GEZOND Zo genietje verstandig van de periode na de Achter protesten tegen corona schuilt angst nationale vacaturebank 20 René Diekstra We hunkeren na de lockdown naar gezelschap en uitbundigheid, maar volgens psychologen moeten we niet te hard van stapel lopen. Wat is verstandig? weemaal ben ik op straat aangesproken op m'n column waarin ik schrijf waarom ik me toch laat vaccineren. Dat is, zei de een, gewoon stom. Want als anderen mijn voorbeeld volgen en door bloedstolsels om het leven komen, dan is dat door mijn toedoen. De ander verweet me lichtgelovigheid 'op het domme af. Want door me te laten vaccineren laat ik me door Rutte en zijn bende virologen als een schaap naar de Hoe kun je de pandemie bot weg ontkennen, met al het leed? slachtbank leiden. Bo vendien loop ik het risico bij de tweede vaccinatie een microchip in m'n lijf te krijgen waarmee m'n gedrag op afstand kan worden bestuurd. Hoe kan iemand de pan- demie botweg ontken nen, terwijl de ravage en het leed van Covid over de hele wereld te zien zijn? En het wetenschap pelijk bewijs zich opsta pelt. Ik denk aan een publicatie van twee col lega's en mezelf over de psychologie achter ont kenning. Daarin be schrijven we twee ver- René Diekstra werd tweemaal aangespro ken op zijn keuze zich te laten vaccineren. De gesprekken hielden hem lang bezig. schijnselen. Eén is het Galileo-effect, genoemd naar Galileo Galilei (1564-1642) die door het Vaticaan werd gedwon gen zijn waarneming dat de aarde rond de zon draait in plaats van om gekeerd, te ontkennen. Want, zo zei de Paus, 'ik voel niet dat ie draait dus draait ie niet'. Vergelijk dat met: 'ik zie geen Covid-besmettingen in mijn omgeving, dus be staan ze niet'. En dan is er nog de eer ste regel van de magiër. Die luidt: mensen zijn bereid alles te geloven ofwel omdat ze bang zijn dat het waar is, ofwel omdat ze bang zijn dat het niet waar is. voor Covid omdat ze ge loven dat het virus inder daad rondwaart, ook al hebben ze het nooit ge zien. Een kleinere groep verkondigt steeds fana tieker dat het virus niet bestaat omdat ze bang zijn dat ze ongelijk heb ben. Achter hun protes ten en fanatisme gaat dus angst schuil. Angst dat wat je hoopt dat niet waar is, wel waar zal blij ken. Maar toegeven van die angst voelt zodanig vernederend, dat je 'm met alle mogelijke mid delen het zwijgen oplegt, verdringt, ontkent. Wie jouw ontkenning niet deelt is daarom of stekeblind, of tegen jou. Het trieste gevolg laat zich raden. Covid blaast naast immuunsystemen ook relaties op. KIMBERLY PALMACCIO ADVIES 1 Bouw het gefeest langzaam op en plan rust in je agenda Volle cafés, nachtclubs, voetbalstadi ons en concertzalen. Epidemiologen voorspellen op basis van historische patronen en economische data een roerige jaren 20 en een summer of love als de coronamaatregelen versoepeld worden: een periode vol euforie. Psychiater en hoogleraar Dirk De Wachter begrijpt die behoefte, maar voorziet ook problemen. ,,Het gevaar bestaat dat we verloren tijd willen in halen en dat plezier niet meer voor opstaat.'' Kijk maar naar de grote hoeveelhe den drugs die er in de tijd van heftig hedonisme werden gebruikt: coke en opium (roaring twenties), wiet en lsd (summer of love I, in 1967), coke en xtc (summer of love II, in 1988). Het ver raadt een heviger drang naar geeste lijke bevrijding dan louter met zijn allen weer onbezorgd naar buiten mogen en dansen op een feestje. Volgens De Wachter moeten we daarmee uitkijken. ,,Na het zoveelste feestje zal het genieten niet meer werken. Je gaat dan feesten om het feesten, zoals verslaafden gebruiken om te gebruiken. Je ervaart de kick niet meer.'' Het is ook simpelweg on mogelijk om verloren tijd in te halen. Dat is hetzelfde als slaap inhalen: het bestaat niet. Je brein heeft aan een derde van de gemiste slaaptijd ge- noeg om weer in evenwicht te ko men, datzelfde geldt voor 'zinnen prikkelend' vermaak als feestjes, fes tivals en andere sociale activiteiten. De Wachter: ,,Ik hoop niet dat ik klink als een oude zak, maar we moeten doseren. Ons niet vól in het leven storten met allerlei activiteiten na corona, maar bedachtzaam zijn. Verlies je niet te veel in het idee dat het 'nu moet gebeuren'. Bouw het gefeest langzaam op, plan rust in je agenda. Niet omdat ik het zeg, maar omdat jouw geest dat nodig heeft.'' ADVIES 2 Fysieke klachten? Trek aan de bel ,,Ons brein heeft zich aangepast aan de lange lockdown met weinig prik kels", zegt psycholoog Josje Smeets, auteur en expert op het gebied van geluk. ,,Op het moment dat je je plotseling herhaaldelijk aan veel prikkels blootstelt, door opeens veel te feesten bijvoorbeeld, raakt je brein in stressstand. Op lange termijn kan dit schadelijk zijn voor je mentale gezondheid.'' 'Een verwerkingsproces verloopt nu eenmaal chaotisch, daar horen domme dingen bij' Ze legt uit: je brein maakt antistoffen aan om prikkels tijdens sociale activi teiten te verwerken, zoals adrenaline en cortisol. Door de lockdown is je brein daar minder aan gewend. Als je nu gaat feesten met de nodige men sen, muziek, drank en misschien drugs, moet je brein extra hard wer ken, waardoor het uitgeput en over prikkeld raakt. ,,Op korte termijn zul je dit niet per se merken; het gevoel van blijdschap voor, tijdens en na het feesten overheerst'', zegt Smeets. ,,Je bent misschien wel moe en uitgeput, maar geneigd de lichamelijke signalen te negeren. Dat houd je een tijdje vol, misschien weken, maanden, totdat je sneller prikkelbaar wordt. Je gaat slechter slapen en eten, krijgt te maken met een verzwakt afweer systeem en voelt je somberder.'' Dan is het tijd om aan de bel te trekken, want het structureel negeren van fysieke klachten kan volgens Smeets in het ergste geval leiden tot een burn-out. ,,Natuurlijk zijn er uitzonderingen en is dit voor iedereen anders: intro verte mensen moeten alerter zijn en bewuster rust plannen. Dat geldt voor extraverte mensen die vóór corona veel feestten minder, maar ook zij zijn inmiddels gewend aan een avondklok, vroeger slapen en minder sociaal contact.'' Over generatie Y (geboren tussen 1980 en 2000) en Z (geboren tussen eind jaren 90 en 2015) maakt Smeets zich de meeste zorgen: ,,Ik vrees voor de millennials die het idee hebben dat ze het maximale uit het leven moeten halen, het liefst zo snel mo gelijk. Het zijn dezelfde mensen die last hebben van sociale vergelijking - vaak door sociale media. Zit je straks eindelijk een avond rustig op de bank, zie je op de Instagram dat Jan tje en Pietje aan het feesten zijn en Je vindt je nieuwe baan op nationalevacaturebank.r DINSDAG 11 MEI 2021 GO Veel mensen zijn bang c Reageren? rene.diekstra@dpgmedia.nl Ons brein moet weer wennen aan feestjes - JEAN-PIERRE VAN DE VEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20