+2,4% 16 ECONOMIE 1^ Gamma opende vijftig jaar geleden de eerste bouwmarkt van Nederland. Ook de klusser kan nu online aan zijn trekken komen, maar wil voor een extra fles houtlijm toch snel even naar de winkel. ,,Wij zijn altijd dichtbij." Ik ben van nature nogal voorzichtig, geef geen gekke bedragen uit BOUWMARKT JUBILEUM Kort Doorstromers blijven zitten Huizenbezitters zijn door de krapte op de woningmarkt minder geneigd om hun huis te koop te zetten. De zogenoemde doorstro mers willen vooral zekerheid hebben dat er een geschikte en betaalbare nieuwe woning is, voordat ze de huidige woning in de verkoop doen. Dat blijkt uit de maand- rapportage van woningverkoopsite Funda. In het rapport staat dat nog geen kwart van de doorstromers liever eerst verkoopt voordat ze een ander huis kopen. Daarmee is sprake van een dalende trend als het gaat om de intentie om huizen te koop te zetten. Vleesvervangers in trek De verkoop van vleesvervangers in Neder landse supermarkten verdubbelde de afge lopen twee jaar tot 291 miljoen euro per jaar. Dat meldt de internationale voedingsorga nisatie ProVeg in een rapport over de plant aardige sector in Europa. De groei was het sterkst in discountsupermarkten Aldi en Lidl. Die vormen nu 10 procent van de totale verkoopwaarde. In heel Europa verdubbelde de afgelopen paar jaar de consumptie van plantaardige vleesvervangers. De totale waarde van de Europese vleesvervangers- markt wordt geschat op 3,6 miljard euro. Qua grootte in afzetmarkt staat Nederland op plek zes, maar per hoofd van de bevol king staat Nederland aan kop met 870 gram vleesvervangers per persoon, wat neerkomt op ongeveer acht a tien vegaburgers. Maersk verkoopt terminal Hutchison Ports Netherlands neemt de overslagterminal van APMTR in de haven van Rotterdam over van het Deense Maersk. Hutchison is al eigenaar van de ECT Delta Terminal, die pal naast de nu verworven ter minal is gevestigd. Als onderdeel van de overeenkomst zijn de banen van alle 550 contractmedewerkers van APMTR tot 30 juni 2025 gegarandeerd. Daarnaast weet de terminal zich de komende jaren verze kerd van 800.000 te verwerken containers van rederij Maersk. Basic Fit Arcelor Mittall Philips PostNL chuttingen, douchewanden of (zwaar) construc tiemateriaal. Tegen woordig geen pro bleem om ze ook online te bestellen. Toch gaat dat volgens Harm-Jan Stoter, topman van Gamma, voor één specifiek product niet op. „Spiegels. Die ko men bijna altijd gebroken aan. Die kun je het beste in de winkel zelf kopen en mee naar huis nemen'', lacht de man die sinds 2006 lei ding geeft aan Intergamma, moe derbedrijf van bouwketens Gamma en Karwei. De grootste van de twee, Gamma, beleeft van daag het gouden jubileum. Het was in 1971 de allereerste zaak die zich richtte op de doe-het-zelf- markt en daarmee het klussen in en rond het huis voor een breed publiek mogelijk maakte. Sindsdien zijn er honderden bouwmarkten bijgekomen en de rek is er kennelijk nog steeds niet uit, gezien de komst van relatieve nieuwkomer Bauhaus naar Neder land (inmiddels vier vestigingen). De concurrentie met ketens als Bauhaus, Hornbach en Praxis is moordend, maar volgens ceo Sto ter heeft Gamma nog steeds een grote troef in handen: winkel dichtheid. ,,Uit onderzoek blijkt dat 95 procent van de Nederlan ders binnen tien minuten in een Gammawinkel kan staan. We zijn altijd dichtbij en dat is voor veel klussers toch wel een fijne ge dachte. Want als je flink aan het verbouwen bent, is het bijzonder handig zo'n winkel om de hoek te hebben voor een extra fles hout- lijm of een doosje spijkers.'' Focus In die zin denkt de Drent dan ook niet dat de fysieke bouwmarkt snel zal verdwijnen. ,,Nee, daar ben ik niet bang voor. Aan de an dere kant zullen we ook niet snel meer nieuwe winkels openen, de groei zit toch vooral in het online gebeuren. We zullen eerder be sluiten een bestaande vestiging om te bouwen naar een ander pro fiel. Kijk bijvoorbeeld wat we nu doen in Deventer. Daar is een standaard-Gamma eerder dit jaar om getoverd in een zogeheten Fo- cus-filiaal. We richten ons daarbij vooral op tuinen. Niet zo- - Harm-Jan Stoter, topman Intergamma zeer op nieuwe plantjes, maar meer de constructiematerialen die je nodig hebt om een tuin aan te leggen. En de winkel is ook een proeftuin voor onze verf- afdeling met nieuwe verfmachines en kleurencombinaties. Daarbij werken we nauw samen met onze online kanalen. Het betekent dat we onze winkels steeds meer als service- en showroomlocaties gaan gebruiken. Je kunt ter plekke gordijnen, behang of tegels zien en voelen en je laten adviseren. Ver volgens kun je het meenemen of thuis laten bezorgen.'' Zwaar weer Sinds de opening van de eerste Gamma begin jaren 70 in Breda, kende het bedrijf eigenlijk alleen maar groei. Totdat de kredietcrisis in 2008 in alle hevigheid uit barstte. Stoter: ,,Ik werd een paar jaar eerder binnengehaald om het bedrijf voor te bereiding op con currentie. Verzadiging lag op de loer. Ik kwam uit de foodsector en was gewend aan verdringingstac tiek. Niemand had toen kunnen voorspellen dat we in de periode tussen 2008 en 2013 een kwart van onze omzet zouden kwijtraken. De huizenmarkt lag plat en er werd veel minder geïnvesteerd in het opknappen en verbouwen van woningen. Dat kwam hard bij ons binnen, maar gelukkig hebben we altijd kunnen voorkomen dat er honderden mensen hun banen verloren. Ik ben van nature nogal voorzichtig in gesteld. Geef niet zomaar hele gekke bedragen uit, zodat de klap minder hard is als het tegenzit.'' Intergamma opende in die tijd juist extra veel Karwei-filialen en investeerde als eerste doe-het- zelfbedrijf in een webshop. ,,Tegen de stroom in, maar uiteindelijk heeft dat goed uitgepakt. Bij Kar wei is het vizier gericht op woon inrichting, meer de finishing touch. Bij Gamma is er meer EERST NIEUW HUIS, DAN PAS VERKOPEN NEDERLANDER EET MEEST PLANTAARDIG HUTCHISON NIEUWE EIGENAAR O Beleggers rekenen op de heropening van sportscholen. Producent profiteert van stijgende staalprijs. dinsdag 11 mei 2021 PC Het aandeel ging ex-dividend. De vooruitzich ten stellen beleggers teleur. a> E o Gamma: doosje spijkers voor de gewone klusser Sanne Schelfaut Leusden MAER5K LINE Gamma veranderde in vijftig jaar nogal van aangezicht: links een filiaal in Haarlem in 1973, daarnaast een moderne Gamma.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16