toadfe»*- 'Dit komt heel hard aan' m -M rr" 7 AARDBEVINGEN HERSTEL HUIZEN SMaSiPi Niet de geschatte 26.000, maar slechts vijftig huizen hoeven nog maar te worden versterkt in het aardbevingsgebied. Die uitspraak van NAM-directeur Johan Atema maakt Groningers woedend. ,,We worden weer neergezet als profiteurs'', klinkt het verontwaardigd. Woede over schrappen van geschiedenis programma Andere Tijden v f Y"» iff l&A'irifi** •»r Stuitend. Een ander woord heeft actievoerder Ger Warink uit het Groningse Loppersum niet voor de uitlatingen van Johan Atema van de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM). ,,Dit is directeur nummer zoveel die aan de kast rammelt om te laten weten wat hij vindt. Maar dit gaat echt te ver. De NAM is de veroorzaker van onze ellende. Ze moeten gewoon de schade betalen en verder hun mond houden'', zegt Warink. De NAM boorde tientallen jaren in Groningen naar gas waardoor er nu geregeld aardbevingen zijn en duizenden huizen zijn beschadigd. De topman van het bedrijf laat in een interview met NRC Handels blad weten dat ze niet 'alles betalen wat de overheid belooft'. Ze zijn zeker van plan de Groningers 'ruimhartig te compenseren', maar tegelijkertijd zijn er volgens Atema onredelijke verwachtingen gewekt bij omwonenden. Ook komen er volgens hem claims binnen uit gebieden die niet eens in het be- vingsgebied liggen. Volgens Atema is de provincie even veilig als Friesland of Zeeland als de gaskraan volgend jaar dicht gaat. Er zou dan ook nog maar ver sterking nodig zijn voor zo'n vijftig woningen, niet voor de mogelijk 26.000 waar nu steeds van wordt uitgegaan. Vooral deze laatste uitspraak zet kwaad bloed bij de Groningers. Be woner Warink, wiens huis zwaar is beschadigd, zit al vanaf 07.00 uur in de morgen aan de telefoon. ,,Atema beseft niet wat dit losmaakt. We krijgen weer het gevoel dat er een spelletje met ons wordt gespeeld.'' Ook bestuurslid Coert Fossen van de Groninger Bodembeweging vindt het onbestaanbaar dat Atema met zijn uitlatingen de bewoners in de hoek zet. ,,Hij schetst een beeld dat er niet zoveel aan de hand is en dat wij profiteurs zijn. Dat is ge woon onzin. We zijn het van de NAM gewend dat ze deze proble matiek bagatelliseert, omdat er ach ter de schermen met de overheid een conflict speelt over de rekening. Dat doen ze wel over onze rug.'' Het kabinet heeft inmiddels laten weten dat alle kosten als gevolg van aardbevingsschade die bij de NAM in rekening künnen worden ge bracht, ook in rekening züllen wor den gebracht. De ministeries van Economische Zaken en Binnen landse Zaken zeggen desnoods naar de rechter te stappen als het bedrijf dwarsligt. Ook zijn ze het niet eens met de stelling dat maar vijftig huizen ver sterking nodig hebben. Iedere wo ning zal afzonderlijk onderzocht moeten worden, voordat kan wor den gezegd hoeveel huizen ver sterkt moeten worden, stellen zij in een reactie. Politieke partijen hebben al om opheldering gevraagd. SP-Kamerlid Sandra Beckerman omschreef de opstelling van de NAM gisteren als 'harteloze hebzucht' die 'ongekend en onacceptabel' is. ,,De minister is nu aan zet om onmiddellijk in te grijpen.'' PvdA'er Henk Nijboer noemt het 'stuitend' dat de directeur 'zijn han den aftrekt van Groningen'. „Som mige muren vallen eruit. Als je be weert dat er maar vijftig woningen versterkt moeten worden, weet je niet wat er speelt", aldus het Ka merlid. Hij wil dinsdag in het vragenuur tje vragen stellen. Ook hoopt hij de NAM en de aandeelhouders Shell en Exxon naar de Kamer te krijgen voor een hoorzitting. Woede en diepe teleurstelling stre den gisteren om voorrang, nadat bekend werd dat het NTR en VPRO-programma Andere Tijden volgend jaar van de buis verdwijnt. Prominenten lieten van zich horen, er kwam een petitie en op sociale media was #anderetijdenmoetblij- ven lange tijd trending topic. ,,Een schande'', zegt voormalig programmadirecteur en regisseur Bert van der Veer. ,,Andere Tijden is zo'n programma waarvan je dacht dat het tot het einde der tijden op televisie zou zijn. Zeker als je toe gang hebt tot het Instituut voor Beeld en Geluid. Het is de plicht van de NPO om dit soort program ma's te behouden.'' Drie jaar gele den ging het aantal afleveringen van 35 naar 18. ,,Toen ontstond er ook veel ophef', weet Marja Ros, eindredacteur van Andere Tijden. ,,We zijn dus blij met de belang stelling en waardering, want het is een grote klap voor de redactie.'' De NPO wil de merknaam behou den maar een andere vorm voor Andere Tijden: speciale uitzendin gen op televisie en nieuwe initia tieven online. De achttien regu liere afleveringen op televisie wor den geschrapt. Ros: ,,Daardoor zijn we het podium van NPO2 voor een groot deel kwijt. Hoe hou je de merknaam in stand met af en toe een special? De NPO wil flexibeler opereren, kortere series en geen langlopende titels meer. Maar je hebt de etalage van televisie ook nodig voor specials en online.'' Het verdwijnen van Andere Tijden slaat een gat in de geschiedenisafdeling van de NTR waar onrust is onder het personeel. ,,Die redactie staat voor kwaliteit, ervaring en kennis. Als je dan zoveel minder gaat ma ken, is het logisch dat mensen voor hun baan vrezen.'' Andere Tij den, bedacht door Ad van Liempt en regisseur Gerda Jansen Hen driks, kwam in 2000 voor het eerst op tv en won een jaar later de Zil veren Nipkowschijf. Archief Het geschiedenisprogramma trok op het hoogtepunt (2008) 542.000 kijkers. Dat zijn er nu gemiddeld 281.000. ,,Maar na een week, maand of zelfs jaar komen daar veel kijkers bij. Andere Tijden is ook een archief voor veel mensen'', stelt Ros. Hans Goedkoop presen teerde Andere Tijden bijna twintig jaar. Hij vertrok na de vorige be zuinigingsronde en werd opge volgd door Astrid Sy. „Buitenge woon triest dat het programma verdwijnt'', aldus Goedkoop. ,,Toen de netmanager de helft van onze afleveringen afnam, heb ik al meteen gezegd: dit is een sterf huis. Dat werd toen ontkend, maar is nu toch gebleken.'' Klopt, stelt Ad van Liempt. ,,Het is verschrikkelijk en heel dom wat er nu gebeurt. Maar geen verras sing. Als je het programma van primetime naar kwart over tien zet, tegenover de talkshows, dan weet je dat je kijkers gaat verlie zen. Dan kun je voorbedachte rade noemen van de NPO. Zo help je het programma om zeep.'' Margriet Vroomans, radiopre sentator van De Ochtend op NPO 4, maakte zich gisteren sterk voor een petitie waarvoor in een rap tempo 15.000 handtekeningen werden verzameld. „Uitgerekend nu, drie dagen nadat we herdach ten wat er in de geschiedenis is ge beurd, komt dit nieuws. Het is af schuwelijk. Als het nu de bedoe ling is dat er meer jongeren moe ten kijken, ga dan daarover naden ken. Meer op sociale media, meer aansluiting bij een ander kijkge drag, maar daarvoor is wel de con tinuïteit van een kwaliteitsredac tie nodig.'' In gesprek Een woordvoerder van de NPO laat weten 'nog in gesprek te gaan met de omroepen over de pro grammering van 2022'. ,,Maar we vragen ons voortdurend af: vol doen we aan onze publieke taak opdracht? Brengen we voldoende journalistiek, ontspanning, educa tie? Daarover blijven we continu met de omroepen in gesprek. Maar of Andere Tijden nu in welke vorm doorgaat, er zullen altijd geschie denisprogramma's zijn.'' VPRO laat weten dat 'Andere Tijden moet blijven'. Van Liempt: ,,Er is zoveel verontwaardiging dat ik bijna ga denken dat het nog te redden is.'' zaterdag 8 mei 2021 GO fSPM ÏJHHÊZi. s i 1 *'lf A' AL ,^Y Groningers boos op NAM die schade 'bagatelliseert' \J a - v. 1-if' SKR i k. -»■ J-r -y \r* Raymond Boere Loppersum Volgens NAM-baas Johan Atema is er nog maar versterking nodig voor zo'n vijftig huizen. Er is massale verontwaardiging ontstaan over het verdwijnen van Andere Tijden op televisie. Bij de kijkers en de makers. ,,Als je minder gaat maken, moeten mensen vrezen voor hun baan.'' Dennis Jansen Hanneke van Houwelingen Hilversum M Ad van Liempt, bedenker van Andere Tijden: „Heel dom wat er nu gebeurt.'' FOTO JAN RULAND VAN DEN BRINK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7