795 'Geef mij maar een carnaval van gladiolen en begonia's' Kijk snel op DonaldDuck.nl/actie 23 EIGEN TUIN EERST Zelf maken ROMKE VAN DE KAA staan. ,,Als je 's winters de tuin in kijkt, heb je nog steeds een fijn uit zicht", zegt Biesot. Teakhout kun je zelfs beter niet naar binnen halen, vanwege het tem peratuurverschil. ,,Dan krijgt het een klap en kan het scheuren.'' Een bank van buitenstof kun je het best in de garage zetten of afdekken met een hoes. Koning: ,,Zet er voor de sfeer planten omheen die groen blijven. Dan kijk je niet tegen zo'n kale vlakte aan.'' Parasols De parasol staat gelukkig niet meer in een gat in de tafel, zegt Koning. ,,Je zat dan net niet in de schaduw.'' Je kunt ze beter in een voet plaatsen, dan staan ze stevig zodat ze niet wegwaaien als de wind eronder komt, of aan je muur bevestigen waar door ze 'zweven'. Volgens Biesot bestaat een windproof exemplaar niet. „Inklappen bij harde wind dus, en de hoes erom doen. En schuif hem naar de zij kant, zodat hij minder wind vangt." Als je veel schaduw wilt, kies dan niet voor zo'n hip exemplaar met bijvoorbeeld een bladerdak. Biesot: ,,Ziet er leuk uit, werkt minder.'' Budget Reken voor een set bij een tuincen trum op een budget vanaf 1000 euro. In het middensegment ben je voor een loungebank tussen de 1500 en 3000 euro kwijt en als je high-end tuinmeubilair wilt, kun je daar wel 10.000 euro aan besteden. En al raadt Biesot het vanwege de kwaliteit af: bij winkels als Kwantum en Leen Bakker kun je zelfs al slagen voor (een paar) honderd euro. Er zijn nogal wat tuinlief- hebbers die zich laten voorstaan op hun verfijnde smaak. Zij tuinieren graag met wuivende siergrassen en groepen vaste planten in pastel kleuren. In hun ogen zijn begonia's uitgevonden voor de perkjes in het grasveld bij een verpleeghuis. Als er straks in het najaar weinig anders meer bloeit dan wat droevige chry santen en vale herfstasters, beweert de tuinsnob met een stalen gezicht dat bruin ook een kleur is en dat we ons moeten verdiepen in de schoon heid van de aftakeling. Ammehoela. Die goede smaak kan me gestolen worden. Waarom zou de tuin geen feest van kleuren mogen zijn? Geef mij maar een carnaval van gladiolen, dahlia's en begonia's. De hele zomer kleur, tot aan de eerste nachtvorst, en dan feestend ten onder. Nu is de tijd om knolbegonia's te planten. In potten, hangmanden, bloembakken en in de volle grond. Ze bloeien in allerlei kleuren, maar niet in het blauw. Ze zijn een red dingsboei voor wie een tuin of terras in de schaduw heeft, of alleen een balkon op het noorden, want de begonia is een van de weinige kuip- planten die van schaduw houden. zijn 's winters even gemakkelijk over te houden; sommige zijn in één seizoen zo hard gegroeid dat ze niet meer door de keuken deur naar binnen kunnen. Planten als sinaasappelboompjes en agaves kunnen niet zomaar worden terug- geknipt; andere verlan gen 's winters een koele en lichte kamer - een accommodatie die in centraal verwarmde huizen nauwelijks voorkomt. Daarom is er veel voor te zeggen om kuipplanten te kiezen die je, nadat het loof bevroren is, op een vorstvrije plaats kunt wegzetten en waar je de rest van de winter niet meer naar om hoeft te kijken; planten die in het voorjaar geheid weer uitlopen en die je pas water hoeft te geven als de eerste scheuten weer boven de grond komen. Zo'n probleemloze plant is de knolbegonia: na de ijsheiligen naar buiten, na de eerste nachtvorst naar binnen en 's winters droog, koel en donker wegzetten. Begonia sutherlandii, een sierlijke plant met tientallen kleine oranje bloemen en een bevallige, hangende groeiwijze. Begonia sutherlandii maakt niet alleen ondergrondse knollen, maar ook kleine broedknol- letjes in de bladoksels die binnen één seizoen kunnen uitgroeien tot een bloeiende plant. Wie van iets grotere bloemen houdt, zou kunnen kiezen voor de zalmoranje 'Mme Richard Galle' of voor de bloedrode bloemen van 'Flamboyant', een plant met fluwelig blad. Voor liefhebbers van donker blad is er Begonia multiflora 'Zwitserland', met donkerrood, bijna zwart blad en lakrode bloemen. Wie zijn knolbego- nia'stot aan de win ter wil zien bloeien, kan ze ruim voor de eerste nachtvorst naar binnen halen en op de venster bank zetten om er dan binnenshuis zeker nog een week of zes van te genieten. Daarna kunnen ze alsnog naar hun winterber- ging in de kelder of garage. PC ZATERDAG 8 MEI 2021 Je kunt natuurlijk ook zelf de handen uit de mouwen steken. In het boek 1-uur-DIY terras sen balkons (Lannoo, €20) beschrijft ontwer per Pierre Lota 35 ob jecten die je in een uur in elkaar timmert. Een stoel bijvoorbeeld, of een bloembak of bij zettafel. Hij gebruikt daarvoor simpele mate rialen als planken, kle dinghangers, koord en houten pallets. Bij elk voorwerp staat stap voor stap uitge legd hoe je het maakt, inclusief foto's. Zo laat hij zien hoe je van vier houten kleerhangers, twaalf houtschroeven, een plankje van 20 bij 20 centimeter en twee plankjes van 15 bij 20 centimeter een omkeer baar voet stuk knut selt voor een bloem pot. GETTY IMAGES, ROYAL DESIGN, MADE.DOM, ▲G Linksboven para sol en tuinset van Karwei; rechtsboven Copa Garden hang- stoel via Made.com; midden teakhouten loungebank van Royal Design en onder Forza Pineta 'rope' tuinstoel via Kees Smit tuin meubelen. FOTO'S KARWEI, Begonia sutherlandii Niet alle kuipplanten Mijn favoriete knolbegonia is Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 71