Voortaan leggen we onze telefoon en smartwatch op een pad Gadgets zijn net mensen: om de zoveel tijd moeten ze zich weer helemaal opladen. Steeds vaker kan dat draadloos. Nou ja, semidraadloos, want die ene kabel naar het stopcontact blijft voorlopig wel vereist. 26 Of het nu je telefoon, smart watch, set oordopjes of bluetoothspeaker is, meer en meer modellen hoefje niet langer aan een stopcontact te hangen als ze leeg zijn. Draadloos opladen via een speciale oplaadschijf scheelt een hoop gepruts met stekkertjes en daarmee slijtage aan de poort. Dat oplaadstation zelf is uiteraard wel met een draad verbonden met de netspan ning, de stroom moet immers ergens vandaan komen. Draadloos opladen is niets nieuws onder de zon. Uitvinder en elektrotech nicus Nikola Tesla, de rivaal van Thomas Edison, werkte er een eeuw geleden al aan en de eerste telefoons die draadloos een opkikker konden krijgen, stammen uit het tijdperk van de eerste Nokia- telefoons en Palm-handcomputers. De oplaadtechniek is gebaseerd op inductie, waarbij elektrische spanning wordt opgewekt in een magnetisch veld. De plaatsing van bijvoorbeeld een smart- phone op een zogenoemde pad luistert wel nauw, omdat de spoelen van zender en ontvanger netjes op elkaar moeten passen. Een verschuiving van een paar millimeter kan funest zijn voor het laadproces. Daarom kreeg de nieuwste generatie iPhone vorig jaar MagSafe, waarbij de lader en telefoon magnetisch precies goed op elkaar klikken. Eén standaard voor alle merken Dat draadloos opladen nu opeens vaart lijkt te maken, komt doordat er steeds meer smartphones op de markt komen die daarvoor geschikt zijn, zoals alle iPhones sinds de 8, de paradepaardjes van Samsung sinds 2015 en de duurdere modellen van andere merken. Maar wat vooral helpt: er is wereldwijd één standaard waarvan ze alle gebruik maken, genaamd Qi. Dat is best een verademing in telecomland. Want waar de snoertjes van Apple niet compatible waren met die van Sony, Samsung en Huawei, zijn de draadloze stations dat wel. Een Samsung-pad lust net zo goed een eigen Galaxy-toestel als een iPhone of een Huawei en vice versa. Je kunt er ook gewoon dat beschermdoosje met oordopjes op plaatsen, mits dat doosje draadloos opladen ondersteunt. Anders gebeurt er natuurlijk niets. Wie meer dere apparaten tegelijkertijd wil opladen, kan kiezen voor een mat waar plaats is voor twee ofdrie 'bijtankers'. Draadloos duurt wel langer Bedenk wel dat draadloos opladen per definitie slomer is dan via een snoertje. Het kan zomaar twee keer zo lang duren dan op de ouderwetse manier. En het is minder energiezuinig: bij de overdracht van zender naar ontvanger gaat er altijd wat energie verloren. Een geruststellende gedachte is dat je het draadloze oplaadstation zonder problemen in het stopcontact kunt laten zitten. Door testsignalen 'weet' de pad of er iets laadbaars bovenop ligt of niet. Dat kan ook de nieuwe Sonos Roam-speaker zijn of een slim horloge (behalve de Apple Watch, die heeft een afwijkend laadprotocol). De communicatie is Je kunt ook je eigen bureau, nachtkastje of keukentafel transformeren tot draadloze oplaadplek tweerichtingsverkeer. Zo checkt de telefoon ofde accu bijna vol is of te warm wordt, waarop het oplaadstation de output kan terugschroeven. Brand je vingers niet aan nep Laadstations zijn niet meer zo aan de prijs, je koopt ze al vanaf zo'n 15 euro. Maar er blijven altijd koopjesjagers die de lokroep van AliExpress niet kunnen weerstaan. Kies in ieder geval alleen voor modellen met het officiële logo en de tekst 'Qi Certified'. Hoed je voor spot goedkope laders met teksten als 'Works with Qi', 'Qi Compliant' of 'Qi Compati ble'. Dan is het risico op namaak groot en loop je de kans op eventuele brandschade aan telefoon of ander op te laden appa raat. Ofin het ergste geval: je huis. Met wat voor watt laad je op? Ondanks de Qi-standaard is het ene draadloze station toch het andere niet. De maximale output kan variëren, maar dat geldt ook voor wat het te laden appa raat aankan. De eerste pads leverden een vermogen van 5 watt, maar tegenwoordig is 15 watt niet exotisch meer. En ja, er zijn fabrikanten die nog veel hoger kunnen. Hoe hoger de wattage, des te rapper is de accu weer vol. Wil je optimaal tijdwinst boeken, dan match je dus de output van de pad met wat je op te laden gadget aankan. Daarbij is het oplaadstation leidend. Je kunt met een gerust hart die supersnellaad-smart- phone op een 5 watt pad plaatsen. Snel gaat het dan alleen niet, veilig wel. Zo raak je de draad kwijt Je hoeft geen ordefreak te zijn om je groen en geel te ergeren aan de vele snoertjes en USB-stekkertjes die uit het stopcontact lijken te groeien. Het is ook geen gezicht. Een draadloos oplaadsta tion is dan ook vaak meer een esthetische dan een praktische keuze. De kers op de taart is als je die stroomkabel ook nog weg zou kunnen poetsen. Zo levert Ikea bureaulampen waarvan de voet dienst doet als oplaadstation en ook andere fabrikanten hebben dergelijke oplossin gen op de markt. Je kunt ook je eigen bureau, nacht kastje of keukentafel transformeren tot draadloze oplaadplek. Het Nederlandse Zens heeft voor dat doel de built-in wireless charger. Veel doe-het-zelfarbeid is daarvoor niet vereist: het boren van een gaatje van 8 millimeter is het hele werk. Omdat het laadplaatje zelfflinter- dun is (5 millimeter), valt het nauwelijks op. De stroomkabel kun je mooi aan de onderzijde verstoppen en richting stopcontact loodsen. Energie door de lucht Fijn zo'n oplaadpad, maar het kan wel licht nog geavanceerder. De heilige graal heet 'over the air charging'. Dan hoefje je gadget nergens meer op te leggen en wordt de energie door de lucht verzon den. Sciencefiction? Nee, de Chinese merken Oppo en Xiaomi scoorden al veel publiciteit met videodemonstraties van dit technische staaltje. Maar wat in een laboratorium lukt, hoeft niet in een huiskamer te werken. Want je kunt wel iets van energie uit de lucht oppikken, maar of dat voldoende is? De natuurwetten dicteren namelijk dat hoe verder een object van de energiebron is verwijderd, des te lager de efficiëntie. Aangezien geen van beide techbedrijven ook maar iets van een datum voor een praktische toepassing noemt, blijft dit nog wel even toekomstmuziek. ZATERDAG 8 MEI 2021 GO §§PP 111 Laad maar... ANTON DAMEN Een draadloos oplaadstation is ook vaak een esthetische keuze.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 74