lange lockdown 21 Vraag het onze specialisten 'Het gevaar bestaat dat we verloren tijd willen inhalen en dat plezier niet meer vooropstaat' Vergelijk het met liefdesverdriet: je laat je emoties de vrije loop, doet misschien domme dingen - je hebt seks met je ex, gooit een steen door zijn/haar ruit - om later te beseffen dat je het anders moet aanpakken. Die dieptepunten zijn vaak nodig om dingen te verwerken. Bovendien is het volstrekt menselijk om soms uit de band te springen. Je bewijst jezelf niet altijd een dienst door je in te houden.'' Van de Ven voorspelt een gouden tijd voor de horeca. ,,Het zal wel even losbarsten. De bieromzet zal stijgen en drugsdealers krijgen het nog druk. En ja, sommige mensen zullen zich door de vele prikkels uitgeblust, overprikkeld en gestrest voelen. Aan hen de taak om daar zelf verandering in te brengen en anders hulp in te schakelen. Psychische problemen wil ik na tuurlijk niet bagatelliseren en die liggen wel op de loer als je je eigen grenzen voorbijgaat. Natuurlijk zijn drie festivals in één weekend niet gezond, vooral niet als je het plezier daarbij vergeet en je vooral gaat feesten om het feesten.'' ,,Al die hedonistische grenserva- ringen zijn helemaal niet nodig'', vult De Wachter aan. ,,Focus je niet op de tijd die je bent 'verloren' door corona, focus je liever op het hier en nu. Sta stil bij de essentie van het plezier tijdens het feesten: het samenzijn, de muziek, de ver binding.'' Mijn vriend probeerde me 's nachts af te trekken. In de ochtend wist hij er niets meer van. Kan dat? COACH SEKSUALITEIT CARLA RUTGERS Ziet er in een smoothie van diepvriesfruit nog wel vitamine C? krijg jij opeens het idee dat je óók moet feesten. Net als generatie Z, die nu veelvuldig denkt bij een studen tenvereniging te moeten zodat ze de tweede helft van hun studententijd 'intenser' beleven.'' ADVIES 3 Heb oog voor het verwerkingsproces Wie iets minder voorzichtig is, is Jean-Pierre van de Ven, psycholoog bij Mind Korrelatie. ,,Je kunt wel zeg gen dat mensen moeten oppassen met feesten, maar dat gaan ze hoogst waarschijnlijk niet doen. Logisch: ze hebben behoefte aan een uitlaatklep, menselijk contact en samenzijn. Na te veel feesten lopen ze vanzelf tegen de lamp. De meesten zullen hun ge drag daarna vanzelf aanpassen.'' Van de Ven benadrukt het belang van het verwerkingsproces van deze tijd. ,,Velen hebben zich bang, geïso leerd en alleen gevoeld, dat moeten ze verwerken. Een verwerkingspro ces verloopt nou eenmaal chaotisch, daar horen onverstandige dingen bij. Mijn moeder behandelt me als een kind, maar ik ben 34 ik ben die HANDIGE TECHNICUS die jullie team komt versterken. GO DINSDAG 11 MEI 2021 - DIRK DE WACHTER Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl teraf niets meer van. Daardoor kan hij of zij niet afstemmen met zijn of haar bedgenoot en kunnen er ongewenste handelingen plaatsvinden. De oorzaak is onduidelijk, maar stress, alcohol of drugs, oververmoeidheid, slaapgebrek of zware fy sieke activiteit kunnen het opwekken. Er is nog geen geschikte behan delmethode, wel kun je opwekkende factoren proberen te vermijden. Bespreek hoe je hiermee wilt omgaan. Bijvoorbeeld door het gewoon te laten gebeuren, als een bijzondere manier van seks hebben. Of spreek af dat je je partner wakker maakt als het gebeurt. Ook apart slapen kan een optie zijn. een salade of gewoon omdat je zo'n romige fruitdrank lekker vindt. Supermarkten verkopen diepgevroren fruit- en groentecombinaties om een smoothie mee te maken. En ja, daarin zit gewoon vitamine C. Direct na de oogst van groente en fruit is het vitaminegehalte het hoogst. Daarna zakt het, zeker onder invloed van daglicht en bij kamertem peratuur. Fruit dat op de fruitschaal ligt, verliest binnen twee weken tot 50 procent van de hoeveelheid vitamine 0. Na invriezen gaat het gehalte langza mer achteruit. Het advies is dan ook: verwerk fruit zo snel mogelijk na de oogst - stop het in je smoo thie óf vriezer. kelde volwassenen te beginnen. Daar lijkt iets te zijn misgegaan. Dat is wellicht niet alleen je moeder te verwijten, jij hebt daar ook een rol in. Heb je je uit die kindrol losgemaakt? Heb je je volwassen grenzen dui delijk gemaakt of snoep je stiekem nog mee van de positieve kant van die kindrol? Niet erg, je kunt op je 34ste nog prima puberen (maar dan zon der drama). Wees dui delijker in hoe je jullie - naast moeder en kind - als volwasse nen ziet en wat dat betekent. In officiële termen: kom zelf met een ander relatievoorstel. Hij kan sekssomnia hebben. Die aandoening is verwant aan slaapwan delen en slaapeten. Bij sekssomnia voer je in je slaap handelin gen uit als strelen, masturbatie of zelfs penetratie. De persoon is zich daarvan niet bewust en weet er vaak ach- VOEDINGS DESKUNDIGE NICOLE DE ROOS PSYCHOLOOG STEVEN PONT Je bent een kind van je moeder en dat zal je hele leven zo blijven. Dat wil niet zeggen dat je in je ontwikkeling nog een kind bent en dat onderscheid moetje moeder kennelijk nog leren maken. Je puberteit was er om, naast jullie moeder-kindrela tie, een relatie tussen twee gelijkgescha- Smoothies zijn populair, veel mensen denken bij dit sapje aan een gezon de en fitte leefstijl. Smoothies maak je met fruit en groente, vaak aangevuld met (plantaardige) melk of yoghurt. Je kunt ze inzetten als vervanger van je ontbijt of lunch als je bijvoor beeld liever geen brood eet, te weinig tijd hebt voor Je brein heeft zich aangepast aan een iockdown met weinig prikkels. Ais je daarna te hard gaat feesten, kan het uitgeput raken. foto getty images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21