t *88? 8 NIEUWS m CORONA LANGDURIGE KLACHTEN Terwijl tienduizenden mensen maanden na hun besmetting met corona nog altijd kampen met zware klachten, zijn artsen nog steeds op zoek naar de oorzaak. Hoe kunnen ze deze mensen helpen? ,,Het eerlijkste antwoord: we weten het niet.'' et is bijna veertien maanden geleden dat Nienke Doorn bosch (47) corona kreeg. ,,Het is wat het is'', zegt de Wijchense, huisarts van beroep, over haar huidige toe stand. Dat tekent haar karakter: ze is geen aansteller. Het zegt evengoed iets over haar tamelijk uitzichtloze situatie. ,,De laatste maanden blijf ik op een plateau hangen. Gaat dit nog wel over, vraag ik me soms af. Dat kan niemand mij vertellen.'' Doornbosch, moeder van drie, maakte vroeger lange wandelingen met haar hond in het bos. Nu moet ze tevreden zijn met tien minuten of een kwartiertje, op een bescheiden tempo. Haar conditie staat in de weg, net als de pijn in haar voeten. Ze was een betrokken, actieve moeder, nu is ze blij als ze af en toe een spelletje mee kan doen. Ze werkt niet meer. ,,Het is frustrerend. Je wilt een leuke moeder zijn, een leuke vrouw.'' Er zijn in Nederland veel meer mensen zoals Nienke, al is onbekend hoeveel. Tienduizenden mensen met long covid (langdurige coronaklach ten) lijkt een voorzichtige schatting. Groot Brits onderzoek suggereert dat 13,7 procent van de mensen die met corona besmet zijn geweest na drie maanden nog klachten heeft. Met achtduizend besmettingen per dag komen er in Nederland dus dagelijks vele honderden mensen bij van wie het leven voor langere tijd wordt ont regeld. Honderden mensen die niet goed aan het sociale, economische en maatschappelijke verkeer kunnen deelnemen. 'Een volksgezondheids- catastrofe in de maak', schreef het Britse tijdschrift The Economist deze week. De soms hartverscheurende be richten in de Facebookgroep 'Corona patiënten met langdurige klachten' geven een goede indruk van de indi viduele ellende achter deze cijfers. Verkeerde aanpak Ondertussen breken (para)medici zich het hoofd over de vraag hoe al deze mensen geholpen kunnen wor den. Aanvankelijk, vertelt Robert Saarloos, fysiotherapeut in Oud-Beij- erland, was het idee om de ex-Covid- patiënten weer conditie te laten op bouwen. Dat was in de tijd dat corona puur als longziekte werd gezien. ,,We maken ze fitter, dachten we. Dan zijn Mensen kunnen op goede dagen in hun hoofd veel meer dan wat in de praktijk het geval blijkt w ze minder vermoeid. Nu denk ik: ik heb die mensen echt iets aangedaan wat achteraf misschien eerder mis handeling dan behandeling was.'' Ook Doornbosch dacht dat hard werken de beste remedie was. ,,Niet aanstellen, gewoon doorgaan. Dus ik ben ook weer gaan werken. In de zo mervakantie merkte ik al dat dat niet goed ging. Maar ik ging door, vraag me niet hoe. Thuis kon ik niets meer. In de kerstvakantie moest ik accepte ren dat het gewoon niet ging.'' Zo zijn er nog duizenden corona patiënten, van wie het gros geen zie kenhuis van binnen zag, die na de eerste golf hun uiterste best deden om 'beter' te worden. Dat bleek een misrekening. ,,Als je inspanning vraagt, moeten deze mensen het bezuren'', zegt Alfons Olde Loohuis, medisch adviseur bij C-support, dat nazorg biedt aan Covidpatiënten met langdurige klachten. Trajecten van zes tot acht maanden zijn geen uitzondering, zeggen the rapeuten die het van dichtbij mee maken, zoals ergotherapeut Sabine van Erp uit Boxmeer. ,,Het gaat heel langzaam. Daar schrik ik toch van.'' Fysiotherapeut Saarloos moet tot zijn spijt constateren dat patiënten uit de eerste golf mogelijk veel hin der hebben gehad van de eerste be handelingen. ,,Deze mensen zijn het hardst gedupeerd. Het duurt bij hen veel langer voordat ze eruit komen.'' Van Erp: ,,Zij lopen al zo lang rond met klachten, dat ze van ver moeten komen. Mensen uit de tweede golf komen sneller bij ons, vaak met mildere klachten. Die kunnen we meteen op het goede spoor zetten.'' Dat niet bekend was hoe patiënten met langdurige klachten moeten worden behandeld, is niemand te verwijten; Covid-19 was een nieuw verschijnsel. De medische weten schap staat nu voor een puzzel. ,,We zien dat mensen vermoeid zijn'', zegt Ewoud van Dijk, neuroloog in het Radboudumc en voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Neuro logie. ,,Ze hebben meer moeite met aandacht en concentratie, onthouden dingen daardoor minder makkelijk. Maar we weten er nog onvoldoende zaterdag 8 mei 2021 GO Long covid: artsen staan nog Ellen van Gaaien Sander van Mersbergen Wijchen Huisarts Nienke Doornbosch maakte altijd lange wandelin gen met de hond. Sinds ze corona kreeg, heeft ze daar de con ditie niet meer voor. Ze noteert elke dag in een schriftje wat ze wel en niet kan. FOTO'S KOEN VERHEIJDEN - Paulien Goossens, revalidatiearts

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8