Kleurenfeest Blokken maar Hoe word je na een zwan gerschap en bevalling weer jezelf? Xaviera Plooij (44) is directeur van Oei, ik groei! en wijst in het boek Back to you de weg naar herstel. ,,Je wordt herboren als moeder.'' 21 EERSTE HULP BIJ ALLEDAAGSE KWESTIES Zelfs met ingrediënten uit de supermarkt kun je snel een sterwaardig toetje bereiden. Chef Martin Kruithof deelt drie recepten. Leuk voor Moederdag! c pagina 24 Romke van de Kaa snapt niets van tuinliefhebbers die zich laten voorstaan op hun 'verfijnde' smaak. Hij wil een tuin vol bonte kleuren. c pagina 23 Het eindexamen staat voor de deur, maar hoe vind je motivatie om Duitse woordjes te stampen en hoe concentreer je je op dat geschiedenisboek? Experts hebben tips voor kind én ouder. c pagina 27 TIPS VAN DE EXPERT GOED IN JE VEL c Doe een powernap c Blijf part ners en wees niet alleen ouders c Eet volgens de regenboog heb je behoefte aan een sterkere core (romp, red.) misschien wil je je hor monen in balans brengen of een be tere houding. Onze insteek is dat je er wel toewijding en energie in moet steken, maar het programma is zo ge maakt dat het je een minimale tijdsinvestering kost. Sommige pro gramma's beloven dat je binnen vier weken weer je 'oude ik' bent. Nou, vergeet het maar. Je hebt negen maanden lang een kind in je gedra gen. Het duurt wel even voordat je daarvan hersteld bent.'' partner de belangrijkste, ineens is dat het kind. Daar moet je een nieuwe balans in zien te vinden.'' ,,Dat hangt af van de klachten die je hebt en waar je aan wilt werken. In het boek of de app kun je kiezen wat bij je past. Ik kan niet één oefening geven, het is maatwerk. Misschien „Aandacht voor de bekken bodem is erg belangrijk. Je kunt leren die goed aan te spannen, maar hem kunnen ontspannen is net zo cruciaal. De meeste klachten na een zwan gerschap komen door te strakke bekkenbodemspieren, niet door te slappe. Je hebt niks aan een spier die zich continu aanspant en zich niet extra kan aanspannen als dat echt nodig is, zoals wanneer je moet niezen of erg nodig moet plassen. Bekkenbodemoefeningen moeten goed gebeuren. Als dat lukt, lek je niet meer en heb je heerlijke seks met goede orgasmes.'' ,,Je wordt een betere versie van jezelf. We zeggen altijd dat kinderen van ons moeten leren, maar we leren ook veel van onze kinderen. Je wordt herbo ren als moeder, maar je moet wen nen aan de nieuwe situatie en dat duurt even. Uiteindelijk gaat het er niet om dat je weer een strakke buik krijgt, maar dat je goed in je vel zit. Je hebt een wonder op de wereld gezet en verdient ook daarna de beste begeleiding." ,,Er rust een taboe op. We hebben het gevoel dat we niet mogen klagen over onze kwalen na een zwangerschap en bevalling, terwijl veel vrouwen ze wel hebben. Denk aan somberheid, incontinentie of minder zin in seks. We praten er niet over. Wat ook niet helpt, is dat er nog maar weinig over bekend is. Voor dit boek heb ik tientallen gynaecologen, bekkentherapeuten, psychologen en andere deskundigen van over de hele wereld gesproken. Zij beamen dat er meer aandacht moet komen voor postnataal herstel. Tijdens de zwangerschap word je negen maanden lang begeleid. Na de bevalling word je na zes weken nog een keer gezien door de verlos kundige en dat is het dan. Terwijl voor je lichaam en geest postnataal herstel net zo belangrijk is als de zwangerschap zelf.'' ,,Alles verandert, fysiek en mentaal. Het herstel van een zwangerschap maakt duidelijk dat alles met elkaar te maken heeft. Ons boek is het eerste grote programma dat zich richt op het totale herstel. Zo kan een verkeerde voetenstand bekken- bodemklachten zoals pijn bij seks 'Je hebt negen maanden lang een kind in je gedragen. Het duurt wel even voordat je daarvan hersteld bent' veroorzaken. En slapeloze nach ten kunnen je hormonen zo beïnvloe den, dat je minder snel herstelt. De hersenen van een vrouw veran deren tijdens de zwangerschap. Je wordt simpel gezegd empathischer en gevoeliger. Deze verandering is misschien wel blijvend. Het kan best gebeuren dat een vrouw die altijd carrière heeft gemaakt na de ge boorte thuis bij de baby wil blijven. Ook je sociale contacten en je even tuele relatie veranderen. Eerst is je GO ZATERDAG 8 MEI 2021 In balans na de bevalling Heb je een slaap tekort, maar geen tijd om alle ge miste uren in te halen? Doe een powernap van 20 minuten, niet lan ger. Zet een wek ker, zodat je niet in een diepe slaap belandt waardoor je 's avonds min der goed slaapt. Is het na de beval ling al een tijdje niet van seks ge komen, begin dan toch weer te ex perimenteren. Als je geen seks hebt, krijg je er steeds minder behoefte aan. Herprogram meer je hersenen, zo ontstaat er een nieuwe gewoonte. Geniet van het ouderschap, maar ook van elkaar als stel. Eat the rainbow-. eet groenten en fruit in alle kleuren van de regenboog. Als je zorgt dat je verspreid over een week de kleuren rood, oranje, geel, groen, blauw, indigo en violet binnenkrijgt, eet je heel gevarieerd. CARIN RÖST Hoe word je dan je 'nieuwe jij'? En als je toch een oefening moet kiezen? Kun je na een zwangerschap en bevalling weer dezelfde persoon worden als je daarvoor was? Xaviera Plooij maakte een wereld wijd merk van het babyboek Oei, ik groei! van haar ouders. Bij het nieuwe boek Back to you. Het ultieme herstel programma na zwangerschap en ge boorte terug naar je eigen ik (Fontaine, €27), geschreven met personal trai ner Laurens Mischner, zit een work- out-app met een herstelprogramma. Waarom is er zo weinig aandacht voor postnatale klachten? Wat verandert er allemaal na een zwangerschap? - XAVIERA PLOOIJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 69