II Piet de Hullu (100) woont al een eeuw in Scherpbier 5 AARDAPPELS SPEURTOCHT Axel heeft er heel veel nieuwe bewonertjes bij. Een vrolijk aardappelvolkje is door heel het centrum terug te vinden, onder de naam Erpel Co. bijnaam Erpelkappers. Na de oogst werden de achtergebleven aardap peltjes namelijk geraapt door de Axelaars. Maar niet allemaal, vol gens het verhaal van Erpel Co: de vergeten aardappeltjes die zijn blijven liggen, hebben hun eigen volkje gesticht. Ze leven nu onge merkt en in harmonie met de Axe laars. Daarom zijn de erpeltjes ook bewust een beetje verstopt: je moet er je best voor doen om ze te zien. Reclamebureau Recht door Zee uit Sas van Gent bedacht het pro ject 't Is patat in Axel!, met het volkje van Erpel Co in de glans- rol. De Caesemaeker: ,,We hebben nog veel ideeën om het uit te bou- Kinderen zijn bloedfanatiek met zoeken, heb ik al gemerkt wen." Bij de aardappeltjes hoort ook een speurtocht, die op i mei van start ging. Op een kaart zijn vijftien punten opgenomen waar sowieso een erpel te zien is en waar vragen bij horen. Bijvoor beeld wat voor kleur rugzak de er- pel in kwestie heeft of wat de erpel aan het doen is. Daarnaast zijn er nog veel meer aardappels verstopt die je zelf aan kunt kruisen op de kaart. Met de hashtag #tispatati- naxel zijn er op sociale media al flink wat foto's van speurende kinderen gepost. Wie een selfie post met de erpels en de hashtag, maakt ook kans op een prijs. Bij de winkel Lekkersss aan het Szydlowskiplein zijn de speur tochten in te leveren en krijgen de deelnemers een raamsticker ca deau. Daar staat natuurlijk ook een erpel op en zo wordt het aardap pelvolkje van Axel steeds groter. De stapel ingeleverde speurtoch ten is na een week al flink, laat Mi riam van Lekkersss zien. ,,De reac ties zijn heel leuk. Zelfs afgelopen dinsdag werd de speurtocht veel gelopen en toen was het écht slecht weer. Ook veel opa's en oma's komen een speurtocht ha len om samen met hun kleinkin deren te lopen." De speurtocht is gratis op te halen bij alle winke liers waar een aardappeltje op het raam zit. Zelfs als je er niet be wust naar zoekt, kan je oog in Axel zomaar op een guitige aardappel met een gezichtje val len. Van een aardappel onder de douche op een elektriciteitskastje tot een aardappel met een fotoca mera op de ruit van een winkel. ,,Je moet goed kijken", zegt voor zitter Chris de Caesemaeker van ondernemersorganisatie Axclu- sief. ,,Ze zijn er van heel groot tot superklein. Kinderen zijn bloedfa- natiek met zoeken, heb ik al ge merkt." Als je er eenmaal oog voor ontwikkelt kun je aardappels te genkomen op vuilnisbakken, paaltjes, lantaarnpalen, elektrici teitskastjes, winkelruiten en zelfs op muren en straten. Erpelkappers Erpel Co is een initiatief van Ax clusief. ,,Het is onderdeel van een groter project om het centrum op te fleuren", vertelt De Caesemae- ker. De keuze voor aardappels, of tewel erpels, is een logische. Net als de Pagadders die in Hulst een link vormen naar de geschiedenis (de Spaanse soldaatjes verwijzen naar Hulst tijdens de Tachtigjarige Oorlog), heeft Axel door de ge schiedenis heen een link met aardappels. Axelaars kregen ooit de Op vrijdag 7 mei vierde Piet de Hullu er zijn honderdste verjaar dag. Vijf jaar geleden vierde hij nog samen met zijn vrouw Tanneke hun diamanten huwelijk. Zij over leed in 2019 en wordt nog steeds door hem gemist. Toch was Piet zijn honderdste verjaardag heel erg gezellig: ,,De visite kwam regelma tig en hield afstand", vertelt hij. ,,Geheel passend bij deze tijd en vooral bij mijn leeftijd. En ze ko- men nog steeds. Onze oudste zoon Sjaak regelt het een beetje en ook onze jongste, Johan, is in de buurt. Net als mijn buurvrouw Sonja. Er is veel hulp. Tussendoor had ik even tijd om alles kort te overdenken: wie waren er nu allemaal geweest? Ik doe alles rustig aan in mijn eigen tempo Even nadenken en dan wist ik het weer." Piet loopt niet meer zo vaak als vroeger naar zijn schuur met trac toren. ,,Dat gaat, ook met mijn rol- lator, steeds moeilijker. Ik ging er altijd nog een beetje rommelen, maar dat wordt nu steeds minder." Genieten ,,Hij gaat wel graag af en toe mee om boodschappen", vertelt Sonja. ,,Hij vindt winkelen bij de Jumbo prettig. Daar staat een bankje, kan hij even zitten en rondkijken. Ge nieten dus." Genieten doet hij nu ook van het boekje met verhalen en foto's uit zijn leven. ,,Ik heb het laten samen stellen voor mijn jongens." Verder kijkt Piet veel televisie en leest ie dere dag uitgebreid de krant. ,,Bij mooi weer zit ik hier buiten voor mijn huis. Ik doe niet te veel tege lijk, alles rustig aan in mijn eigen tempo." maandag 10 mei 2021 't Is patat met volkje van Erpel Co Sophie Stockman Axel kijken even naar de grote aardappels van Erpel Co. foto camile schelstraete Joelle, Rebekka en Esmee (vlnr) - Chris de Caesemaeker, voorzitter Axclusief Al een eeuw woont Piet de Hullu in Scherpbier. De inwoner van de buurtschap is honderd jaar geworden en woont nog steeds in zijn geboortehuis. Wilma Valk Scherpbier - Piet de Hullu De honderdjarige Piet de Hullu met zijn cadeaus op de achter grond. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50