tegen hersenziektes Wat zegt de wetenschap y Drillrap zien als uitlokken van geweld, dat is te gemakkelijk Eureka! Gendefect bij corona-afweer M Gewelddadige uitingen zie je bij alle stijlen in de hiphop-scene 19 over het ziekteverloop." Zit de uit daging in het beheer en de verwer king van alle verzamelde data? Over de hoeveelheid data maakt de professor zich niet zo veel zor gen. ,,De vraag is welke informatie we eruit moeten halen. Het is aan ons om daarvoor algoritmen te maken waardoor we ook alle gege vens kunnen combineren. Dat we niet alleen leren van afzonderlijke brokjes, maar van het totale aan bod. Als je geen videobeelden hebt, moet je toch met sensoren kunnen vaststellen dat mevrouw Jansen is gevallen, moeite heeft met lopen. Hoe zij reageert op een maaltijd of het innemen van een medicijn. Als je aan controle wilt doen, moet je een helder beeld hebben van oorzaak en gevolg.'' Simpel houden Veel patiënten zijn niet meer de jongsten. Bovendien kan hen het nut van apps, smartwatches en avatars, of zelfs het bestaan ervan ontgaan. Hoe voorkom je dat men sen daar problemen mee hebben? ,,Het is aan ons om hulpmiddelen simpel te houden. Veel mensen vinden een smartwatch al snel een mooi ding. Als zij die altijd om hebben, komen de data vanzelf binnen'', aldus de hoogleraar. ,,Een avatar waarmee iemand praat, kan heel vertrouwd zijn. En je moet er natuurlijk voor zorgen dat mensen niet gedemotiveerd raken door de vaststelling dat ze achteruit gaan. Vertraging is ook winst. Maar het gaat niet alleen om de patiënt zelf. Je moet hier ook de mantelzorger, de verzorgende, de wijkverpleeg kundige in betrekken. Voor de ex tra ondersteuning.'' LUWE GROOT In de zomer van 2020 werd een 19- jarige Rotterdammer neergesto ken op de Pier van Scheveningen. Al snel werd de dodelijke steek partij gelinkt aan een conflict tus sen twee drillrapgroepen. De groepen bedreigden elkaar al maanden over en weer via het in ternet. De videoclips van drillrappers zitten vol met grote messen en ge welddadige teksten. De conclusie dat deze muziekstijl dus geweld uitlokt en leidt tot incidenten zo als hierboven beschreven, is dan ook gauw gemaakt. Toch ligt het volgens criminoloog Robby Roks (Erasmus Universiteit) net wat in gewikkelder. ,,Om te begrijpen wat we zien en horen in drill moet het in een breder perspectief worden ge plaatst. Het is onderdeel van een lange muzikale traditie'', vertelt Roks. Drill vindt zijn oorsprong in de hiphop: een muziekstijl die vanuit de straten en achterstands wijken van New York is verspreid. Jongeren maakten muziek over het straatleven en rapten over de ellende die ze meemaakten, zoals geweld, armoede, uitsluiting en racisme. Een decennium geleden is in Chicago het subgenre drill ont staan. Het geweld in de straten van die stad gaf destijds de naam aan deze muziekstijl. 'Drill' verwijst namelijk naar het geluid van vuur wapens. In Nederland wordt drill eerder geassocieerd met messen. Roks: ,,Dat komt doordat drill op zijn weg hiernaartoe nog een tus- senstop heeft gemaakt in het Ver enigd Koninkrijk. Daar werden vuurwapens ingewisseld voor messen". Gewelddadige uitingen zie je bij alle muziekstijlen in de hiphop- scene. Maar het is te kort door de bocht om aan te nemen dat dat au tomatisch betekent dat er ook tot gewelddadige acties wordt overge gaan. ,,De teksten moet je niet al tijd als echt of autobiografisch zien. Rappers doen niet alles waar ze over rappen'', vertelt Roks. ,,Toch zijn er in het geval van drill- rap wel trends die zorgwekkend en anders zijn dan bij eerdere hip hop-stijlen. Bij drill wordt er ex plicieter en concreter naar geweld verwezen door het tonen van messen en het verbaal bedreigen in de video's. Ook zien we dat drillrap zich uitbreidt naar de di gitale straten'', vertelt Roks. Drill- groepen dagen elkaar uit door fo to's en video's op social media te plaatsen als ze in elkaars territo rium zijn. Op het oog lijkt het rap pen en praten op social media on schuldig, maar het kan wel dege lijk consequenties hebben. Door het plaatsen van berichten op het internet zien niet alleen de gangs die betrokken zijn bij het conflict de beelden, maar ook veel buitenstaanders. Mensen reageren daarnaast ook op de filmpjes, soms ook door extra olie op het vuur te gooien: ,,Pik je het dat ze zo over je praten, wat ga je daaraan doen?'' Hierdoor neemt de druk op jongeren toe. Roks: ,,De focus moet dus niet alleen op de muziek gericht zijn, maar ook op de ma nier waarop jongeren gebruik ma ken van social media.'' ,,Ik ben vooral geïnteres seerd in zeldzame geneti sche ziektes. Ik bekijk wat er mis kan gaan als een gen niet goed werkt. Afge lopen zomer kreeg ik een eurekamoment, gerela teerd aan de actualiteit. Er zijn bepaalde factoren waardoor je meer kans hebt om ernstiger ziek te worden van een SARS- Cov2 besmetting of om Covid-19 te krijgen. Als man, met een chronische ziekte of op een bepaalde leeftijd heb je meer kans. Daarnaast spelen ook ge netische factoren een rol. In juli deden we een spec taculaire ontdekking. Mijn klinische collega's uit Maastricht en Nijme- gen wezen erop dat er toevallig twee keer twee broers waren opgenomen met ernstige klachten. Bij Covid-19 is het heel bij zonder dat jonge mensen zo ziek worden en naar de IC moeten. Dat het twee keer binnen een familie gebeurt, is nog bijzonder der. Dit is geen toeval, dacht ik. Er moet een DNA-verandering op hun X-chromosoom liggen dat de kans groter maakt dat ze ziek zijn geworden. We hebben de genen in kaart gebracht die een rol spe len bij de afweer. Zo kwa men we een gendefect in het gen TLR7 op het spoor, wat staat voor Toll like receptor 7. TLR7 maakt normaliter een ei wit aan, zorgt voor her kenning van het virus en zwengelt de afweer aan. Bij deze patiënten werkt het minder goed. De func tie van TLR7 is nooit eer der in verband gebracht met een aangeboren af- weerstoornis. Maar ineens zien we nu dat TLR7 ken nelijk essentieel is voor de herkenning van het coro navirus door de afweer- cellen. Gevolg is dat in deze zeer zeldzame geval len (jonge) mannen met de TLR-7 variant sinds kort voor een eerdere vac cinatie in aanmerking kunnen komen via mijn collega's van immunolo gie.'' -Jim Jansen 'fiübww GO ZATERDAG 8 MEI 2021 Een vrouw in ge sprek met avatar Anne. foto virtask Thea van Kemenade. Tom Heskes. FOTO'S RADBOUD UNIVERSITEIT Avatars van het bedrijf Virtask. BEELD VIRTASK Als het over drillrappers gaat, wordt al snel de conclusie getrokken dat hun muziekstijl geweld uitlokt en leidt tot incidenten. Maar klopt dat wel? Universiteit van Nederland Bewapende drillrappers in Osdorp. beeld youtube Kijk op de site bij J /wetenschap Wetenschappers vertellen over hun eurekamoment. Dit keer Alexander Hoischen (43), geneticus bij het Radbouw UMC in Nijmegen. Wetenschap wordt gemaakt in samenwerking met N6wSCi6l1tiSt en met II Universiteit van Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 67