Pijnlijk afscheid voor het gezin Obama Van misbruik verdachte ex-officier van justitie staat eindelijk terecht zlm. EUWS 11 Ton extra subsidie voor 50Plus Ouderenpartij 50Plus kan reke nen op 100.000 euro extra sub sidie door het vertrek van Tweede Kamerlid Liane den Haan. Dat zei scheidend voor zitter van de partij Jan Nagel zaterdag op een digitaal partij congres. ,,Om met Johan Cruijff te spreken: elk nadeel heeft z'n voordeel.'' De partij maakt aanspraak op extra geld vanwege de subsi dieregels die gelden voor poli tieke partijen, aldus Nagel. Na dat Tweede Kamerlid Liane den Haan afgelopen week aankon- digde 50Plus te verlaten - en haar zetel te houden - ver wachtte Nagel een forse ver mindering van de partijsubsi die. ,,Maar wat bepaalt nou de Wet financiering politieke par tijen? Die bepaalt dat als je geen zetel hebt in de Tweede Kamer, dat dan de Eerste Kamer gaat gelden. En daar hebben we twee zetels. Dat betekent dat we ongeveer een ton meer subsidie krijgen. Dit hebben we in elk geval zwart-op-wit van het ministerie van Binnen landse Zaken.'' Het betekent niet dat er ineens miljarden vaccins beschikbaar komen voor Afrika EU bestelt geen vaccins van AstraZeneca meer De Europese Unie, die farma ceut AstraZeneca ervan be schuldigt bestelde vaccins niet op tijd te leveren, heeft daar vanaf juni niks meer besteld. Dit bevestigde de Europese Commissaris Interne Markt Thierry Breton, die zei dat de contracten niet verlengd wor den. De Europese Commissie heeft de farmaceut aangeklaagd omdat die leveringscontracten niet zou nakomen en ook geen redelijk plan zou hebben om op tijd te kunnen leveren. Curapao gaat versoepelen Londen kiest weer voor Kahn Feest in Spanje om avondklok AGENDA Vincent L. (48) zou in 2016 be taalde seks hebben gehad met een 16-jarige jongen. De zaak kwam in 2017 aan het rollen, nadat de ou ders van de jongen opvallende be richten op zijn telefoon hadden gevonden. Zij deden aangifte. Tij dens een eerdere zitting in deze zaak bleek hoe groot de impact was op het gezin: de vader van de jongen was zó overstuur toen hij de berichten op de telefoon zag, 'dat hij zichzelfwilde doodrijden'. De jongen had zichzelf op de da- tingsite Bullchat onder de naam 'Jesse' aangeboden. Hij deed dat al vanaf zijn 14de, voor geld, en om stoer te doen. Elf mannen tussen 38 en 61 jaar hadden gereageerd. Zes mannen hadden seks met de jongen toen hij nog 15 was. De an deren, onder wie Vincent L., be taalden voor seks toen hij zijn 16de verjaardag al had gevierd. Overi gens zei Jesse tegen zijn klanten dat hij 18 was. Hij verdiende er zo'n 40 a 50 euro per afspraak mee. De tien andere mannen in deze zaak werden al veroordeeld, maar L. ontsprong als ex-officier van justitie steeds de dans. Dat heeft alles te maken met zijn functie, want hoe omzeil je de schijn van belangenverstrengeling als het Openbaar Ministerie een ex-col lega moet aanpakken? L. werkte toen zijn zaak aan het licht kwam bij het Functioneel Parket in Amsterdam. Die afdeling van het Openbaar Ministerie houdt zich bezig met het afpakken van geld van criminelen en de strijd tegen fraude. Sinds 2008 was L. officier van justitie en hét ge zicht van de aanpak van zware fraudeurs. Vanwege deze zaak werd hij per 1 januari 2018 ontsla gen. Hij was toen al acht maanden geschorst. Kort daarna vond hij overigens weer werk als jurist. De Hoge Raad had de zaak van L. eerder verwezen naar de recht bank in Den Haag, omdat L. in Amsterdam werkte. Haagse offi cieren moesten de zaak gaan doen (om elke schijn van bevoordeling of benadeling te vermijden) en dus niet de twee Amsterdamse aanklagers bij wie de zaak aanvan- W Vincent L. (48) zou betaalde seks hebben gehad met een 16-jarige jongen kelijk was ondergebracht. Het OM liet de zaak echter tóch bij de Am sterdamse officieren, door ze als 'plaatsvervangend officieren in Den Haag' te laten opereren. Dat bleek een blunder. De rechtbank in Den Haag oordeelde namelijk dat het OM dat niet had mogen doen en werd daardoor 'niet ontvankelijk' verklaard. De kans dat L. nog zou worden ver volgd leek verkeken. Dat leverde zelfs de complottheorie op dat het OM de zaak expres had laten crashen. Totdat de Hoge Raad oor deelde dat de zaak tóch door de zelfde officieren mag worden af gewerkt, omdat de aanklagers 'on der het gezag van de Haagse hoofdofficier van justitie vallen'. Toch heeft justitie inmiddels wel Haagse officieren op de zaak gezet: Wouter Bos en Rick Mol. Eerlijk Of het nu dan allemaal juridisch 'goed zal gaan', is nog een beetje de vraag. L's advocaat Aniek Saes wil voorafgaand aan de zaak heel weinig kwijt, maar wel 'dat dit punt nog door de rechter zal moe ten worden beoordeeld'. Vincent L. - die een inleidende zitting in december aan zich voorbij liet gaan - zal er volgens haar vandaag wél bij zijn. Tijdens die eerdere zitting liet Saes al blijken eraan te twijfelen of deze zaak - die lang door justitie Amsterdam werd on derzocht - wel eerlijk zal verlopen. Hoe dan ook: de zaak komt voor de rechter net nu duidelijk is ge worden dat klanten van minderja rigen die zich (gedwongen) aan bieden voor seks, steeds minder vaak voor de rechter belanden. En dat terwijl justitie jaren geleden aankondigde daar flink op in te zetten. Het kan dus ook dat Vin cent L. - als ex-officier van justitie juist iemand die geacht wordt de wet te kennen - extra hard zal worden aangepakt. Bo was volgens hem 'een conti nue, vriendelijke aanwezigheid in ons leven, blij om ons te zien op onze goede en slechte dagen en elke dag daar tussenin. Hij to lereerde al het gedoe dat gepaard ging met het leven in het Witte Huis, had een grote blaf maar geen beet, sprong in de zomer graag in het zwembad, was on verstoorbaar met kinderen, leefde voor de restjes rond de eet- tafel en had geweldig haar. Hij was precies wat we nodig hadden en meer dan we ooit hadden ver wacht. We zullen hem heel erg missen.' Michelle Obama zag Bo als haar zoon. ,,Ik heb twee meiden en een jongen'', zei ze in 2012 in de talkshow van David Letterman. Portugese waterhonden staan bekend om hun allergievriende- lijke vacht. Dat was voor het pre sidentsgezin belangrijk omdat Obama's dochter Malia allergisch is voor honden. Met de komst van Bo ontketenden de Obama's een wereldwijde rage. Overal ont stond een run op de Portugese waterhond. Ook in Nederland. Fokkers vroegen zich af of ze blij moesten zijn met de grote vraag naar de rashond. ,,Normaal kre gen we mailtjes met vragen. Nu vaak een bericht met de zin: Ik wil zo'n Obama-hond. Hoeveel kost dat?'' zei Anneke Griffioen van Casa Hoya's Portugese Wa- terdogs in 2009. maandag 10 mei 2021 GO DEN HAAG Demissionair premier Mark Rutte denkt niet dat het vrijge ven van patenten de juiste op lossing is voor de korte termijn. BRUSSEL WILLEMSTAD Curagao heft mor gen de kentekenre geling op, die sinds 24 maart was inge voerd als corona maatregel. Ook de autoloze zondag wordt afgeschaft. Het zijn enkele van de versoepelingen die de de regering zaterdagmiddag heeft bekendge maakt. Het aantal coronabesmettingen op het eiland neemt flink af, evenals het aantal coronapatiën ten in het ziekenhuis. BURGEMEESTER Sadiq Khan is zater dag zoals verwacht herkozen als burge meester van Londen. Zijn herverkiezing is een van de weinige lichtpunten voor par tij Labour na een reeks van teleurstel lende resultaten. MADRID In Spanje is in de nacht van zaterdag op zondag in meer dere delen van het land op straten en stranden uitgebreid gefeest om het einde van de avond klok te vieren. Om middernacht kwam de maatregel in der tien Spaanse regio's ten einde. Alleen op de Canarische Eilan den, op de Balearen, in Navarra en in Va lencia blijft de avondklok nog van kracht. Omdat een fysieke vergadering op dit moment vanwege het coronavirus niet wenselijk is nodigt de Onderlinge Verzekering Maatschappij ZLM U.A. de leden uit tot het digitaal bijwonen van de jaarlijkse Algemene Ledenvergadering die wordt gehouden op donderdag 27 mei 2021, om 16.00 uur, via Microsoft Teams. 1. Opening 2. Notulen van de Algemene Ledenvergadering van 10 juni 2020 3. Ingekomen stukken en mededelingen 4. Jaarrekening 2020 5. Aanwijzing accountant 6. Samenstelling Raad van Commissarissen 7. Bezoldiging Raad van Commissarissen 8. Rondvraag 9. Sluiting De volledige agenda met bijlagen is op te vragen per e-mail aan secretariaat@zlm.nl Wij verzoeken de leden die de vergadering digitaal willen bijwonen ons dit uiterlijk 20 mei 2021 schriftelijk mee te delen, per e-mail aan secretariaat@zlm.nl of per post aan ZLM Verzekeringen, t.a.v. de directie. Postbus 70, 4460 BA GOES. M.C. Schroevers algemeen directeur verzekeringen Den Haag L. ontsprong als ex-officier van justitie steeds de dans en dat heeft te maken met zijn functie. foto martin dijkstra/lumen WASHINGTON Oud-president Barack Obama en zijn gezin hebben zaterdag afscheid ge nomen van Bo, de Portugese waterhond die ruim tien jaar deel uitmaakte van hun leven. 'We hebben een hechte vriend en trouwe metgezel verloren', meldt Obama op Twitter. De komst van Bo in het Witte Huis leidde tot een run op het ras. foto ap Ex-officier van justitie Vincent L. staat vandaag weer voor de rechter, maar voor het eerst zélf als verdachte: van een ui terst pijnlijk misbruikzaak ook nog. Een rechtszaak met een lange voorgeschiedenis. Victor Schildkamp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11