ir «r, J i mm 'Verborgen' pensioen SS'ers in Nederland Veelvoudig moordenaar overlijdt in cel NIEUWS 15 WAMV Hij is opener geworden en zachtaardiger PETER D'HAMECOURT BEROERTE^ Bijna twintig jaar was Peter d'Hamecourt correspondent in Rusland. Na zijn pensionering in 2007 bleef de journalist werken. Tot in 2018 een hersenbloeding hem velde. Hij vertelt erover in boekvorm. Moskou Mannenschoenen. Rood, met wit. Klittenband. Wat doen die schoenen hier, vlak bij mijn gezicht? Een stem ver boven me. Die ken ik Onze sla ger. Hij roept dingen. Waar ben ik? Waarom lig ik? Wat is er mis met mijn linkerkant? Het zijn de eerste in dringende zinnen van Een leven op zijn kop van journaliste Trix Broekmans, waarin oud-Ruslandcorrespondent Peter d'Hamecourt (74) beschrijft wat er op 4 maart 2018 gebeurt: hij krijgt in zijn woning in Zuid-Frankrijk een beroerte. Het boek, dat van daag verschijnt, is een neerslag van de ervaringen die niet alleen de patiënt doormaakt, maar ook zijn omgeving. Auteur Broekmans, een voorma lig collega van d'Hamecourt bij het AD en al veertig jaar een goede vriendin, bezocht hem voor het eerst drie weken na het tragische voorval. „Het was Peter niet meer. Hartverscheurend. Toen hij vroeg of hij erg was veranderd, loog ik en zei: je bent alleen wat vermagerd", herinnert Broekmans zich. d'Hamecourt was door de be roerte linkszijdig totaal verlamd. Klokkijken kon hij ineens niet meer en hij lag als een baby in zijn ziekenhuisbed. Zowel hij als Broekmans kwam tegelijkertijd op het idee om het ziekte- en herstel proces op schrift te stellen. ,,We wilden een zo realistisch mogelijk beeld geven van wat het betekent als je teruggaat naar nul. Veel mensen beseffen dat niet'', zegt d'Hamecourt. Broekmans: ,,Er zijn veel boeken over beroertes ge schreven, maar niet één dat van zo dichtbij een patiënt volgt.'' Het document is zo levensecht, dat het af en toe ongemakkelijk voelt. Zo verhaalt d'Hamecourt over zijn incontinentieproblemen. ,,Ik vind het groots dat Peter alles in zijn dagboeken vrijgaf voor pu blicatie. Het blijft dragelijk, omdat hij vertelt met een lichte toets'', zegt Broekmans. „Bovendien heb ik het ergste weggelaten.'' Niet meer lopen Als de eerste weken van louter overleven voorbij zijn, wordt de journalist overgebracht naar een revalidatiekliniek, waar hij aan zijn herstel begint te werken. Dat verloopt aanvankelijk moeizaam. ,,Zelfs het optillen van mijn been, met slechts één centimeter, lukte niet.'' Frustratie bouwt zich op, doordat d'Hamecourt - voorheen altijd een onstuitbare doener - naar zijn eigen gevoel niet snel ge noeg vooruitgaat. Dan deelt ook de hoofdarts van de kliniek nog een dreun uit. Hij deelt zijn patiënt koeltjes mee, dat hij waarschijnlijk nooit meer zal lopen. Na de eerste verbijstering, maakt woede zich meester van d'Hamecourt. Kwaadheid op de geneesheer, die hem dit zomaar - Zoja Rjoetina, echtgenote van Peter d'Hamecourt durft te vertellen. De journalist raakt alleen maar extra gemoti veerd om toch weer te kunnen lo pen. Dat lukt, stap voor stap. En wat blijkt, in een interview dat Broekmans later met de hoofd arts heeft? Hij loog met opzet, om d'Hamecourt tot grotere daden drang te provoceren. Broekmans: ,,Een gewaagde tactiek, want je kunt als patiënt ook depressief worden, als je zoiets te horen krijgt. Maar bij Peter pakte het goed uit." d'Hamecourt: „Boos heid kan een impuls geven. Maar de hoofdarts daagt alleen mensen op die manier uit, van wie hij denkt dat ze het aankunnen.'' Wie wel en niet (snel) herstelt, blijft koffiedik kijken. Een van de therapeuten zegt in het boek: ,,Mensen met een lichte beroerte herstellen soms niet of nauwe lijks." Toch is d'Hamecourt ervan overtuigd dat zijn mentale aard hem erdoor heeft gesleept: ,,Wils- kracht is heel belangrijk. Ik had eerst een paar keer spiegelthera- pie, waarbij ik alleen maar zat. Dat werkte niet bij mij. Ik wilde actie.'' De relatie met zijn Russische echtgenote Zoja Rjoetina komt soms flink onder hoogspanning te staan. ,,Ik was in het begin totaal afhankelijk van haar en zij cijferde zich compleet weg. Daar heb ik me ook wel bezwaard om gevoeld.'' Rjoetina krijgt uiteindelijk zelfs een zenuwinzinking en beseft dat het anders moet. ,,Een vriendin hield me voor: jij hebt jouw eigen leven'', vertelt ze. ,,Ik realiseerde me dat ik eerst voor mezelf moest zorgen. Als ik zou instorten, kon niemand meer voor Peter zorgen.'' d'Hamecourt kan nu, ruim drie jaar later, weer lopen. Afgelopen week ook zonder stok. En hij heeft er alweer een lezingentour in Ne- derland opzitten. Binnenkort wil hij weer gaan autorijden. ,,Ik kan tot 90 procent herstellen'', vertelt hij. Rjoetina zegt dat haar man ten positieve is veranderd door zijn ziekte. ,,Hij is opener geworden en zachtaardiger. Vroeger gebeurde er altijd wat hij wilde, maar nu is dat niet meer zo.'' Eeuwige leven d'Hamecourt beaamt dat. ,,Het on geduld is gebleven. Maar ik ben niet meer zo gefocust op presteren. Ook schenk ik meer aandacht aan vrienden, kijk meer naar de natuur en luister naar de vogels. Had ik vroeger geen enkele interesse in.'' Met Een leven op zijn kop willen Broekmans en d'Hamecourt tonen dat een hersenbloeding niet het einde van je actieve bestaan hoeft te zijn. Dat, als je echt wilt en hard werkt, een flink herstel mogelijk is. Maar er is ook een andere bood schap. ,,Ik had het perfect voor el kaar. Schrijven, reizen tussen Frankrijk, Rusland en Nederland, lezingen geven'', zegt d'Hame- court. ,,Ik dacht dat ik het eeuwige leven had. Niet dus. Erken daarom je vermoeidheid en neem mo menten van rust. Bij mij is de be roerte waarschijnlijk de noodrem geweest, waaraan mijn lichaam heeft getrokken.'' DEN HAAG Veel Nederlan ders die tijdens de Tweede Wereldoorlog voor de bezet ter vochten, hebben hun Duitse oorlogspensioen nooit opgegeven aan de Belasting dienst. Dat schrijft staatsse cretaris Hans Vijlbrief (Finan ciën) aan de Tweede Kamer. Momenteel ontvangen nog zo'n dertig oud-SS'ers een oorlogs pensioen van Duitsland. Dat dit gebeurde, is al langer bekend. Maar Duitsland weigerde lange tijd informatie te verstrekken over wie er geld kreeg. Dat is na lang aandringen alsnog gebeurd. In 2013 stelde CDA-Kamerlid Pieter Omtzigt het al eens aan de orde. De fiscus kreeg te horen welke Nederlandse ingezetenen in de jaren 2015 tot en met 2019 een zo genoemde Kriegsbeschadigten- rente uitgekeerd kregen. De hoogste uitkering in die periode was ruim 16.000 euro per jaar, de laagste 129 euro. Volgens Vijlbrief blijkt dat slechts 20 procent van de oud- SS'ers hun Duitse oorlogspensi oen ook opgaven bij de Neder landse fiscus. Dat is wel ver plicht. Gepensioneerden hebben daardoor mogelijk te veel toesla gen gekregen, omdat de Belas tingdienst niet wist dat hun in komen eigenlijk hoger was dan bekend. De Belastingdienst gaat nu per geval kijken of mensen geld moeten terugbetalen. PARIJS Seriemoordenaar en kinderverkrachter Michel Fourniret (79), ook wel bekend als 'de Franse Dutroux' of het 'monster van de Ardennen', is overleden zonder nog nieuwe moorden te bekennen. De Parijse aanklager Rémy Heitz heeft dat bevestigd tegenover het AFP. Fourniret lag volgens Franse media sinds een maand in een ziekenhuis met ademha lingsproblemen. Fourniret, die van zichzelf zei 'erger dan Dutroux' te zijn, werd zowel in 2008 als in 2018 tot le venslang veroordeeld, de eerste keer voor zeven en de tweede keer voor nog eens twee moor den, maar in totaal bekende hij er twaalf. De Franse seriemoor denaar had een enorm 'werkter rein', waaronder op een bepaald moment ook de Franse en Belgi sche Ardennen. Bij de ontvoe ring van een jong meisje uit het Belgische Ciney liep hij tegen de lamp. Zij kon zich bevrijden en bij een kruising uit de bagage ruimte van zijn bestelwagen springen. Een toevallig passe rende vrouw die haar oppikte, kon daarna het kenteken van Fourniret noteren. dinsdag 11 mei 2021 GO Joost Bosman Pst 'Mijn haam trok aan de noodrem'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15