'H 1 Touchscreen helpt toeristen op weg in Renesse II 5 STAD LANDE ROUTE LANGS PLEKKEN UIT DE OORLOG Ondanks het onstuimige weer zaterdag was de vrijheidswandeling die vereniging Stad Lande hield een succes. Meer dan honderd mensen hadden zich aangemeld. De vrijheidswandeling van vereniging Stad Landedie begint bij de Dikke Toren in Zierikzee. Nu waait het daar altijd al wat, maar op een dag als deze heeft een paraplu te gen de regen echt weinig zin. Toch melden om de paar minuten de wandelaars zich bij de organisatie om te starten met de vrijheids wandeling door de stad. Voorzitter van Stad Lande, Anita de Munnik: ,,Toen we in 2019 rondom het 80-jarige bestaan van onze vereniging zes activitei ten organiseerden, merkten we dat we meer moesten doen dan voor heen. We hebben dus een com missie voor communicatie, pr en evenementen in het leven geroe pen." En dat werpt zijn vruchten af. ,,We waren aangenaam verrast door de vele aanmeldingen. Eerst gingen we uit van 80, dat werden er 100 en uiteindelijk 118. Omdat mensen alleen in tweetallen of als huishouden samen mogen lopen, laten we iedere paar minuten een groepje vertrekken." Joodse begraafplaats De wandeling voert langs zo'n 25 plekken die herinneren aan de oorlog en de bevrijding op Schou- 7 "-sC -TjanfÉi-rw-r~f gaga wen-Duiveland. Het interessante volgens de Munnik is dat er best veel elementen in die wandeling zitten, waar je normaal gesproken niet bij stilstaat. ,,De Joodse be graafplaats bijvoorbeeld, die ligt achter het Rollandthof. Deze is zo verstopt dat Joyce van Dijke, die de wandeling uitzette, er speciaal oranje pionnetjes heeft neergezet om het te vinden." Veel van de wandelaars blijken inderdaad niet van het bestaan van deze begraaf plaats uit 1799 te weten. Er staan 22 graven, links de mannen, rechts de vrouwen. Al weet schrijver Jop Steenhof de Jong heel veel over de oorlog, toch verrast ook hem de Ik zou het vooral zo leuk vinden als meer jónge mensen dit deden wandeling nog. ,,Erg leuk, ik heb toch weer nieuwe dingen meege kregen, zoals het bestaan van deze begraafplaats." De wandeling vertelt verder on der meer over het voormalige PZEM-kantoor (nu Interieurhuys Deurloo) van waaruit verzetsman Hindrik Minkema in het diepste geheim informatie doorspeelde aan de Engelsen en Canadezen. En ook de diverse gedenktekens zoals het monument aan de Nieuwe Kerk, de struikelstenen en het Joods monument aan de Gracht- weg ontbreken niet. Vrede De wandeling eindigt bij het huis waar op 8 mei 1945 de vrede op Schouwen-Duiveland getekend werd: 't Vrije 55. De witte vlag wappert er vandaag symbolisch. Huidige bewoners Wim en Anita in 't Veld delen de wandelaars een vrijheidsspeldje uit. Anita: ,,Wij wonen hier nu drieënhalf jaar en kennen de geschiedenis van het huis, maar veel mensen niet. Het is mooi om dat op zo'n dag als van daag te kunnen vertellen." Boswachter Wandelaar Arno Zwetsloot had vandaag speciaal zijn boswach- tersdienst omgeruild om de wan deling te kunnen lopen. ,,Ik vind het goed om dit te doen, maar ik zou het vooral zo leuk vinden als meer jónge mensen dit deden. Het is belangrijk dat wij als ouders die verhalen blijven doorgeven aan onze kinderen." Ook Zierikzee en Camping Juliana- hoeve hebben al zo'n touchscreen. Het is de bedoeling dat ze op meer dere plaatsen op het eiland komen te staan. Renesse had er al wel eentje, maar die was verouderd. Het bedrijf Web App Easy uit Renesse ont wikkelde een nieuwe versie. Van degelijk materiaal en heel gebruiks vriendelijk. Kevin Landsbergen: ,,Zowel de hard- als de software hebben we zelf ontwikkeld en ge maakt. We gebruiken de data van de multisite van Schouwen-Duive- land en van de Zeeuwse Marketing Organisatie." In feite zijn de touchscreens een soort inspiratie- Zelf lopen we nooit zo snel een VVV binnen. Dit is wel ideaal om iets op te zoeken punten. Nu het VVV er niet meer is, komt dat dus goed uit. ,,We kunnen alle statistieken zien, hoe vaak hij wordt aangeraakt, welke pagina's er bekeken worden. Met die gebrui kersdata kunnen we de software blijven verbeteren en optimalise ren, zodat de toerist sneller vindt wat hij zoekt", zegt Landsbergen. De vraag is natuurlijk of de toe rist hem op den duur weet te vin den. Familie Bindels uit Gennep is voor een weekje in Zeeland en is wel enthousiast over het idee. Jeen Bindels: ,,Zelf lopen we nooit zo snel een VVV binnen. Dit is wel ideaal om iets op te zoeken. Hij was me alleen niet direct opgevallen." Dochters Noa en Daantje raken en thousiast van alles aan op het scherm. Het is natuurlijk net een heel grote iPad. Moeder Susanne vindt het ook handig. Al bekent ze: ,,We pakken nu toch vaak ook snel even de smartphone om iets op Google op te zoeken." maandag 10 mei 2021 SD Vrijheidswandeling is een succes Mariska den Hartog Zierikzee ff j T-ï" Jop Steenhof de Jong, Anita de Munnik en Rien van de Luitgaren aan de wandel. foto marieke mandemaker - Arno Zwetsloot, wandelaar Hij springt nog niet direct in het oog, maar op de Hogezoom in Renesse staat sinds kort een nieuwe touchscreen. Bezoekers kunnen er informatie vinden over het dorp en de activiteiten in de omgeving. Mariska den Hartog Renesse - Jeen Bindels, toerist De familie Bindels maakt gebruik van de gloednieuwe touch screen in Renesse. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 46