Spetterende Moederdag in Tropical Zoo De Berkenhof 4 l OESTEREXPERIENCE CORONAPROOF Aukje (38) en haar vrouw Anne (35) sturen Ko de Oesterman een appje: 'We zijn 5 minuutjes later, maar willen héél graag mee.' De Amsterdammers verheugen zich op de Oesterexperience, ze zijn er om 6 uur voor opgestaan. Vandaag vertelt Ko 'Oesterman' Wagenaar alles over zelf oesters rapen, openmaken en proeven. Het is grijs en guur op de parkeerplaats bij De Viskêête in Yer seke, zaterdagochtend kort voor acht uur. Ko neemt vanaf deze plek geregeld groepjes natuur- en oesterliefheb bers mee voor tochten over het slik. Hij beperkt de grootte van zijn groepjes tot maximaal 10, 15 mensen. Vandaag heeft hij twee gasten. ,,Het is bijna een VIP-ar rangement", glimlacht Ko. ,,Na de tocht heb ik ook nog oesters en an dere hapjes met verse ingrediën ten uit de Oosterschelde en een lekkere wijn." Als Aukje en Anne er zijn, be gint de tour. Anne vertelt hoe ver knocht ze is aan Zeeland: ,,Mijn ouders hadden dertig jaar een huisje op Schouwen-Duiveland, buiten zijn aan zee is heerlijk." Ze probeert Aukje te overtuigen dat ze samen een huisje in Zeeland moeten kopen. De oestertocht is onderdeel van een charmeoffen sief voor Zeeland. ■ii De Oesterexperience begint met een paar korte autoritjes langs de landerijen, de dijk en het water. Ko vertelt tijdens korte stops bij het Yerseke Moer over de 'macht aan vogels' die er zit, de rijkdom aan natuur. ,,Je hebt hier acht soorten ganzen, lepelaars, zilverreigers en een prachtige meeuwenkolonie. Ook flamingo's strijken geregeld neer." Hij vertelt over lamsoor, zeekraal en heerlijke eetbare wie ren maar ook over verdronken dorpen en verdwenen havens. Alikruiken tikken Na een half uur klimt Ko de dijk over naar een vervallen haventje. Op stukken steen zitten alikrui ken en ernaast liggen de grillige oesters. Ko tikt wat alikruiken van de stenen in zijn emmer en vertelt hoe je ze heerlijk kunt klaarmaken Ga wijdbeens staan, kijk goed en pak losse, dichte oesters (even koken). Eenmaal bij een groot oesterrif wijst Ko welke wilde oesters het lekkerst zijn. ,,Die kleine, dat zijn echte 'champagne bonbonnetjes." Met een mesje maakt hij er snel twee open ,,Zo vers krijg je ze nooit, echt heerlijk", zegt Aukje. „Finesse de Zélande kwaliteit, maar dan wild", zegt Ko. Per persoon mag je 10 kilo rapen, een emmertje vol. Ko tipt: ,,Ga wijdbeens staan, kijk goed en pak losse, dichte oesters." Speurend op het slik dist Ko het ene na het an dere oesterrecept op. Legt uit hoe je een steak tartare van grotere oesters maakt en hoe je ze het be ste barbecuet. ,,Wow, heb je eigen lijk al een eigen kookboek?", vraagt Anne. Ko's kookboek moet wachten. Hij heeft het te druk met oesters en andere zee-producten verko pen op markten, met demonstra ties geven bij groothandels én met groepen liefhebbers rondleiden. ,,Mijn Oesterexperience is hele maal coronaproof, je bent lekker buiten, je kunt op afstand van el kaar rapen en zoeken en ook nog proeven", vertelt Ko. Aukje en Anne klimmen met een emmertje oesters de dijk weer op. Ze zijn enthousiast en niet al leen over de oesters. ,,De weids heid hier is wel heel fijn", ver zucht Aukje. De Zeelandpromotie van Anne werkt. Ze verhuisden ruim 3 jaar geleden vanuit Limburg naar 's-Heer Arendskerke en komen al twee jaar regelmatig bij de Tropical Zoo in de Kwadendamme. Nejc heeft in de Zoo zijn angst voor slangen over wonnen. Dierenverzorgers lieten hem rustig met hen kennismaken en vertelden over de dieren. ,,Ik durf nu zelfs een slang om mijn nek te la ten hangen", zegt Nejc trots. ,,Onze Zoo moet natuurlijk aan educatie doen", vertelt ondernemer Jeroen Antes, ,,en als familiebedrijf willen we juist gezinnen een fijne tijd laten beleven. Het is leuk ook kinderen iets te leren over dieren." Spinnen Maar door de lockdownmaatregelen zijn juist de uitgebreide binnenge- deeltes van de Zoo dicht. Bezoekers kunnen de apen, kameleons, vlin ders en andere tropische dieren een tijd niet bekijken, ,,Nu gaan verzor gers geregeld buiten rond om dieren te laten zien en iets over ze te vertel len. Zondagmiddag mag stinkdier Clyde even naar buiten. Nejc en Laura vinden hem mooi, maar al- leen Laura raakt hem aan, Njec niet en dat is niet uit angst. ,,Ik ben alleen nog maar bang voor grote spinnen", verklaart hij, bibberend in zijn handdoek. Op deze zonnige middag is het re laxed in Tropical Zoo De Berkenhof. Het terras, het Buitenspeelbos en de Spettertuin bieden veel ruimte aan gezinnen. De Zoo laat maximaal 50 gasten per tijdsblok van twee uur toe. ,,Het is zakelijk nauwelijks inte ressant voor het bedrijf', vertelt An tes. ,,We rekenen geen entree omdat de meeste attracties dicht zijn." Dicht blijven vond Antes geen op tie. ,,Met ons team snakten we er naar weer open te gaan. Vijf maan den waren we alleen aan het schil deren en onderhoud aan het doen. We wilden weer gasten ontvangen." Lana, Mila en Ava en hun ouders Robert en Sara Homberg zijn blij dat Tropical Zoo De Berkenhof open is. Ze waren uit Leiderdorp komen rij den en wilden eigenlijk zeehondjes spotten. ,,Dat lukte niet, maar we konden hier op het nippertje een paar plekken reserveren." De lucht klaarde op en ze hebben lekker ge speeld. Een dag op pad in Zeeland met hun blije meiden van 10, 7 en 5 jaar, het bevalt Sara en Robert uitste kend. maandag 10 mei 2021 WA 'Zo vers krijg je ze nooit, echt heerlijk' Arie Westeneng Yerseke 2» Aukje (met oranje handschoenen) en Anne uit Amsterdam: ,,Er liggen zoveel oesters..., welke is nu goed?'' Ko de Oesterman geeft raad. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN - Ko de Oesterman Nejc van den Berg bij de waterspuit van Tropical Zoo. foto johan van DER HEIJDEN Maja en Joost van den Berg zit ten te genieten in de zon bij de Spettertuin van Tropical Zoo De Berkenhof. Zoontje Nejc van 5 speelt met zijn kleine zusje Laura tussen de fonteinen. ,,Het is onze allereerste terrasdag sinds de lockdown", vertelt Maja met een glimlach, ,,het is een heel mooie Moederdag zo." Arie Westeneng Kwadendamme

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24