Houd tuinmeubilair in topconditie r Elke week bij jou op de mat! Tuinsets zijn tegenwoordig haast net zo mooi als een bank voor in je woonkamer. Maar hoe zit het dan met onderhoud en verkleuring? Tips van twee tuinstylisten. 22 SUZANNE EIJGENRAAM oen interieurontwerper en tuinstylist Wendy Koning uit Willemsoord jong was, hadden haar ouders een 'afzichtelijke stapel' witte plastic tuinstoelen. Alleen bij echt mooi weer ging de hogedrukspuit erop en zaten ze buiten. ,,Buiten eten vond mijn moeder gedoe. Dat ge sjouw met borden'', zegt Koning, werkzaam bij Studio Zinnig. Hoe anders is dat nu. De tuin is bij veel mensen een extra woonkamer, waar je goed wilt zitten. Er staat een mooie set stoelen of banken, het le ven speelt zich zodra de zon tevoor schijn komt vooral buiten af, en zelfs het koken vindt soms buiten plaats. Tuinmeubelfabrikanten spelen daarop in met meubelen in allerlei prijsklassen en goede stoffen. ,,Ze zien er steeds meer uit als woonmeu- belen. Ik zou ze zo in huis zetten'', zegt Koning. Wel is het slim om even goed na te denken welk meubel bij jou en je tuin past. Van rope tot 'rotan' Begin met de materiaalkeuze. Tuin stylist Esther Biesot van The Garden Store in Vijfhuizen is fan van teak hout. ,,Het is een natuurlijk materiaal dat goed bij een tuin past.'' Om te voorkomen dat het vergrijst, behan del je het met speciale beits of olie. ,,Maak hout niet schoon met een ho gedrukspuit'', zegt Biesot. ,,Dan be schadigt het.'' Volgens Koning kun je teakhout ook beter niet lakken, om dat lak bij vorst kan knappen. Een an der nadeel van teak is dat het zwaar is en daardoor lastig te verplaatsen. Wie trendsetter wil zijn, of ge woon eens wat anders wil proberen, kiest voor 'rope', zoals veel fabrikan ten het noemen. Biesot: „Touw uit de 'Maak houten meubels niet schoon met een hogedrukspuit, dan beschadigen ze' scheepvaart, dat je steeds vaker in tuinmeubelen terugziet.'' Rope ver kleurt nauwelijks en vraagt amper onderhoud. Het nadeel: het kan min der lekker zitten, dus je hebt er wel kussens bij nodig. Die kussens heb je ook nodig als je kiest voor aluminium, dat koud kan voelen aan billen, benen en armen. Maar het is wel onderhoudsvriende- lijk - alleen een sopje is voldoende - en je set roest niet. Kleiner bud get? Tuinmeubelen van kunststof zijn vaak iets goedkoper, maar wel minder duurzaam. ,,Door de uv-stra- ling verkleurt kunststof sterk, vooral als het een donkere kleur heeft'', weet Biesot. ,,En let erop dat ze niet wegwaaien'', tipt Koning. ,,Vooral als je landelijk woont.'' Rotan is niet weerbestendig: het verkleurt en gaat kapot door vocht. ,,Als je toch rotan in een tuin ziet staan, is dat waarschijnlijk ook kunststof'', zegt Koning. ,,Dat kun nen ze inmiddels goed namaken.'' Zonlicht en vlekken Om verkleuring te voorkomen, ge bruiken ontwerpers voor tuinmeu belen en buitenkussens vaak speciale stof. Sunbrella bijvoorbeeld. Dat is wat duurder, maar dan weet je zeker dat ze tegen een buitje kunnen en niet verkleuren door de zon, ook niet als je alles het hele seizoen buiten laat liggen. ,,Zelfs wijn morsen is geen probleem'', zegt Koning. Ook gaat het weer er niet in zitten, een schimmel die je er niet meer uit krijgt. De laatste jaren is deze buitenstof steeds beter geworden. ,,Het lijkt nu al meer op stof voor binnenshuis en voelt zachter aan'', zegt Biesot. ,,Toen het er net was, voelde je nog een plas tic laagje.'' Reden voor ontwerpers om zelfs het complete meubel van deze stof te maken, en niet alleen de kussens. Wie graag elk seizoen een nieuwe stijl wil, kan wellicht beter kiezen voor goedkoper materiaal. ,,Dan kun je elk jaar kussens kopen'', zegt Ko ning. Het ene jaar ga je voor Ibiza- style, het volgende voor hotelchic of jungle. ,,Kies dan voor een neutrale bank en bekleed die met kussens en kleden. ,,Net zoals je in huis doet.'' Houd er wel rekening mee: hoe donkerder de kleur, hoe heter de kus sens kunnen worden. Biesot: ,,Dus als je loungebed de hele dag in de zon staat, zou ik zeggen: houd de kleur licht.'' Weg met de blokken Denk na over hoe je meubels in de tuin passen en waar je ze voor wilt gebruiken. Om te relaxen of om aan te eten? Veel mensen kiezen bij een loungeset voor een hoekbank, ziet Biesot. ,,Bijvoorbeeld eentje waarbij je losse blokken tegen elkaar aan- 1 schuift. Maar dat is wel erg massief en neemt veel ruimte in.'' Zij vindt het mooier om bij voorbeeld twee chaise longues, met een hoek en een open zijde, in de lengte tegenover elkaar te zetten. ,,Dat is speelser, minder opvallend. Of kies voor een combinatie van materialen. Een teakhouten tafel met stoelen van aluminium eromheen, bij voorbeeld.'' Overwinteren De meeste meubelen kun je het hele jaar buiten laten Met deze meubels zit j buiten ook go^d - ESTHER BIESOT 088-550 0143 *Deze aanbieding geldt voor een jaarabonnement dat na afloop eenvoudig maandelijks opzegbaar is. De actie loopt tot 15 juni 2021 Na 6 maanden betaal je het reguliere tarief van 14,75 per maand. Kijk voor alle voorwaarden op DonaldDuck.nl/klantenservice. Liever telefonisch afsluiten? B

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 70