Land van grutto's en een Zündapp 9 van om de oorzaak van die ver moeidheid te achterhalen.'' Met de huidige technieken, legt hij uit, is er in de hersenen vaak geen af wijking te zien. ,,Met MRI-scans kunnen we bij de meeste mensen niet aantonen wat er aan de hand is.'' Longartsen vertelden eerder in deze krant hetzelfde verhaal. Ook zij zien geen opvallende dingen, terwijl de patiënt toch echt kortademigheid ervaart, of druk op de borst. Het geeft mensen vaak het gevoel dat ze van het kastje naar de muur worden gestuurd. Neuroloog Van Dijk gebruikt liever een ander spreekwoord: „Schoenmaker, blijf bij je leest. Als ik als neuroloog niet kan aantonen dat er zenuwschade is, kan ik daar geen therapie op richten. Wel kunnen we samen kijken hoe we patiënten het beste begeleiden.'' De arts ziet een parallel met chro nische Q-koortspatiënten, en met mensen die lang last houden van een hersenschudding. ,,Zij hebben verge lijkbare klachten én bij slechts een kleine groep wordt een stoornis aan getoond. We kunnen alleen die groep helpen.'' Voor de andere mensen rest... Ja, wat eigenlijk? Olde Loohuis trekt zich hun lot zeer aan. ,,Het gaat om zulke grote aantallen, en het zijn zulke vreselijke verhalen. Er móét meer onderzoek komen. Niet naar de aantallen mensen en hun klachten, zoals het RIVM komend jaar doet, maar naar behandelingen, medicij nen. Deze mensen moeten vooruit geholpen worden.'' Immuunsysteem Theorieën over wat er met patiënten - in meerderheid vrouw, tussen de 25 en 65 - aan de hand is, zijn er ge noeg. Sommige wijzen naar het im muunsysteem. „Corona is voor de mens een nieuw virus, waar ons afweersysteem heftig op kan reage ren'', zegt Farid Abdo, neuroloog en intensivist in het Radboudumc. ,,Dat geldt mogelijk ook voor de afweer- cellen in de hersenen. Dit kan ervoor zorgen dat hersencellen minder goed Klachten huidige situatie werken en je concentratieproblemen krijgt, stemmingsstoornissen of een minder goed werkend geheugen.'' ,,We zien ook dat veel longcovidpa- tiënten last ondervinden bij zaken die met het autonome zenuwstelsel te maken hebben'', zegt Olde Loo- huis. ,,Dat regelt dingen waar je niet meteen invloed op hebt: je hartslag, zweten, temperatuur. Het lijkt erop dat deze zenuwen aangetast zijn.'' Ergotherapeut Van Erp: ,,Sommige patiënten hebben een enorme over prikkeling in hun handen en voeten. Mogelijk komt dat door een bescha diging van de zenuwen. Mensen krij gen hartkloppingen terwijl ze op de bank zitten. Of het zweet breekt ze ineens uit.'' De aantasting van de autonome ze nuwen is een van de hypotheses, zegt neuroloog Van Dijk. ,,We moe ten eerst zien aan te tonen of die klopt. Daar is wetenschappelijk on derzoek voor nodig. Dat is volop ge start, maar vraagt echt meer tijd en middelen. Pas daarna kun je eventu eel denken aan een medicijn. Dat is nog heel ver weg.'' Voor de afzienbare termijn is het voor de steeds groter wordende groep mensen met aanhoudende klachten op de tast zoeken naar ver betering. Olde Loohuis erkent dat er 'geen echte behandeling' is. Wel komen er bemoedigende signalen vanuit de hoek van ergotherapeuten. ,,Wij zoeken naar een balans tussen belasting en belastbaarheid'', zegt Van Erp. ,,En vanaf een laag niveau beginnen met opbouwen.'' Puntensysteem Met een puntensysteem houden mensen hun inspanningen elke dag in de gaten. ,,Mensen kunnen op goede dagen in hun hoofd vaak veel meer dan wat in de praktijk het geval blijkt'', zegt revalidatiearts Paulien Goossens. ,,Met een ergotherapeut maken ze een schema dat ze kunnen volhouden.'' Ze ziet dat het resultaat heeft. ,,80 tot 90 procent van mijn patiënten gaat zo goed vooruit, dat ze niet naar een revalidatiecentrum hoeven.'' Ook longcovidpatiënt Nienke Doornbosch noteert elke dag haar punten in een schriftje. ,,Dat is heel goed voor mij. Ik ben toch een type dat niet wil zeiken en gewoon door gaat. Dit maakt me bewust van wat ik allemaal doe. Ik moet nu echt even aan mezelf denken.'' Tegelijk is de vraag naar welk ni veau wordt toegewerkt. Hoewel veel patiënten op een gegeven moment hun leven weer oppakken, kan geen enkele arts beloven dat alle longco- vidpatiënten weer de oude worden. ,,Ik weet het niet'', zegt Goossens. ,,Veel mensen zijn al blij als ze dage lijkse dingen weer kunnen doen en weer kunnen werken.'' C-support helpt nu de eerste patiënten die na een jaar ziekte de arbo-beoordeling krijgen, en nog niet in staat zijn hun werk te hervat ten. Komt het met hen nog goed? Het eerlijke verhaal, zegt neuroloog Van Dijk, is dat er waarschijnlijk een groep overblijft die niet helemaal beter wordt. ,,De voortgang van de medische wetenschap wekt veel ver wachtingen, maar we moeten ook bescheiden zijn en erkennen dat we niet overal een oplossing voor heb ben. Een deel van ons werk is men sen genezen, een ander deel gaat over mensen begeleiden hoe ze met klach ten kunnen omgaan. Het tweede is in sommige gevallen reëler.'' Patiënt Nienke Doornbosch weet als huisarts maar al te goed dat lang durige ziektes ook chronisch kunnen worden. ,,Ik heb steeds meer pijn aan mijn voeten, en ik weet uit mijn praktijk dat zenuwschade of zenuw pijnen op latere leeftijd vaak niet meer overgaan. Ik word niet vrolijk als ik daarover nadenk, ik heb nog heel wat jaren voor de boeg. Maar hoe gaan die eruitzien?'' IN QUARANTAINE DAG 420 We waren een paar dagen in het noorden. Een huisje tussen de weilanden, Friesland, in de woeste dagen die het land zomaar over vielen. Windvlagen, regenbuien en echt: plaatselijke stormen. Je hoort ze aanrollen door de bomen, even woest ontladen boven ons huisje op de terp, en dan weer verder zoeken naar een nieuw slachtoffer. Maar niks zo mooi als de woeste wolken hemel boven Friese weilanden (nou ja, wel een paar dingen natuurlijk, maar in de top 10 van mooie Hollandse dingen...), dicht bij het Lauwersmeer, waar alle wei devogels van Nederland aan hun nesten werken en hun opschepperige vluchten maken. Scholeksters, kraaien, wilde een den, gigantische meeuwen en grutto's. Grutto's, je leest er weleens over, maar dan ineens zit je aan een veld waar ze dag in dag uit rondfladderen en direct duidelijk wordt waarom ze zo heten, al roepen ze meer 'rrrrrruttó, rrrrrruttó'. Het mooiste vind ik als een paar van die grote vogels met veel klapwieken in een snelle vlucht voorwaarts van het weiland opvliegen en dan in één waai, woosh, zich door de wind in een gracieus lome vlucht laten meenemen naar achteren. Hoe heer lijk moet dat zijn. Alsof je op een immens asfaltplateau met een grote auto in enen je achteruit mag inschakelen en dan maar gassen, zonder de angst ergens tegenaan te botsen. Het land moest op slot, de winkels dicht, maar met vis en hongerige passanten doe je toch goede zaken Nou ja, wat doe je verder op zulke dagen behalve vogels kijken, koffie drinken, Qwixxen en Monopoly spelen? Lezen, zou je misschien zeggen, als je geen kinderen tussen de 6 en 10 had die schatjes zijn, maar ook constant aandacht willen. Vermaak! Eropuit! 'We willen wat doen!' Wandelen dus en ritjes langs de dorpen van het noorden, waar het niet uitzonder lijk is om een man op een Zündapp tege moet te komen. Naar de haven van Lau- wersoog ook, waar - serieus - een 'kibbe- ling-drive-through' bestaat, voor een lunch vers uit de boten van de Waddenzee. Sta daar even bij stil. Het land moest op slot, de winkels dicht, maar je hebt vis en honge rige passanten en dan bouw je met een paar schotten aan de achterkant van je hyper moderne viswinkel een schuurtje waar je desalniettemin goede zaken doet. Want tijdens corona blijkt dat Nederland houdt van geïmproviseerd winkelen. Vier zakjes met dampende vis, de kinde ren in de achterbak, wij achter de voorruit waar de regen tegenaan zwiept, met uit zicht op een vissershaventje. Klein geluk, groot? Wie zal het zeggen. zaterdag 8 mei 2021 GO voor een raadsel Aantal O 500 1000 1500 Vermoeidheid Concentratieproblemen Geheugenproblemen Kortademigheid Hoofdpijn Spierpijn Slaapproblemen Somberheid/prikkelbaarheid Pijn op de borst Overgevoeligheid voor licht en geluid Hartkloppingen Duizeligheid Gewrichtspijn Minder of geen geurbeleving Wisseling van temperatuur Buikklachten Problemen met gezichtsvermogen Hoesten (Nacht-)zweten Keelpijn Huidproblemen 9 C Terugkerende infecties t c Anders - Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9