'Als iedereen naar links wil, denk ik: wat gebeurt er als ik naar rechts ga' Nathan Rutjes Rotterdam. Maar wat ga ik aan ze vragen dan? Ik zou ze alleen maar ongerust maken. En fysiek konden ze ook niet helpen, want zij zaten in Rotterdam en ik in Limburg.' 'Ja. Wat niet wil zeggen dat ik het altijd het beste weet hoor.' 'Van de buitenwereld niks, nee. Ik heb bijvoorbeeld nu besloten om vanaf volgend seizoen jongens onder de 9 te gaan trainen hier bij Sparta. Dat speelse en enthou siaste van die doelgroep vind ik geweldig - ik kan hen denk ik nóg meer bijbrengen dan die jongens van 16. Zo'n stap is niet gebruikelijk in de voetballerij; iedereen wil juist altijd hogerop. Maar dan heb je te maken met Nathan Rutjes die zijn eigen weg kiest. Ik kan heel recalcitrant zijn daarin. Als iedereen naar links wil, denk ik: effe kijken hoe de rest reageert als ik naar rechts ga. Als je mijn haar niet mooi vindt, dan is die mat over twee weken nóg langer. Die trekjes heb ik wel.' 'Jazeker wel. Van Angelique, van René. Waar iedereen denkt dat ze Nathan Rutjes kennen, kennen zij me écht. En wie me ook met enige regelmaat de ogen opent, is Mil. (Miljuschka Witzenhausen, medekandidaat in Wie is de Mol?, met wie hij bevriend is gebleven, red.) Zij is goudeerlijk. Zegt gewoon - beng! - waar het op staat.' 'Dan zegt ze bijvoorbeeld: "Nathan, je zegt wel dat je geeft om je gezin, maar je bent er nooit, je mist de helft van hun leven. Als Lavezzi op zaterdagochtend moet voetballen, waar ben jij dan? Nou?" Ja, dan sta je wel even met je mond vol tanden, want inderdaad, ik ben in 2,5 jaar maar vier keer bij Lavezzi's wedstrijden geweest omdat ik altijd met mijn jongens van Sparta onderweg ben. Ik leef in de bubbel van de voetballerij, voor mij is dat normaal. Maar Mil komt niet uit de voetbalwereld en zegt: nee, dat is niet normaal. Mooie gesprekken vind ik dat, hoor.' 'Laten we het zo zeggen: ik ben in ontwikkeling. (Harde lach.) Maar wat ik wel heb ingezien, is dat mijn werk - wat eigenlijk niet eens voelt als werk - maakt dat ik veel van Lavezzi mis. Ik zou graag meer bij zijn voetbalwedstrijdjes willen kijken, vaker samen eten. Ik zie hem nooit uit school komen, leg hem doordeweeks niet op bed. Dat is wel een pijnlijke conclusie ja.' 'Dat is een hele goeie. Dan komt mijn verantwoordelijkheidsgevoel om de hoek zetten dat ik voel naar de club. Dat botst een beetje. Ik kan er niks aan doen, maar als ik die jochies hier op die club aan zie komen, daar word ik zó naar toegetrokken. Maar goed, deze baan zou ook gewoon in veertig uur moeten kunnen in plaats van zestig uur. Daar ga ik de komende jaren aan werken.' 18 Dus zo heb je ook dit in je eentje opgelost? Trek jij je eigenlijk van iemand wat aan? En van mensen die dicht bij je staan, trek je je daar iets van aan? De op 1 december 1983 in Rotterdam geboren Nathan Rutjes wordt pas relatief laat gescout als profvoetballer. Hij werkt als trainer in een fitnessclub als hij op 19-jarige leettijd wordt binnengehaald bij voetbalclub Sparta. Later komt hij uit voor MVV en Roda JC. Daarnaast begeett hij zich in de televisiewereld: als gast in talkshows, presentator van kinder programma's en commentator bij sport programma's. Na zijn profvoetbal pensioen drie jaar geleden focust hij zich op het trainen van de Sparta-jeugd onder de 16. Rutjes en zijn vriendin Angelique kregen samen zoontje Lavezzi (8), die met programma's op NPO Zapp en een populair Instagram-account (bijna 100.000 volgers) een succesvolle eigen tv-carrière heett. In wat heett zij jou de ogen geopend? En? Heb je je iets van haar preek aangetrokken? En waarom sla je niet met je vuist op tafel en zeg je: zoek het uit, ik ga op tijd naar huis om samen te eten met mijn kind?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 98