Heleen van Royen 'Vergeet het, mam,' zeiden Olivia en Sam opvallend eensgezind, 'dit wordt niks' 'O mam,' zegt Olivia met een zucht. 'Het is net als met de zwaluwen.' Ik sla mijn ogen schuldbewust neer. Het heeft geen zin om het te ontkennen. Het zal weer overgaan, dat is het enige wat zeker is. Ooit zal ik er weemoedig aan terug denken, maar op dit moment zit ik er middenin en valt er niet aan te ontkomen. Het heeft me in zijn greep, net als de zwaluwen destijds: de cryptohandel. Op zich goed nieuws, want het leidt me af van de andere c die mijn hoofd voortdurend op hol brengt. De corona- pandemie doet mijn brein geen goed. 'Je kunt het ook allemaal niet lezen, hè?' zegt Bart geïrri teerd als ik mijn zoveelste coronatirade tegen hem afsteek. Kon ik dat maar. Dan liever crypto. Van crypto word ik vrolijk, net als van de zwaluwen. Ooit leefde ik onder een zwaluwnest. We woonden nog in Portugal. Een zwaluwpaar had een nest gebouwd op een gordijnrails onder onze overkapping. Het paartje bleek niet erg bedreven in het bouwen van nesten. Ze hadden zich er met een jantje-van-leiden vanaf gemaakt. Je kon het nauwelijks een nest noemen. Toen de kluwen takjes met inhoud naar beneden donderde, stormde onze Mechelse herder erop af. Ik kon Igor net op tijd opzij duwen en redde vier zwaluwbaby's van een wisse dood. Vervolgens had ik een probleem. Het nest was te gammel om terug te zetten. Het paartje was gevlogen. 'Vergeet het, mam,' zeiden Olivia en Sam opvallend eens gezind. 'Dit wordt niks.' Ik weigerde mijn nederlaag te erkennen, haalde de trap en pakte een terracotta terrastegel uit de schuur. De tegel legde ik op de gordijnrails en een randje van de over kapping. Het was een wankele constructie, maar het lukte. Ik schoof de resten van het nest met de kale, roze vogeltjes erin op de tegel. Daarna ging ik eronder zitten en wachtte. Lang verhaal kort: de amateurzwaluwen keerden terug en pakten de draad van het voeden weer op. Ik raakte per dag meer in extase en was er niet weg te slaan. Af en toe klom ik de trap op om te kijken hoe hard onze baby's groeiden. Ik fotografeerde elk nieuw veertje. Pas toen de laatste zwaluw was uitgevlogen - Olivia bekende later dat ze hem een zetje had gegeven - kreeg ik weer oog voor mijn andere gezin. s Naast de zwaluwen heb ik nog vele andere obsessies gehad. Een losse greep: Rafael Nadal, ijsbeerjong Knut, h een Portugese strandwachter, tienduizend stappen per dag en Lady Maya, de iconische zeearend uit Beekse g Bergen, die in 2018 een week vermist was. Dat was een lange week voor mij en de mijnen. Momenteel is het de cryptohandel. Dag in dag uit staar ik naar de koersen, zoals ik ooit naar de zwaluwen staarde. Als ik heb gekocht, hoop ik op stijgende lijnen. Als ik heb verkocht, probeer ik de koersen omlaag te kijken. Crypto houdt me zoet, crypto inspireert me. Bart en mijn kinde- ren zijn het al helemaal zat, ik geniet met volle teugen. Zoals een oud Portugees gezegde luidt: een schrijver zonder obsessie is als een zwaluw zonder zomer. 2 MEZZA 7 Schrijver Heleen van Royen (56) woont samen met Bart (34). Ze is moeder van Olivia (28) en Sam (24) en oma van Spencer (9 maanden) en van twee bonuskleinkinderen van 13 en 11. CÜ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 87