagteken. Bij Rob ben is dat altijd maar afwachten. Het zou een romantisch verhaal zijn, een feest voor de media én het publiek. Maar als coach haal je je een hele santenkraam op de hals, terwijl het de vraag is of je Robben - heel misschien - een paar keer kunt laten invallen. Een EK is te belangrijk om dat soort fratsen uit te halen. Frank de Boer heeft deze zomer één opdracht: de kans op EK- succes met Oranje zo groot mo gelijk maken. Dat begint met het samenstellen van een selectie die maximaal bewapend is. Tot voor kort waren er 23 EK-plekken te vergeven. Nu mogen er plotseling 26 man mee. Drie plekken éxtra, drie wildcards. Een luxe. Maakt u voor de gein zelf eens de keuze. Nog een back extra? Een vijfde centrumspits, terwijl er al twee of drie niet kunnen spe len? Dat lijkt niet meteen op het maximaliseren van je kansen. Maar een 96-voudig international en vice-wereldkampioen als één van drie bonusspelers? Dat kan een gamechanger zijn. Bonusspeler? Tot voor kort had Robben er zelf ook een vies ge zicht bij getrokken. Eerlijk is eer lijk: zo'n rol paste hem nooit. Maar dat was voordat Robben de Francesco Totti van FC Gronin gen werd. Toen Totti 27 was, bracht hij het niet op om drie kwart wedstrijd tegen pakweg Udinese reserve te zitten. Maar toen hij 37 was had de Keizer van Rome de kunst van het omden- ken geleerd. Hij zag in: 'Ik richt me juist op dat ene kwart. Daarin kan ik nog steeds van meer waarde zijn.' Dat kan ook met Robben en Oranje. En zéker bij een eindtoer- nooi. Let maar op: 'toernooi-erva- ring' wordt hét woord in de ko mende weken. Bij het huidige Oranje brengen nog geen tien spelers toernooi-ervaring mee. Van de veldspelers is Ryan Babel de enige met twéé toernooien in de benen. Babel gaat daarom zeker mee. Maar Babel bij de 23 en Robben - mits fit - niet bij een grotere groep van 26? Hmm Komt nog bij: dit is het eerste toernooi met vijf wissels per wed- strijd. Stel je voor: Nederland - Noord-Macedonië staat na 75 mi nuten 1-1 en Oranje móét winnen om zijn poule te overleven. Dan kan De Boer nu een stormram, een vrijetrappenspecialist én een ervaren joker met z'n drieën te gelijk inbrengen. Maar dan moet je die types wél allemaal op de bank hebben zitten. In het kader van regeren is vooruitzien. Arjen Rob ben speelde tot 2017 in 96 interlands voor het Neder lands elftal. ZEIST Frank de Boer is blij dat Arjen Robben weer aan het spelen is bij FC Groningen, maar de bondscoach heeft hem momenteel niet in het hoofd voor het EK. ,,Ik heb wel geleerd: zeg nooit nooit. Maar ik denk dat we dit even langs de zijlijn moeten parkeren'', zegt De Boer. ,,Ik heb de laatste tijd best wel eens kritiek gekregen dat ik spelers selecteer die wei nig aan spelen toekomen bij hun clubs. Arjen heeft in 2019 voor het laatst een hele wedstrijd gespeeld. Op dit moment sluit ik het uit. Ik ben wel superblij dat hij weer speelt, vooral ook voor hemzelf. Als je hem zondag na afloop in Emmen ook weer zag: dit is topsport op zijn aller mooist.'' De Boer komt vrijdag met een voorselectie voor het Europees kampioenschap. Op 1 juni moet een defini tieve selectie van 26 man zijn aangemeld bij de UEFA. Het toernooi begint op 11 juni, Nederland speelt de eerste wedstrijd tegen Oekraïne op 13 juni. De laatste interland van Robben voor Oranje da teert van 10 oktober 2017. Het Nederlands elftal won dankzij twee goals van de vleugelaanvaller met 2-0 het WK-kwalificatieduel met Zweden. Het resultaat bleek echter niet vol doende om naar het WK in Rusland te gaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25