II NIEUWS 13 DIERSOORTEN WERELDPRIMEUR Een zeer zeldzaam Afrikaans aapje dat uitgestorven leek, is voor het eerst vastgelegd op video door een Nederlandse beheerder van het Wereld Natuur Fonds. Een wereldprimeur dus. controleerde Allemaal keken ze toen ik de opnames Daar was-ie. ,,We wilden een lichtje laten schij nen op ons park, dat we sinds drie jaar samen met de Congolese over heid beheren. Niemand kent dat park, veel mensen hebben ook geen idee waar Congo ligt. Laat staan dat ze weten dat er twee Congo's zijn. Toen wij in het park kwamen in 2017 werd er in het Ntokou-Pikoundapark heel veel gestroopt. Het was een 'pa pieren natuurpark'. Alles stond op papier, maar in werkelijkheid was er niemand. Geen rangers, niks. Er ge beurden daar bizarre dingen. Stro pers vingen chimpansees. Het vlees daarvan werd dan weken in de grond gestopt zodat het goed ging rotten en daarna deden ze het aan een haak en gingen ze ermee vissen op dwergkro kodillen. Dat vlees is lekker en ver koopt goed. Ik heb beelden gezien met honderden gevangen krokodille- tjes. Het was een illegaal walhalla. Dat is voorbij, we hebben een goede infrastructuur opgezet met de Con golese overheid. Dit wordt een voor beeldpark voor andere parken in het land.'' Op deze zeldzame aap werd ook gejaagd. ,,Stropers rookten hem en schroeiden de vacht zodat je dat rode niet meer kon zien, omdat mensen die kleur verdacht vonden om te eten. Maar dan nog ging de smaak in het vlees zitten. Eigenlijk vonden ze hem niet zo lekker. Dat is misschien de reden dat de soort er nog is.'' Nu wordt het een ander verhaal, hoopt Van der Waarde. In het park wordt eigenlijk niet meer gestroopt en de lokale bevolking weet nu dat het een endemische soort is, een unieke soort dus die alleen daar voor komt. ,,Ik hoop dat mensen daar trots op zullen worden, want dit is hün aap. Ze weten dat hij een bijzondere waarde heeft.'' ijk, die dreigbewe- ging. Hij probeert mij weg te jagen. Tenminste, zo be grijp ik dat, maar dat moeten weten schappers maar verder uitzoeken. Hij is in ieder geval niet schuw." De 'hij' is een Bouviers rode franjeaap en de plaats van han deling is Ntokou-Pikounda National Park in het drassige bekken van de Congo-rivier in het hart van de Re publiek Congo. Jaap van der Waarde (56), natuurbeheerder in dit gebied, heeft iets unieks gefilmd: een zeer zeldzaam Afrikaans aapje dat zich te genover mensen soms groter en ster ker voelt dan hij is. Ook stropers weten dat laatste, he laas. De Bouviers rode franjeaap is misschien ook vanwege die onver schrokkenheid de zeldzaamste telg geworden uit de omvangrijke familie der rode franjeapen. Lang werd aan genomen dat het beestje zelfs al uit gestorven was. Uit 1887 dateerde het laatste nieuws van de naar een Franse zoöloog vernoemde aap, totdat de Vlaamse bioloog Lieven Devreese er een fotografeerde. Dat was in 2015. En nu wordt het nog mooier en hebben we de allereerste videobeelden, met dank aan Van der Waarde van het Wereld Natuur Fonds (WWF). De coördinator natuurbeschermingspro jecten in de Republiek Congo, Ka meroen en Gabon kon even terug naar Nederland reizen - waar hij en passant nog een coronavaccin hoopt te scoren voor hij weer teruggaat. Op kantoor en in de familie, iedereen wil natuurlijk dé beelden zien. Een 'uit gestorven' aapje lekker stoer zien be wegen is heel bijzonder. Een spannend avontuur van drie dagen in de jungle ging eraan vooraf, waarbij Van der Waarde in beroerde conditie verkeerde door malaria. Ril len, 40 graden koorts en vervolgens een allergie voor de medicijnen. ,,Ja, doodziek in the middle of nowhere, dat was een lastig begin. Maar we wilden hem vinden. Lokale mensen zeiden te weten waar hij zat maar stuurden ons steeds verder het oerwoud in over een slingerende rivier vol boom stammen. Levensgevaarlijk want veel van die stammen liggen onder water. Je moet steeds de buitenboordmotor omhoog klappen, anders ben je hem kwijt. Op de terugweg klapten we in het donker erop en bijna kantelde de boot. Echt wel link. Dan maar geen aap, dacht ik. De volgende dag had den we hem wel, dat was de bonus.'' Aapjes als ontbijt Voor wie ook plannen heeft: de beste kans om een Bouviers rode franjeaap in Congo te vinden is door de roep van een kroonarend te imiteren. Deze Afrikaanse roofvogel vreet aap jes als ontbijt en als ze hem horen krijsen slaan de apen luidruchtig alarm. Een apart geluid, lijkt een beetje op miauwen, vertelt Van der Waarde. Daarna moet je het dier nog zien te vinden in een oerwoud dat bestaat uit bomen, struiken en water. ,,Ik probeerde de camera op te stellen. Soms tot aan m'n middel in de blub ber. Maar toen ik hem scherp had, was-ie weg. Dat is drie, vier keer gebeurd. Uitein delijk had ik hem." „Allemaal keken ze me aan toen ik de opnames contro leerde. Daar was-ie. Het was gelukt. Dan valt er zo'n last van je schouder. Heer lijk." dinsdag 11 mei 2021 GO Nederlander maakt eerste video van 'uitgestorven' aapje Bob van Huët Het was een soort missie dit dier te filmen, begrijp ik. Wat zit daar achter? Rotterdam/Kinshasa - Jaap van der Waarde Na een spannend avontuur in de onher bergzame jungle van Congo wist Jaap van der Waarde de zeer zeldzame Bouviers rode franjeaap te fil men. FOTO JAAP VAN DER WAARDE/ WWF Dan ben je heel erg op gelucht, neem ik aan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13