Maar in een lege kantine, zonder een groep mensen om hem heen, is hij een opvallend kalme, rustige verschijning - op af en toe een sprong overeind na. Hij geeft antwoord op alle vragen zonder enige ijdelheid of aarzeling over hoe iets zou kunnen overkomen. 'Authentieker dan Nathan krijg je het niet,' zei manager en vriend René al van te voren. Maar dat hij alleen maar positief zou zijn, dat is toch een wat te beperkte blik op hem als persoon. 'Ik wil dingen doen die bij me passen. Het voelt voor mij niet oprecht om dingen te zeggen over corona, terwijl ik daar geen verstand van heb. Dat voelt alsof ik een kunstje moet komen doen, maar je huurt mij niet in om even de clown uit te hangen - dat is niet Nathan, snap je? Ik heb een tijdje terug samen met René besloten me te richten op drie zaken: jeugd, sport en maatschappelijk werk. Er blijven genoeg capabele mensen over om iets zinnigs over corona te zeggen.' 'Ja, maar dat hoeft voor mij niet per se voor de camera. Ik help de jongens van mijn trainingsteam en doe Zapp Sport@home met Lavezzi (filmpjes waarin ze sport- oefeningen uitleggen die kinderen thuis kunnen doen, red.), wat is overgenomen door veel basis scholen. Dat past beter bij me.' 'Nee, dat niet. Alles wat ik heb gedaan op tv, daar was ik altijd volledig mezelf. Maar er is wel uitgescholden voor meisje. Maar hij zegt gewoon: o ja, vind je dat? Dan vind je mij toch een meisje joh, lekker belangrijk.' Het is maandagochtend 11 uur en Nathan Rutjes (37) zit op een bankje in de uitgestorven kantine van het trainingscomplex van voetbalclub Sparta. Rutjes traint hier sinds drie jaar 'zijn' elftal van jongens onder de 16. Daarvoor was hij veertien jaar actief als prof voetballer voor Sparta, MVV en Roda JC. Topscorer is hij nooit geworden en ook al schopte hij het niet tot een Nederlandse topclub, hij was er wel een opvallende ver schijning. Zijn kapsel en vaak onbedoeld grappige uitspraken in interviews maakten hem tot een cultheld. Op YouTube staan veelbekeken compilaties met de 'mooiste uitspraken van Nathan Rutjes', onder meer één waarin hij het als Roda JC-speler na de wedstrijd opneemt voor de scheids rechter. Een zeldzaamheid in de voetbalwereld. 'Ja, die man doet ook gewoon hartstikke zijn best, weet je,' zegt Rutjes tegen de verslaggever. 'De keuzes die hij maakte, waren gewoon hartstikke terecht. Ik denk dat we vooral onszelf hebben benadeeld.' Zo kennen we Nathan Rutjes ondertussen: als die sympathieke jongen uit Rotterdam die altijd wel een positieve draai aan de zaak weet te geven. Die in de derde persoon over 'Nathan Rutjes' praat. Op televisie zagen we hem in RLTLate Night met zijn rubriek Op het matje bij Nathan, waarin hij zijn licht liet schijnen op actuele gebeurtenissen, en vorig jaar als kandidaat in Wie is de Mol?. Ook is hij te zien in reclamespotjes van wedkantoor Toto, waar hij als een in het wit gehulde goeroe mensen moet bewegen bewust te spelen. Waar hij ook opduikt, de oud voetballer is altijd eerlijk, behulp zaam en enthousiast. Op Twitter schreven mensen: Nathan Rutjes for president! MEZZA 15 René vertelde dat je het afgelopen jaar vaak bent gevraagd om in talkshows een positieve noot te komen brengen over deze corona- tijd. Die verzoeken hebben jullie afgeslagen. Waarom? Maar jij zou misschien iets kunnen toevoegen, met jouw positieve blik? Je zegt niet te willen worden in gehuurd als act. Heb je weleens het idee gehad dat de media je zo neerzetten?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 95